Sevgilinizin telefonu itinayla dinlenir!

Gazetede 'telekulak' ilanı!
Telekulak tartışmalarıyla çalkalanan Türkiye’de gazetelere verilen bir ilan dinlemenin günlük hayatın içine kadar nasıl girdiğini ortaya koydu. Şahıs ya da şirket isminin olmadığı ilanda, “Sevdiklerinizin cep telefonlarını dinleyebilir, mesajlarını görebilirsiniz” yazıyor. Bu yazının altında da sadece bir cep telefonu numarası veriliyor. Vatan Gazetesi, ilandaki numarayı aradı ve sistemin nasıl çalıştığını sordu.

Bu nasıl bir sistem?
Bu bir cep telefonu programı. Programı bir hafıza kartına yerleştiriyorsunuz. Hafıza kartını da telefonunu dinlemek, mesajlarını okumak ve bulunduğu ortamda dinleme yapmak istediğiniz kişinin telefonuna takıyorsunuz. Yeni teknoloji cep telefonlarında uygulanabilir, eskilerinde olmaz.

Ortam dinlemesi de yapıyor!

* Nasıl çalışıyor?
Hafıza kartını taktıktan sonra, dinlemek istediğiniz kişinin telefonu çaldığında sizinki de çalıyor. Ona mesaj geldiğinde sizin telefonunuza da geliyor. Telefonu kapalı değilse bulunduğu ortamı da istediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz.

* Ortamı nasıl dinleyebiliyorum?
Dinlediğiniz kişinin numarasını arıyorsunuz ancak, o aradığınızı anlamıyor. Program sizin aradığınızı fark ediyor ve telefonu açıyor. Telefonun mikrofonu aracılığıyla ortamı rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz. Telefonunuzun kayıt özelliği varsa konuşmaları da kaydedebiliyorsunuz.

* Görüntü elde edebilir miyiz?
Hayır görüntü imkanı yok.

* Bu programı almak ne kadara mal oluyor?
1500 YTL.

* Parayı nasıl ödeyeceğiz?
Size bir banka hesap numarası vereceğim, o hesaba aktaracaksınız.

* Programı ne kadar süreyle kullanabiliriz?
Dinlemek istediğiniz cep telefonu bozulmadığı sürece kullanabilirsiniz. Bunun bir süresi yok. Bazı programlar demo olabiliyor ancak, bu program demo değil.

Elbette yasal değil!

* Bunu kullanmak yasal mı?
Hayır elbette yasal değil. Dinleme yasa dışı bir işlem. Yakalanırsanız şikayet edilirsiniz ve hakkınızda yasal işlem yapılabilir.

* Bu programı en çok kimler kullanıyor?
Genelde çocukları ve eşleri için alıyor insanlar. Çocuklarını takip etmek isteyen anne babalar, eşleri tarafından aldatıldıklarını düşünenler daha çok tercih ediyor.

Zaten bu programı bir yabancı için kullanamazsınız. Çünkü cep telefonuna ulaşabileceğiniz yakınlıkta biri olmalı.

Vatan
 
Üst Alt