Sharon Jones kimdir

4 Mayıs 1956 doğumlu olan ABDli ünlü şarkıcı Sharon Lafaye Jones;
Kilise korosunda düzenli olarak devam eden Sharon Jones 1970lerde funk gruplarıyla birlikte yetenek yarışmalarına katılıyordu. Uzun süre bir kayıt şirketi ile anlaşma elde edemeyen Sharon Jones ıslah memuru ve zırlı araç güvenlik görevlisi olarak çalışmıştır. Kariyeri ancak orta yaşlarında soul ve deep funk efsanesi Lee Fields ile sahne aldığında ivme kazanmıştır. Fransız Label Pure Plak Şirketinin sahipleri Roth ve Philip Lehman Jonesun performansından etkilenmiş ve Jones ile Switchblade adlı solo bir şarkı kaydı yapmışlardır.


Lehman and Roth daha sonra ABDde Desco Recordsu kurdular ve Jonesun şarkısını bu şirketten de yayımladılar. Desconun popülerliğinden güç alarak kurulan Daptone Kayıt şirketi Sharon Jones ile bir albüm kayıdı gerçekleştirdi ve Dap-Kings adlı bir grup kuruldu.

2002de Sharon Jones & The Dap-Kings adı ile Dap Dippin with Sharon Jones and the Dap-Kings albümünü çıkartan grup dikkatleri üzerine çekti ve 2015te Grammy ödülüne aday gösterildi.

18.11.2016 da 60 yaşında, pankreas kanserine yenik düşerek yaşamını yitirdi.
 
Amerikalı siyahi soul-funk müzisyeni ve şarkıcısı. Kurucusu olduğu müzik grubu Sharon Jones & The Dap-Kings ile yaptığı müzik çalışmaları ile bilinir
 
Üst Alt