Seni senden başkası temsil edebilir mi?

Yanlış hatırlamıyorsam dört seçimdir (genel ve yerel) majesteleri oy kullanma hakkı lütfetti bana ve hepsinde bunu reddettim. Çünkü beni kimse temsil edemez, ancak ben kendimi temsil ederim ve ayrıca; birinin beni temsil ederek, benim istemim dışı yapacaklarından kendimi sorumlu hissetmemde nedeni kısaca.

İdeolojik kaygılarınızdan değil, duygusal olarak varolan insandan bahsediyorum: Sizi bir başkası temsil edebilir mi? Sizin dünya için, toplum için hangi maddi-manevi kaygıları, ahlaki değerleri taşıdığınızı, savunduğunuzu ve; Bu kaygılarınızın, hassasiyetinizin bir başkasının inisiyatifine bırakırken onların yaptıklarının/yapacaklarının sorumluluğunu üstlenip üstlenmediğinizi ya da bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyorum doğrusu.
 
Son düzenleme:
Elbette kimse bizi birebir ,tam anlamıyla temsil edebilecek durumda olamaz.Ama seçim sürecindeki temsil hakkından bahsediyorsak,herkes kendi vicdanında ,aklında,mantığında kendisini temsile kim daha yakın duruyorsa ondan yana tercihini kullanır.
Bütün insanlar,yeryüzünde kendini birebir temsile yetkili kimse olmadığı varsayımdan hareketle , herhangi bir tercihte bulunmazsa bu var olan durumdan çok daha karmaşık bir yapı ortaya çıkarmaz mı?

Diğer yandan,bir takım değerleriniz,hassasiyetleriniz ,var olmasının faydalı olacağına inandığınız bir takım gereklilikleriniz olabilir.Fakat bunların sizin kendi elinizle gerçekleşmesine imkan olmayabilir.Ne bileyim mesela; siz ilkokul mezunu bir annesinizdir,kızınız da üniversiteye hazırlanan bir lise talebesi olsun.Kızınızın önündeki sınav sistemi ile ilgili bir takım engelleri siz,sınav sisteminin sağlayıcılarından biri olmadığınızdan çözemeyecek bir durumdasınızdır.Bu durumda sizin çabanız bunu gerçekleştirebileceğini düşündüğünüz sizden çok daha farklı alternatiflere sahip kişilere , ''sizden böyle bir beklentim var '' diyebilmek olamaz mı?

Belki pek ifade edemedim ama,bunları yazabildim ....
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Bütün insanlar,yeryüzünde kendini birebir temsile yetkili kimse olmadığı varsayımdan hareketle , herhangi bir tercihte bulunmazsa bu var olan durumdan çok daha karmaşık bir yapı ortaya çıkarmaz mı?


Benim yazmak istediklerimi siz yazmışsınız


sadece şunu eklemek istiyorum ...Tabiki hiç kimse beni temsil edemez .Eee bu işlerde bireysel değil kitlesel olduğuna göre yapacağımız tek şey iyi bir gözlem ve düşüncelerimize uyan % 50 yi aşan " x parti beni temsil edebilir "diye güvenerek oyumuzu veriyoruz . ondan sonrası ne çıkarsa bahtımıza diye bekliyor ve yapılan hizmetlere göre değerlendiriyoruz ... beğenirsek tekrar oyumuzu veriyoruz eh beğenmez isek başka bir x partiyi deniyoruz :) sonuçta birebir düşüncelerimize uyan bir partiyi bulmak imkansız...
 
Elbette seçilen zümre, insanların düşüncelerini (daha çok ideolojik olarak) kısmen yansıtıyor... Fakat yansıtmadığı kısmı ise, bugüne dek ''iyi niyetle'' iktidara taşıdıkları insanların ''kötülükle'' geri dönüşümünü çokça göstermesi. İnsanlar (bence çoğu ''iyi'' olan) bilinçsizce, kötülüğe ya da kötülüğe yol açan sonuçlara neden oluyor/olabiliyor buna göre.

Ben aklı başında kimsenin yolsuzluk yapsın, doğayı katletsin, savaşlarda binlerce insanı öldürsün vs. diye oy verdiğini sanmıyorum. Aksine sorunları aşmaları için temsil hakkı verilen insanların, bireyin gündelik sorunlardan çok, suni - o buz gibi ve kötü kokan ''politik sorunların'' derdinde olduğu. Bu yüzden hiçbir iktidar -bireyi geçin halkın bizzat kendi gündelik yaş***** bile inememiştir. Tepede kalmıştır, halk için ulaşılmazdır ve buraya da kimse erişememektedir zaten.

