Şifre Güvenliği..Password security

Siber saldırılar vb. Şifre güvenliği çok önemli diil mi?
Acaba çok karmaşık şifreler yerine değişen şifre nasıl olur? Üye her yeni girişinde ve ya farklı ımeı girişinde şifre değişse?
Peki değişen şifreyi zihnimizde nasıl tutarız? Seçtiğimiz bir kelime dağarcığını şifrenin tutulduğu yere kaydederek, kayıt yerinde uygun sıralama ile değişmesini sağlayabiliriz. Bunun için tabi web uzmanlarının uygun ayarlamayı yapması gerek.
Şifre değişimi basitçe matematiksel olarak da yapılabilir. Şifre her defasında 1 artsa? Çok basit belki ama 1 değil de değişik bir seri ile de arttırabiliriz. Ama daha önce kaydettiğimiz bir kelime dağarcığından kelime seçilmesi de çözüm olabilir. O kelimeler meyve ismi vb dir. Hatta sırf bu kombinasyonu hatırlamak için de bir yere kaydedebiliriz.
şifre 555555 matematiksel olarak her defasında 555556 555557 555558.... diye gider. Tabi daha karmaşık formül de yazılabilir. Ama seçilen armut muz çilek kelimeleri ile,
555555, armut5555 muz5555 çilek5555
Bu tip kombinasyonlar ve ya akla gelmeyen neler neler...
Kısaca değişen şifre yani şifreyi eline geçirenin aslında bilmediği başka tür çalışma biçimi olan bir şifre.. nası olur?
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt