Şener ve Şık 263 gün sonra hakim karşısında

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Şener ve Şık 263 gün sonra hakim karşısında

Aralarında gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın da bulunduğu OdaTV sanıkları yarın ilk duruşmalarına çıkacak

“Ergenekon” soruşturması kapsamında OdaTV’de yapılan aramalar sonra tutuklanan gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında açılan davanın görülmesine yarın başlanacak. 263 gündür cezaevinde tutulan gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık böylece ilk duruşmalarına kacak. Cezaevinde 279. gününü dolduran gazeteci Soner Yalçın da ilk kez hakim karşısına çıkacak 12 tutuklu sanık arasında yer alıyor.

Çağlayan’daki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşmada, büyük olmasından dolayı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonu kullanılacak. Sesli ve görüntülü kayıt yapılacak duruşmada, 6 Mart 2011 tarihinden bu yana tutuklu olan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık da ilk kez savunma yapacak.

15 yıla kadar hapis
Davanın 134 sayfalık iddianamesinde, “Örgütsel döküman” olarak değerlendirilen “İmam’ın Ordusu” adlı kitap taslağı hakkında “Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün talimatları ve yönlendirmeleri doğrultusunda diğer şüphelilerle birlikte hazırlanan bir kitap çalışması” değerlendirmesi yapılıyor. Taslağı hazırlayan Ahmet Şık hakkında da “terör örgütüne yardım ve yataklık etmek” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede “Soner Yalçın’ın talimatı ile Hanefi Avcı ve Ahmet Şık’ı yönlendirdiği” öne sürülen Nedim Şener’in de aynı suçlamayla 7.5 ile 15 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Kozinoğlu da katılacaktı
Tutuklu bulunduğu Silivri L1 Cezaevi’nde 12 Kasım’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden MİT yönetici Kaşif Kozinoğlu da 12 tutuklu sanık arasında yer alıyordu. İlk savunmasını yapmaya hazırlanan Kozinoğlu “Ergenekon Silahlı Terör Örgütü”nün hiyerarşik yapısı içerisinde bulunmamakla birlikte, örgütün amaç ve faaliyetleri doğrultusunda örgüte yardım ettiği” ve “devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin ettiği” iddiasıyla suçlanıyordu.

Yalçın Küçük “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kaos ortamı oluşturmak amacıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, “devletin güvenliği veya itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin ekmek”, “yasaklanan bilgileri temin etmek”, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs”le suçlanıyor.

OdaTv internet sitesinin sahibi Soner Yalçın’ın “silahlı örgüte üye olmak”, “kaos ortamı oluşturmak amacıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek”, “devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etmek”, “yasaklanan bilgileri temin etmek”, “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek”, “özel hayatın gizliğini ihlal etmek” ve “kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek” suçlarından 14 ile 36.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, ile eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın ise “silahlı örgüte yardım etmek” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Kaynak : m.milliyet.com.tr
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
yazdığı kitapla ERGENEKON suçlusu ilan edilen Hanefi Avcı'nın hayat hikayesi.

Katıldığı bir televizyon programında Millî İstihbarat Teşkilatı hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle "devletin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek" ile suçlandı ve 10 Şubat 1998'de açığa alındı. Daha sonra Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin nöbetçi hakimi Tanju Güvendiren'in kararıyla 20 Şubat 1998'de tutuklanarak Beypazarı Cezaevine kondu. 2 Mart 1998'de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Avcı, hakkında açılan davadan da beraat etti.

Beraat ettikten sonra idare mahkemesi kararıyla görevine geri döndü2003'e kadar geri hizmetlerde çalıştı. 2003 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na getirildi. Avcı; 2005 yılında geçici olarak, 2006 yılında ise asaleten Edirne İl Emniyet Müdürü oldu. 2006 yılında TASAM'ın Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat Ödülü'nü kazandı.

Hanefi Avcı Edirne İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı sırada, 18 Haziran 2009 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan ortak kararname ile Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.


Ağustos 2010 tarihinde "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabı Angora Yayıncılık tarafından basıldı. Kitabında Gülen cemaatinin emniyet teşkilatında örgütlendiğini ve telefon dinlemesi dahil yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu iddia etti. Daha sonra merkez alınmayı talep etti, talebi kabul edildi.

ve bu iktidar zamanında önemli görevlerde bulunan bu şahıs FETULLAH GÜLEN'e dokununca anında bitti.

Devrimci Karargâh örgütüne yardım etmek suçlamasıyla 28 Eylül 2010 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne kondu. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Hanefi Avcı'nın da bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. ve içeride!

suçu cemaatlere dokunmak değil! ERGENEKON ve DEVRİMCİ KARARGAH! breh breh breh tabi yersen!
 
Üst Alt