Servo Motor Çalışma Prensibi

sahinrulman

Uzaklaştırıldı
Servo motor sistemlerinin kullanıldığı alanlar günden güne artış göstermektedir. Endüstriyel makinalar için gerekli olan güç potansiyeline sahip olan servo motorlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Duyarlılık ve kontrol açısından yüksek güce sahip servo motorlar bilgisayar destekli sistemlerde kullanıma uygundur. Servo motor çalışma prensibi bakımında diğer motor türlerinden daha donanımlı olduğundan dolayı fiyat bakımında da farklıdır. Servo motorların çalışma prensiplerini inceleyecek olursak; PLC veya PC bağlantısı ile gelen sinyalleri konum kontrol ve akım yükselticisinden iletilerek servo motora gelmektedir. Buradan sonra yükün hareketi için gerekli olan güç servo motor tarafından sağlanarak çalışma tamamlanmaktadır.

Servo motorlar fırçalı (AC Servo Motor) ve fırçasız (DC Servo Motor) olmak üzere iki çeşidi vardır. AC motorları yüksek performans gerektiren projelerde kullanabildiğiniz gibi düşük güç performansı gereken projeler için de kullanabilirsiniz. İç Yapısı olarak basit bir yapıya sahip olsa dahi kesintisiz bir çalışma performansı göstermektedir. DC servo motorlar ise AC servo motor türlerine oranla daha az kullanım oranına sahiptir. DC servo motorlar fiyat bakımından da AC servo motorlardan daha uygundur.

Servo motorların PLC veya PC bağlantısı ile kontrol edilebilmesi için servo motor sürücüleri kullanılmaktadır. Servo motor teknik özelliklerine uygun olan servo motor sürücü ile sürme parametre değerlerinin girişleri yapılarak ayarlanmalıdır. Servo motorlar güç, tork, devir ve flanş ölçüsüne göre değişiklik göstermektedir. Genellikle servo motor aldığınız zaman servo motor, servo motor sürücü, motor ve sürücü kabloları, sinyal kablosu set halinde satılmaktadır. Şahin Rulman sitesi üzerinden satın alabileceğiniz servo motor çeşitleri servo motor sg serisi ve frenli servo motorlardır. Servo motor sg serisinde yer alan motorlar 0,40 kw ile 5,50 kw arasında değişim göstermektedir. Frenli servo motorlar ise 1kw değerlerinden başlamaktadır.

Servo motor sürücü ayarları için ürün detay bölümünde gerekli bilgileri sağlayan Şahin Rulman sitesi üzerinden online servo motor alışverişi yapabilirsiniz. Servo motor sg serisi ve frenli servo motorların yanı sıra diğer elektronik ve mekanik ürünleri de bulabilirsiniz. İndirimli fiyatlar ve taksit seçeneklerinden yararlanmak için Şahin Rulman sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak : sahinrulman.com
 
  • Etiketler
    frenli servo motor servo motor
  • Üst Alt