• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sezon Öncesi Motosiklet Bakımı

Okunuyor :
Sezon Öncesi Motosiklet Bakımı

1motorcu

Acemi
Üye
Yaz sezonu ile birlikte daha yoğun olarak kullanacağımız motorsikletimizin, bizi üzmeden ve problem çıkartmadan keyifli sürüşler sağlayabilmesi için muhakkak kontrol ve bakımlarını ihmal etmemeliyiz.

Motosiklet Aksesuarları ve motosikletinizin bakımlarından evvel iyice gözleyerek genel bir muayeneden geçirmemiz doğru olacaktır.

Motordan başlarsak, öncelikle yağ, buji gibi standart kontrolleri yapıp motoru herhangi bir sızıntı, paslanma veya aşınma gibi zarar verebilecek unsurlara karşı gözlemlemeliyiz. Uzun süre durmuş bir motorda korozyon veya paslanma başlamış olabilir.Motorun contaları da durmaktan kurumuş ve işlevlerini yitirmiş olabilirler. Göze çarpan bir şey olmasa bile motorun bakımlarını yaptıracağınız ustaya bir kez daha kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.

Motorun yağı berrak ve akışkan olmalıdır, değilse mutlaka filtreler ile birlikte yağınızı yenileyin. Motorun içerisinde neredeyse her eleman bu yağ ile yağlanmaktadır. Daha sonra motorunuz su soğutmalı ise antifrizli suyu kontrol etmeli, gerekli ise tamamlamalı veya yenilemeliyiz. Bujiler kontrol edilmeli, ve ömrünü tüketmiş ise yenilenmelidir.Buji motorun çalışması ile ilgili bir çok bilgiyi yansıttığı için sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir.Filtreleri yenilerken muhakkak orijinal malzeme kullanmaya dikkat ediniz, piyasada ne olduğu belli olmayan filtre ve yağlar motora zarar verebilirler.

Elektrik sistemi, motorsiklette adeta sinir sistemi gibidir. Farlar, fren lambarı ve sinyallerin ampuleri kontrol edilmeli, bir problem var ise yenilenmelidirler. Kablo ağı ve sigortalar, tek tek; herhangi bir paslanma veya korozyon gibi, motorsikletinize zarar verebilecek sorunlara karşı önlem almalıyız.

Motorsikletimizin şasisi de gözden geçirilmeli, bütün vida ve bağlantılar kontrol edilmelidir. Gevşek veya eksik bağlantı elemanları varsa elden geçirilmelidirler. Aynı zamanda korozyona karşı da şasi yoklanmalıdır.

Jant ve lastiklerin kontorlü motorsikletteki en önemli unsurlardandır.Havası azalmış lastikler bile yol üzerindeki hakimiyetinizi olumsuz yönde etkileyeceklerdir. Bu yüzden lastiklerin dişleri kontrol edilmeli, fazla aşınmış veya ömürlerini yitirmişlerse değiştirilmelidirler. Doğru lastik havasına sahip olmak için mutlaka motorsikletinizin kullanma kılavuzundaki değerlere göre lastiklerinizi şişirin.

Motorsiklette genelde akla sadece motor yağı değiştirmek gelir. Aslında fren hidrolik ve amortisör yağları da mutlaka periyodik olarak yenilenmelidir. Özelliğini yitirmiş fren yağları genel olarak her sene yenilenmelidir. Amortisör yağları da kullanım yoğunluğuna göre senede bir ya da her iki senede bir yenilenmeli, amortisör keçeleri sık sık sızdırmaya karşı kontrol edilmelidirler.

Uzun süre durmuş olan motorsiklet akümüz, şarj edilmediği için güç kaybetmiş olması yüksek ihtimaldir. Akümüzün şarjını tamamlayıp sezona hazır etmeliyiz. Bakım isteyen tip bir akü ise elektrolit seviyesini kontrol edip eksikse tamamlamalıyız.

Motorsikletin zinciri ne kadar temiz ve yağlı olarak muhafaza edilmiş olursa olsun, yeniden üzerindeki yağı uygun bir bakım spreyi ile temizlememiz gerekmektedir. Yeni nesil zincirler genel olarak ‘’O’’ ring veya ‘’X’’ ring tipi olduğu için, mazot, benzin gibi maddeler, bakla aralarındaki contalara zarar verecektir. Zinciri temizledikten sonra uygun bir zincir yağı ile tekrardan hazır hale getirmeli veya otomatik bir yağlayıcı sistem uygulamalıyız.Yağlandıktan sonra da gergisini kontrol etmeli, uzamış ise biraz germeliyiz . Zincirle beraber aşınan diğer elemanlar da dişlilerdir. Genel olarak ömrünü dolduran dişlilerin kenarları sivrilmeye başlar ve elipsleşirler. Bu da uzun vadede istenmeyen sonuçlar doğurabilir. O yüzden dişlileri de muhakkak kontrol etmeliyiz.

En son olarak ta motorumuzu yakışıklı ve aynı zamanda, güneş, hava şartları gibi dış etmenlere karşı koruyacak uyulamalar olacaktır. Motorumuzu güzelce temizledikten sonra; grenajlara UV korumalı bir cila uygulamak hem şıklık verecek, hemde tekrarladığımız sürece boya korunmuş olacaktır. Şasi ve jantlar için de metal koruyucu malzemeler; dış etmenlere karşı güzel bir kale görevi göreceklerdir.

Mutlaka motora tekrar binmeden evvel; kullanma kılavuzunda bulunan uyarıları dikkate alın, aklınızda soru işaretleri var ise yetkili servislere başvurun.Bakım ve kontrolleri tam olarak yapılmış motorunuz, bütün yaz boyunca sorunsuz her yere götürmek isteyecektir.

Kazasız belasız iyi sürüşler dileği ile....

Kaynak : motosiklet aksesuarları
 
Üst Alt