Sevgiliniz Yalan mı Söylüyor

Yoksa sana yalan mı söylüyor ?

Birlikte olduğunuz insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamak hiç de zor değil.

Beden dilinin inceliklerini öğrenip, iyi bir gözlemci olursanız 'gerçeğe' giden yolu bulursunuz. Psikolojik tekniklerle insanların gerçek düşüncelerini okuyabilen Derren Brown, "Bedenlerimiz değişmez bir şekilde, gerçekte nasıl hissettiğimiz hakkında ipuçları veriyor. Neye baktığınızı bildiğiniz takdirde, herhangi birisinin beden hareketlerinden yalancı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz" diyor. "Body Language-Vücut Dili" adlı kitabın yazarı Allan Pease de insanların beden dillerinin gerçek düşüncelerini kesinlikle ortaya koyduğunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease'in önerileriyle, sevgilinizin kafasından neler geçtiğini anlayabilirsiniz

El saklama

Birisiyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür kılarız ve avuç içlerimiz yukarıya doğru döner. Ama yalan söylediğimiz zaman ellerimizi arkamıza veya ceplerimize saklama eğilimi gösteririz. Erkek arkadaşınızın sizden bir adım geride gitmesi, konuştuğu konudan rahatsız olduğu hakkında bir sinyal olabilir.

Burun kaşıma

Burun kaşıma, beyaz yalanların klasik işaretidir. Yine de, sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasılıkla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyor olabileceğini biliyor muydunuz? Erkekler gerçeği söylemediği zamanlarda elleriyle yüzlerine dokunuyorlar. Bu bedenlerinin, yalanlarına karşı koyuş biçimi.

Yutkunma

Bedenlerimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş biçimi ise boğazımızın işlevlerini yerine getirmesini kısıtlamak. Bu da konuşmayı zorlaştırır, yani eğer birisi yalan söylüyorsa sözcükleri dışarıya çıkarmak için sık sık yutkunur veya dudaklarını yalar.

Göz hareketleri

İşte yalanı gözlerden yakalama tekniği: Bu konuda yapmanız gereken ilk şey, sevgilinize cevabını bildiğiniz soruları sormak. Birlikte olduğunuz zaman yaptığınız bir şeyi sorun, örneğin "Ne yemiştin" veya "Nereye park etmiştik?" gibi. "Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Her zaman için bir yönde giderler, bu da onun yöntemidir.

Erkek arkadaşınızın konuşması bittikten sonra baktığı yerler, söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusunda ipuçları veriyor. Örneğin, aşağı doğru bakma, hisleri açığa çıkaran bir durum. Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenle farkında olmadan, karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukarıdan aşağıya süzüyor.

Öksürmek

Eğer sevgilinize nerede olduğunu sorduğunuzda şiddetli bir öksürük nöbetine yakalanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Yalandan öksürme, klasik aldatma tekniğidir. Beden yalana karşı koymaya çalışır, öksürmek veya boğazını temizlemek hikaye uydurmak için zaman kazanma şansını artırır.

Hızlı konuşma

Sevgiliniz tane tane mi konuşuyor, yoksa hızlı mı? Uzmanlara göre, ne kadar hızlı konuşursa, yalan söylediğinden o kadar fazla kuşkulanabilirsiniz. Genel kanıya göre, insanlar hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyorlar.

Nefes alıp verme

İşte size süper bir ipucu daha... Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

Gülmek

Pek çok insan yalan söylediğinde ilk başta rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konuşur ve daha neşeli olur.
leyditürk
 
Merhaba

Verdiğimiz 5 ipucu ile sevgilinizin doğru söyleyip söylemediğini ortaya çıkarın.

Sevgilinizin size yalan söyleyip söylemediğini anlamak, aslında hiç de zor değil. Yalan söylemeye vücudu onu ele verir. Siz en iyisi konuşurken sevgilinizin vücut diline dikkat edin; belki de size başka bir şey anlatmak istiyordur.

Dudaklarını okuyun
Yalan söylüyor olmanın verdiği stres, sindirim sistemini hareketlendirip yemek borusunun kasılmasına neden olur ve yutkunmayı zorlaştırır. Karşınızdaki kadın konuşurken yutkunmakta zorluk çekiyor ve sürekli dudaklarını yalıyorsa size yalan söylüyor olabilir.

Ona detayları sorun
Unutmayın, şeytan ayrıntıda saklıdır. Yalan söyleyenler laf salatası yaparak karşılarındakini ana konudan uzaklaştırmaya çalışır. Bu yüzden ona anlatmakta olduğu konunun detaylarını sorun. Sorunuza soru ile cevap verebilir ki bu da çok klasik bir zaman kazanma taktiğidir.

Sesine dikkat edin
Ses tonundaki anlık değişimleri dikkatle dinleyin. Çünkü yalan söylerken normalden daha hızlı nefes alınır ve bu da ister istemez sese yansır. Ayrıca herhangi bir kelimenin vurgusundaki abartı, gereksiz yere bağırmak ya da dil sürçmesi de stresin bir dışa vurumu olabilir, dikkat!

Ellerine dikkat edin
Gözler kadar eller de ruhun aynasıdır, çünkü konuşma sırasında eller insanın duygularını ifade eder. Bu nedenle de yalan söyleyen kişiler ellerini saklamayı tercih eder. Tabii karşınızdaki uzman bir yalancı değilse. O zaman masanın üzerinde, hareketsiz duran ellerle karşılaşabilirsiniz.

Bakışlarını takip edin
Gözlerinin içine bakın. Ne de olsa kadınlar buna bayılırlar. Deneyimli bir yalancının bile kontrol edemeyeceği önemli ipuçlarından biri, irileşmiş göz bebekleridir çünkü sempatik sinir sistemi (kişinin kontrolü dışında çalışır), vücut stres altındayken göz bebeklerinin büyümesine neden olur.

MSN Erkek
 
Üst Alt