Anne eğer hasta kızını iyileştiremiyor ise elbette onu doktora götürmeli ^_^ Bizzat kendinizin ve hepimizin deneyimlediği, hayatın kendisi, bir başkasına bizim yerimize ''yönetim'' hakkını vermiyor... Doğal olanı da zaten kimsenin bir başkasının iradesini yansıtamadığı yönünde.

Benim asıl önem verdiğim konu -ki, herkes istediği kişiye temsil hakkını verebilir, sempati duyabilir, savunabilir, buraya kadarını anlayabiliyorum ama- temsil hakkı tanıdığınız insanların sizin adınıza ahlaki olmayan, onaylamadığınız fiilleri gerçekleştirdiğinde gerçekten neler hissettiğiniz? Kendinizi sorumlu tutuyor musunuz örneğin? Sayın Venhar deneyimlerinizin çok olduğu düşüncesiyle (ehh işte, iyi çıkmazsa başka parti mi yok canım dediğiniz için ^_^) sizinde düşüncelerinizi özellikle merak ediyorum ^_^
 
İnsanların ideolojik yaklaşımları halkların temsilini oluşturan partiler yerine partileri temsil eden halklar meydana getirmiştir..
Mesela Ak partiye oy veren biri ne yaparsa yapsın onun arkasında duruyor chp ye oy veren biri chp neyi savunursa savunsun aynısını savunuyor bu bireysellikten uzaklaşmaya sebep oluyor
bireysel olarak bizi en çok temsil edeceğine inandığımız partiye oy veriyoruz fakat sonrasında bakıyoruz ki oy verdiğimiz partinin bir kuklası olmuşuz...
Türkiye de halkları temsil eden partiler yoktur partileri temsil eden halklar vardır.
 
Alevi olanların solcu sünni olanların sağcı olması gibi...nedense sağcı bir aleviye rastlamadığımız gibi solcu bir sünniyede zor rastlayabiliriz...oysaki solculuk ve sağcılık bir ekonomi meselesidir dini bir mesele değildir. Neylersiniz ki birey olmayı başaramayan toplumumuz sürü psikolojisiyle saf tutmaktadırlar.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Sayın Venhar deneyimlerinizin çok olduğu düşüncesiyle (ehh işte, iyi çıkmazsa başka parti mi yok canım dediğiniz için ^_^) sizinde düşüncelerinizi özellikle merak ediyorum ^_^


Öncelikle benim deneyimli olduğumu nerden çıkardınız ?
2.si ben canım kelimesini kullanmadığım halde canım kelimesini eklemişsiniz


insanların sizin adınıza ahlaki olmayan, onaylamadığınız fiilleri gerçekleştirdiğinde gerçekten neler hissettiğiniz? Kendinizi sorumlu tutuyor musunuz

3.sü ise , sizin oy verdiğiniz parti "Ahlaki olmayan onaylamadığınız fiileri gerçekleştirdiğinde siz neler hissediyorsunuz....Kendinizi sorumlu tutuyormusunuz ?bakın bende bunu merak ettim "deneyimlisiniz galiba pek bi NOKTA ATIŞ'lı tahminlerde bulunur gibisiniz" :)...ve bu kadar iddialı konuşuyorsunuzda yine merak ettim hoşgörün lütfen :) Türkiye ALTIN çağını yaşadı da geçmişte bizim haberimiz mi olmadı ?
 
Mutlaka iki cümlenizden neleri bilip neler hakkında deneyimleriniz olduğunu kestirmek oldukça güçtür. Fakat fikir alışverişinde bulunurken şahsi kanaatim, daha en başında, karşımdaki insanların ''benden'' fazlasını bilip, daha fazla tecrübe sahibi olduğu yönünde. Bu benim ön kabulümdür... Ha, yanlıştır, ek******, kusurludur o ayrı; dahası, bu benim kişisel sorunum.

Deneyimlerinizin en azından bu konuda benden fazla olduğu kesin, çünkü ben hayatımda hiç oy kullanmadım... Sizin ise kullandığınızı anlıyorum yazdıklarınızdan. Doğal olarak yetkili kılınan kimselerin icraatlarını yalnızca düşünsel yaklaşımla kötü sonuçlar doğuracağından doğru bulmuyorum ben... ve bunu tecrübe edinmiş sizlerin ne düşündüğünüzü, vicdanen ne hissettiğinizi merakım bundandır.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
çünkü ben hayatımda hiç oy kullanmadım...


