şifresiz bilgisayar

Merhaba

'Bilişim suçları artıyor, şifresiz bilgisayar kapısı açık eve benziyor'
Son yıllarda artan bilişim suçlarına karşı uzmanlar uyarıyor. Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Şeref Sağıroğlu, 'Öncelikli korumayı bireylerin sağlaması lazım. Bilgisayarlara şifre koymak çok önlemdir. Çünkü şifresiz bilgisayarlar kapısı açık evler gibidir' dedi

fft5_mf479253.Jpeg


ANKARA - Teknolojinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte artan bilişim suçlarına karşı uzmanlar vatandaşları uyardı. Bireylerin cep telefonları ve bilgisayarlarında alacakları küçük önlemlerle kişisel verilerini bir nebze de olsa koruyabileceğine dikkat çeken uzmanlar, son bir yıl içinde artan tehditleri ve önlemleri sıraladı.

Cep telefonlarında 3G ile birlikte mobil internet kullanımının yaygınlaştığını belirten Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, “Cep telefonunu sadece konuşma ihtiyacı için kullanan birinin internet özellikli bir telefon alması gereksiz. Bunun yanında her bilgisayar kullanıcısının şifreyle giriş yapmaları önemli. Şifresiz bilgisayarlar kapısı açık evler gibidir” diye konuştu.

Kamusal çözümler noktasında ise öncelikle alınması gereken önlemin ortak kullanılan bilgisayarlarda önemli bilgi ve belgelerin sınıflandırılması ve şifrelenmesi olduğunu belirten Sağıroğlu, elektronik imza ve mobil imza uygulamalarının yaygınlaştırılması gerektiğine bu konuda üniversite, devlet ve özel sektörün ortak çalışması ve projeler geliştirmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

‘Kontör kazandınız’ tuzağı
Teknoloji ilerledikçe imkânlarının yanında tehditleri de büyümeye devam ediyor. Bilişim hukuku uzmanları son bir yıl içinde en fazla karşılaşılan siber tehditleri şu şekilde sıralıyor:

SMS, mail ya da MSN üzerinden dolandırıcılık:
‘Kontör ya da hediye kazandınız’ tuzağıyla dolandırıcılık en yaygın tehditlerin başında geliyor.

Bankacılık şifrelerinin çalınması:
Kullanıcı adı ve şifreler kolaylıkla kırılabiliyor. Tek kullanımlık şifre uygulamaları ise sim kartlar kopyalanarak etkisiz hale getiriliyor.

Zombi bilgisayarlar:
Bilgisayarlara dışarıdan bir program yüklenmesiyle bilgisayarın sahibi farketmeden arka taraftan programın çalıştırılması.

Telefon ve ortam dinlemesi:
2009 yılının en yaygın tehdidi şüphesiz ki bu konu oldu. Sadece bir kalem boyutunda cihazlarla ya da küçük yazılımlarla gerçekleştirilebiliyor.

‘İnternetinizi paylaşmayın’
Tüm bu tehditlerin yanında uzmanlar vatandaşların alacağı küçük ve düşük maliyetli önlemler ile siber dünyada korunma imkânı bulunduğuna da dikkat çekiyor. Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, siber tehditlerden korunma yöntemlerini şu şekilde sıralıyor:

İhtiyaçlarınızı belirleyin:
Sınırsız kullanım çılgınlığına kapılmayın. İhtiyaçlarınıza göre araç kullanın. Sadece konuşmak için telefon kullananlar internet bağlantısı özelliği olan cep telefonlarını satın almamalı.
Bu sayede ortam dinleme yazılımlarından ya da mobil hackerlık yöntemlerinden koruma sağlanabilir.

Şifre kullanın:
Kişisel bilgisayarlarda ve kablosuz internet erişimlerinde muhakkak şifre kullanılmalı.
Cep telefonlarının Bluetooth uygulamaları gerekli değilse kapatılmalı veya şifrelenmeli.

Paylaşmayın:
Kablosuz internet hizmetinin birkaç apartman sakini tarafından paylaşılması da tehlikeye davetiye çıkarıyor.
Size özel olan internet hizmetinizle, bir başkasının işleyeceği bilişim suçunun sizin üzerinize kalması tehlikesinden korunursunuz.

Güncel ve yasal yazılımlar kullanın:
Antiviral yazılımlar ve Güvenlik Duvarı muhakkak kullanılmalı ve güncelleştirilmeli. Bilişim suçluları her geçen gün yeni yöntemler bulurken, yazılımlarınız bu yöntemleri çözebilecek yenilikte olmalı.

Bilgilerinizi gizleyin:
Bireyler bilgilerini önem derecelerine göre sınıflandırmalı. Gerekiyorsa önemli belgeler birbirinden farklı dosya formatlarında saklanmalı.
Hatta önemli bir Word belgenizi müzik dosyası biçiminde saklayabilirsiniz. Ya da belgelerinizi şifrelerle koruyabilirsiniz.

4 TL’ye birikimlerinizi koruyun:
Özellikle finansal işlemler için muhakkak elektronik imza veya mobil imza kullanılmalı. Bankalar bu işlemi zaruri tutmuyor.
Tüketiciye maliyeti en fazla 4 TL olan bu yöntemle birikimlerinizi koruyabilirsiniz. (anka)

'Bilişim suçları artıyor, şifresiz bilgisayar kapısı açık eve benziyor' / Ekonomi / Radikal İnternet
 
Üst Alt