• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Senede Bir Kez Kaçamak İzni

  • Konbuyu başlatan Kadim
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Senede Bir Kez Kaçamak İzni

Kadim

Tecrübeli
Üye
Mayıs ayının son günlerinde Vietnam’da yine “Aşk Panayırı” isimli geleneksel bir organizasyon yapıldı.

İçinde aleniyet ve mahremiyeti bulunduran bu geleneksel festival, her sene olduğu gibi yine özel hayatla, aile ile ilgili toplum kurallarına meydan okudu.

Organizasyon her sene olduğu gibi iki gece olmak üzere mayıs ayının son günlerinde Vietnam-Çin sınırı yakınlığındaki Kay-Vay(dağlar arasındaki bulut) dağ köyünde gerçekleşti. Ülkenin her yerinden yüzlerce insan, bir zamanlar gönüllerini fetheden, eski sevgileriyle bir kez daha buluşmak için, köye akın etti.Katılımcılardan Lo Ming Pao, festivalin kendisi için ne anlama geldiğini şöyle anlattı:

”Uzun seneler önce tesadüfen pazarda bir kız gördüm ve ilk bakışta aşık oldum. Fakat ailelerimiz uzak köylerde yaşadıkları için evlenmemiz mümkün olmadı ve her birimiz başka insanlarla evlendik. Fakat gönüllerimizde o ilk aşkın hasretini hala yaşıyoruz. Bu eski gelenek sayesinde resmi eşlerimizi üzmeden senede bir gün burada buluşuyoruz.”

Bu sene organizatörler tarafından festivale modern şov tadı vermek için, geleneğin temelini oluşturan efsaneyi kullanarak her zamankinden farkı bir gösteri düzenlendi.İmkansız aşk efsane oldu!

Efsaneye göre, farklı kavimlerden olan iki genç bir birilerine delicesine aşık olur, fakat evlenmeleri mümkün olmaz. Hikayeye göre kız o kadar güzelmiş ki kavim aksakalları, diğer kavimde onun yüzünden erkekler arası çatışma olabilir diye, kızı komşu kavime gelin olmasını yasaklarlar. Fakat oğlanın ailesi bu karara karşı çıkar ve gelinlerini isterler. Olanlar iki kavim arasında kanlı bir savaşa dönüşür. Yasak aşklarının nasıl sonuçlara yol açtığını gören gençler savaşın bitmesi uğruna aşklarından vazgeçerler.

Fakat bu o kadar da kolay olmaz, birkaç hafta geçince tekrar buluşmak için çare ararlar. İki köyden de aynı mesafe uzaklıktaki dağlık bir yerde gizlice buluşurlar. Aşıklar senede bir kez aynı yerde buluşacaklarına yemin edip ve bunun için kavimlerinin aksakallarının da hayır duasını isterler. Aksakallar da barışın devam etmesi için yasak aşkın bu şekilde yaşanmasını onaylar.
mynet
 
Üst Alt