Eliniz de size lutfedilmiş yada verilmiş(!) bir vatandaşlık hakkı artı sorumluluğu var...Bu cümleyle bunu artı mı eksi mi kabul ettiniz pek anlayamadım ? :/
Şimdi bu yazdıklarınıza benim de sorum olacak;
Kaç milyon insan bir seçim yapmaya çalışıyor hak verirsiniz ki bir ailede ailenin bütün fertlerini bile memnun edecek sonuçu almak zorken milyonlarca çeşit çeşit görüş ve düşünceyi aynı çatı altında toplamak çok zordur... buraya kadar aynı fikirde olduğumuzu sanıyorum ..ama benim merak ettiğim ve hatta garipsediğim şu; ünlü birdüşünür der ki:"en kötü karar dahi kararsızlıktan iyidir" ki buna şu şekilde katılıyorum insan ne istedğini bilmeli ve amacı her ne ise onun için savaşmalı ister pozitif sonuç alsın uğraşından ister negatif ama bende varım diye sesini duyurmalı...peki şimdi burda bize aldığımız karardan dolayı bir vicdan muhasebesi yapmamızı iletiyorsunuzda , siz böyle ben YOKUM ZATEN şeklnde yaşamaktan rahatsızlık duymuyor musunuz?Bir konuda hiç bir fikri olmadan bir yön ,taraf ve amaç belirlememişken yada belirlediği tarafı dahi savunamadan çekimser kalmaktan yana hak(!) kullanırken ; devletin size verdiği hakkı bile eğreti ,üstünüze oturmamış gibi görüyorken(ki bu da benim kanaatim ) neden kendi vicdan muhassebenizi yapmıyorsunuz ?Yanlış hatırlamıyorsam dört seçimdir (genel ve yerel) majesteleri oy kullanma hakkı lütfetti bana ve hepsinde bunu reddettim.

ha buarada burdaki majesteleri kelimesini kime kullandığınızı merak ettim açıkcası? düşününce bir kaç teori kafamda şekillendi ama sizin kasttınızı öğrenmeden yorumlamak istemedim ? :)
 
Son düzenleme:
Burada soruları ben sorarım ^_^

Sevgili kardeşim;

Daha yaşanılası, daha adil, daha özgür bir dünya için mücadele, majestelerinin (devlet erkânının) lütfettiği (!) ''belli-başlı yollardan'' birinde (siyasette) yürümekle olmuyor sadece. Çünkü bu yollar, her ne kadar farklı da olsa, sonu hep aynı yere çıkıyor. Bunlardan birinde ben yokum, evet. Vatandaşlık sorumluluğumdan da kesinlikle bahsedemem, fakat insanlığa ve doğaya karşı sorumluluğum var benim... Ki, bu sorumluluk beni yanlış olanın karşısında durduran, yani tıpkı bu konudaki gibi... -Kendileri çalsın kendileri oynasın banane demiyorum, diyemiyorum. Çünkü ortak toplumu, doğayı paylaşıyoruz... Bu yüzden olayların dışında değil, istesemde istemesemde zaten içindeyim.

Milyonlarca insanın birilerine temsil hakkı tanıması, sadece ilkesel (ideolojik) olduğundan dolayı insan yığınlarını ortak bir noktada birleştirmekte o kişiler. Fakat, hiç kimsenin, ahlaki, vicdani, duygusal yaklaşımını, tepkisini bir başkasının veremeyeceği gerçeğinden; olgulara karşı o insanların yaklaşımı da sizin ahlakınızın, vicdanınızın, duygularınızın dışında cereyan etmekte (doğal olarak). Siz; her ne kadar hırsızlığı onaylamasanızda, hırsızlık yapmaktalar... Siz; her ne kadar onaylamasanızda, insanların ölümüne sebep olan şeylere karar vermekteler vs.vs.

Öyle ise; bizlerin de katkısının bulunduğu: insanların ölümlerinden, işkencelerden, doğanın katledilmesinden, insanların rızıklarının çalınmasından, haksızlıktan, adaletsizlikten kendimizi nasıl sıyırabiliriz ki?
 
Üst Alt