Sendikal tazminat nedir Kim alabilir?

sendikal tazminat hesaplama 2019 , sendikal tazminat 2019 , sendikal tazminat davası ne kadar sürer , sendikal tazminat kaç maaş , sendikal tazminat arabuluculuk , sendikal tazminat alanlar , sendikal tazminat zamanaşımı 2019 , sendikal tazminat hesaplama yargıtay kararları

İşçiler, sendikaya üye oldukları için patron tarafından işlerinden çıkartılırlarsa, sendikal tazminat adı verilen bir ödemeye hak kazznır. Peki sendikal tazminat ne kadar, sendikal tazminat hakkından kimler yararlanabilir?

Sendikal tazminat nedir?
Sendikal tazminat, sendikal sebeplerle iş sözleşmesi haksız yere feshedilen işçiye ödenen tazminatın adıdır.

SENDİKAL TAZMİNAT NASIL HESAPLANIR?

Çalışan; sendikaya üye olduğu, üyelikten çıktığı ya da sendikal faaliyetleri nedeniyle işinden çıkarılırsa kendisine tazminat ödenir. Kanuna göre bu tazminatın alınabilmesi için iş mahkemelerine dava açılması gerekmektedir. Eskiden bu davayı açmak için işe iade davası açma şartları aranmaktayken artık bu şartlara gerek olmadan da dava açılabilmektedir. Bu davayı açmak için işçiye verilen süre ise 10 yıldır.

Sendikal tazminat tutarı, en az işçinin 1 yıllık ücreti kadar olmalıdır. Yüksek mahkemenin içtihatlarına göre; kıdemi 1 gün ile 5 yıl arasında olan işçi için 1 yıllık ücreti tutarında, 5 yıl ile 15 yıl arasında kıdemi olan işçi için 1 yıl ve 1 aylık ücreti tutarında ve 15 yıldan çok kıdemi olan işçi için 1 yıl ve 2 aylık ücreti tutarında sendikal tazminata hükmedilmektedir. İşçi isterse bu davayı işe iade davası ile beraber de açabilir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt