Sigarayı kim icat etti, sigarayı ilk kim buldu

Sigara 5 bin 700 yıldır insanoğlunun hayatında var. Dünyaya yayan ise tanıdık bir isim.
Sigarayla insanoğlu 5 bin 700 yıl önce tanıştı. İlk zamanlar tören ve büyü yaparken kullanılan tütün, Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfinin ardından tüm dünyaya yayıldı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi tarafından çıkarılan Meram Tıp Sağlık Dergisinde yayınlanan bilgilere göre, sigara içmenin orjini milattan önce 3 binli yıllara kadar dayanıyor. Elde edilen verilere göre, o tarihlerde Mısır ve Güney Amerika'daki Maya Uygarlığı'nda yapılan dini ve resmi törenlerde ve ayrıca büyü ve sihir yapmak için kurutulmuş bitkilerin yakılarak tütsü olarak kullanıldığı tespit edildi.

HEM AMERİKA'YI HEM SİGARAYI KEŞFETTİ

15. yüzyılın sonlarında ise Kristof Kolomb, Amerika kıtasını keşfettiğinde Amerika yerlilerinin "Tobaccos" adını verdiği bir bitki yaprağını sararak yakıp dumanını içlerine çektiklerini ve bu dumanın insana keyif verdiğini gördü. Kolomb, faydalı olur düşüncesiyle bu bitkinin tohumlarını alarak denizciler vasıtasıyla diğer ülkelere yayılmasına neden oldu. Daha sonra tüm dünyaya yayılan tütün bitkisi yetiştirilip ilk olarak küçük tesislerde daha sonra ise kurulan büyük fabrikalarda sigaraya dönüştü.

OSMANLI'YA İNGİLİZLER GETİRDİ

Tütün ülkemize Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1601 yılında İngilizler tarafından getirilmiş ve bazı göğüs hastalıklarına iyi geldiği söylentisiyle kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Çeşitli dönemlerde caiz değildir denerek fetvalarla dinen yasaklanmışsa da yayılması ve alışkanlık halini alması engellenememiştir.
 
Sigara içen biri değilim, içenden de rahatsız olmam. denizci olup ta alışamaya az insan vardır.

1978-80 li yıllarda Türk sigarası için baya övgülerimiz var, sigara içmeye özendirici kelimler hatırlıyorum,dünyanın en iyi tütünü türk tütünü vs. kelimeler yer alıyordu içenler veya yeni başlayanlarda ,hatta otobüslerde küllükler yapıldı,, bir taraftan haklı olunan şeyler de var Türkiye tütün üretiminde gercekten iyiydi, italya ve almanyanın yokluk zamanları pek çok denizci 1 paket Kulüp sigarası karşılığında bir alman kadını veya italyan kadınıyla 1 gece yattıklarını hala daha itiraf ederler. kısaca paradan değerliymiş bulunamayan birşey nerdeyse, bir ara devletsel destek oldu içilsin diye , Tv ler yaygın değil iken Marlboro reklamları vardı sinemlarda, camel sigarasına efendim türk tütünü katılırmış ,özendirici propagandalar vardı.
ama bugün yasaklayıcı yine devlet.

AB ye özeneceğiz diye AB ciliği giren ülkelerden fazla yapıyoruz , Yunanistan Türkiyenin o eski tahtını almış durumda, papastratos Pire de Batı virginia tütünü üreterek,korkunç ticaret yapmaktadır. sattığı ülkeler de Türkii cumhuriyetlerden tutun rusya-avrupa ve singapore honkong a kadar ulaşmıştır,
Bizim yerli rakıya yaptığımız ,alkol diye ilk zamma ugrayan Türk içkisi maalesef ticarii değeri sırf bu yüzden tükenmiştir, Türkiyede sadece efes kalmıştır, o da bir alkollu bir içki sayılamayacağı için. öte yandan yunanistan Türkiyenin bu boşluğunu kesinlikle ele geçirmiş, OUZO 12 rakısı bütün dünyada satılan ticarii rakı olmuştur, METAXA brendisi ile de ticarette kendini perçinlemiştir. korkunç satıyor ve fiyatı uygundur.

Sigara tütün yasal bir ticarettir, korkunç bir gelir sağlar , tiryakiler marka değiştirmeyi sevmez, Yunanistan Bunu çok iyi kullanıyor,
singapore da nişasta dolu yunan malı ananas reçeli satılır(ananas yunanistanda yetişmez):Entusiasmado: , neredesin Türkiye ,neler yapıyorsun diyesim gelir,, uzakdoğuya en çok ne satarız bilin bakalım konserve salça mı satıyoruz,evet , ben öyle duydum, çünkü türk malı sadece salça gördüm birkaç markette, onlar bize ne satıyor ? herşeyi
 
S

SAHARAY

Ziyaretci
Sigarayı kim bulduysa her zaman rahmet okumak lazım...:)

Ne içerim ne yanımda içtiririm...
 
eskiden sigara icenler uzun yasarmis, stresleri yokmus , baris icin icerlermis
simdikiler stres icin iciyor,

Tutun cok emek isteyen bir istir,Kurutulup tabaklanmasindan balyalanmasindan,islenmesinden tutun sigara olana kadar cok emek vardir.

samsun ve karadenizin para kazandigi seylerden biri. ekmek parasi

icenler olucak ki satilsin, doktorlara is ciksin, yeni nesillere yer acilsin. dunya nufusu cok hizla artiyor. Dogal seleksiyona katkidir sigara
 
S

SAHARAY

Ziyaretci
eskiden sigara icenler uzun yasarmis, stresleri yokmus , baris icin icerlermis
simdikiler stres icin iciyor,
Tutun cok emek isteyen bir istir,Kurutulup tabaklanmasindan balyalanmasindan,islenmesinden tutun sigara olana kadar cok emek vardir.
samsun ve karadenizin para kazandigi seylerden biri. ekmek parasi
icenler olucak ki satilsin, doktorlara is ciksin, yeni nesillere yer acilsin. dunya nufusu cok hizla artiyor. Dogal seleksiyona katkidir sigara

Ben bir iki kez içmeyi denedim ama hem öksürük hem de stres yaptı:)
Yan etki yaptı sanırım...
 
Ticari amaçlı ilk sigara 1843 yılında Fransa'da devlet tekelindeki Française des Tabacs adlı kuruluş tarafından üretildi.
İlk parti 20 bin sigara, Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Paris’te düzenlenen kermeste satıldı. Fabrikasyon olarak sigara üretimine ilk kez 1853 yılında Küba’nın başkenti Havana’da Don Luis Susini tarafından başlandı. Markalı ilk sigara ise İngiltere’de 1859’da "Tatlı Üçler" adıyla üretildi. Firmanın sahibi olan Robert Peacock Gloag, 1854-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi sırasında, Ruslara karşı Türklerle omuz omuza şavaşmıştı. O sırada silah arkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi.
 
Ticari amaçlı ilk sigara 1843 yılında Fransa'da devlet tekelindeki Française des Tabacs adlı kuruluş tarafından üretildi.
İlk parti 20 bin sigara, Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Pariste düzenlenen kermeste satıldı.

Mehaba
Sn.dogangunes;

Kralice Marie-Amelie
O donemde henuz
Taninmamis bir malzeme
Olan sigaradan 20.000 satmis!

Anlasilan'
Kiralice IYI SATICIY..mis.

Biraz arastirdim da
Kendisi o kadar IYI SATICI ki;
Sonunda VATANI DA SATMIS!

... 1558-1560 yılları arasında Fransa Kralı II. François ile evlenerek Fransa Kraliçesi oldu.
1587 tarihinde I. Elizabeth döneminde vatana ihanetten suçlandı ve idam edildi....

Eeee!
Bir isi yapacaksan
Hakkiyla yapacaksin

Ve
Sonuna kadar gideceksin!............
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
sigara

Şu sigara var ya kaç insanın ölümüne neden oldu.Eskiler çok yaşardı.Yeni nesil halimiz harap.Hem sigaradan hemde teknolojik ürünlerden...l:malesef:
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
zaman makinesi olsaydı geçmişe gidip o adamı sigarayı bulmadan önce öldürürdüm
 
Üst Alt