SEO Çalışmalarında 301 Yönlendirmesi Neden Önemlidir?

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirme genel tabirle kalıcı olarak yönlendirme anlamını taşımaktadır. Yani 301 yönlendirmesi, bir sayfanın kalıcı olarak bir başka adrese taşındığını belirtmek için kullanılmakta olan bir koddur. Webmasterlar tarafından kullanılmakta olan bu yöntem arama motoru botlarını ve kullanıcıları doğru olan yeni adrese yönlendirme konusunda en iyi, en doğru ve sağlıklı olan yöntemdir. Yani temel mantıkta 301 yönlendirmesi, URLsi değişen bir sayfayı yeni URLye yönlendirerek, kullanıcıları ve arama motoru botlarını doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlamaktadır.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

Site içeriklerinin veya linklerin değiştirilmesi arama motorları tarafından pek hoş karşılanan bir durum değildir. Çünkü daha önceden arama motorlarında indekslenmiş ve ayrıca başka sitelerden link almış olan sayfaların URL yapısını değiştirmek, insanların o sayfaya erişebilmesini engellemektedir. Bu da web sitenizde ya da sayfa URLsinde değişiklik yapmaya karar verdiğinizde 301 yönlendirmesini kullanmak zorunda olduğunuzun göstergesidir. Site sahipleri bazen mevcut sitelerini yeni bir URLye taşıma ihtiyacı duyarlar ya da zorunda kalabilirler. Böyle durumlarda ise mevcut siteyi, yeni URLye en kolay yoldan ve en az kayıpla aktarma yolunu ararlar. Bir başka faktör ise bir sayfaya ait URLde bazen değişiklikler yapılmaktadır. Yani mevcut sayfaya yeni bir URL adresi verilmektedir. Bazen ise içeriği aynı olan farklı sayfalar olabilmektedir. Bu sayfaların ise tek bir URLye yönlendirilmesi gerekir. Web siteleri ile ilgili yapılan bu gibi çalışmalarda ya da değişikliklerde ise 301 yönlendirmesi ile adlandırılan çalışmalar gerçekleştirilmelidir. 301 yönlendirmesi SEO çalışmalarına olumlu etkisi olan bir durumdur. Arama motorları tarafından indexlenmiş ve sonuçlarda görünen bir sayfaya ait URLnin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu sayfanın kırık linke düşmemesi adına 301 yönlendirmesi yapılması gerekmektedir. Her ne kadar site içeriklerinin ve linklerin değiştirilmesi arama motorları tarafından hoş karşılanmasa dahi; kullanıcıların ve arama motoru botlarının doğru sayfaya yönlendirilmesi gerekmektedir.
Arama motorlarında indexlenmiş olan sonuçları kaybetmemek, kullanıcıların veri kaybı yaşamasını engellemek 301 yönlendirmesinin temelinde yatan nedendir.

301 Yönlendirmesinin SEOya Etkisi

Bir web sitesi yayına girdiği andan itibaren belirli bir süre zarfında arama motoru botları tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Arama motoru botları tarafından taranan web siteleri, arama motorlarının dizinlerine indexlenir. Artık web sitesi ve sayfaları arama motorlarında kayıt altına alınmış olur. Bu da kullanıcıların bir konuda yaptıkları aramalarda arama motorlarının sonuç listelerinde kişiye ilgili web sitesinin, ilgili olan sayfasını listelemesini sağlar. Bunlar elbette yapılan SEO çalışmaları ile doğru orantılıdır. Yani ne kadar doğru ve eksiksiz bir şekilde SEO çalışması yapılırsa, web siteler o kadar yukarılarda ve ilk sıralarda çıkmaktadır. URL değişikliği yapmak ise SEO bakımından siteye ya da sayfalara negatif bir etkide bulunmaktadır. Çünkü arama motorlarında index almış olan bir sayfanın ya da farklı bir siteden backlink almış olan bir sayfanın URLsinin değiştirilmesi o sayfanın tüm olumlu getirilerini götürecektir. Bundan dolayı arama motorları URL değişikliği yapılmasını pek hoş karşılamamaktadır. Ancak URL değişikliği sonrasında 301 yönlendirmesi yapılması, mevcut olumsuzluklardan kısa sürede kurtulmayı sağlamaktadır. Yani 301 yönlendirmesi sonrasında kısa süre içerisinde tabi bu ilgili site ya da sayfanın arama motoru botları tarafından ne kadar sürede ziyaret edildiğine bağlı- yeni URL tekrardan index almaya başlayacaktır. Mevcut sıralamalarda kısa süreli bir düşüş yaşanacaktır ama tekrardan site yükselişe geçecektir.

301 Yönlendirmesi Örnekleri

.htaccess 301 Yönlendirmesi

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.siteniz.com/$1 [r=301,nc]

Php 301 Yönlendirmesi

<?
Header( HTTP/1.1 301 Moved Permanently );
Header( Location: http://www.siteniz.com );
?>

ASP 301 Yönlendirmesi

<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status=301 Moved Permanently;
Response.AddHeader(Location,YeniSayFa.com is for sale | HugeDomains
%>

ASP.NET 301 Yönlendirmesi

private void Page_Load (object sender, System.EventArgse)
{
Response.Status = 301 Moved Permanently;
Response.AddHeader(Location, http://www.yenisayfa.com);
}

HTML 301 Yönlendirmesi

[syntax type=html|php|js|css]<html>
<head>
<meta http-equiv=*** *********0; url=yenisiteniz.com is almost here!>
</head>
</html>[/syntax]

Javascript 301 Yönlendirmesi

[syntax type=html|php|js|css]<html>
<head>
<script type=text/javascript>
window.location.href=http://www.yenisiteniz.com/;
</script>
</head>
</html>[/syntax]

Kaynak: stratejikseo.com
 
Üst Alt