Sen de bir gün toprak olacaksın, o kadar

İnsanlar nasıl da kendilerini büyütüyorlar Bir çoğunun burnu adeta Kaf dağında. Kimi binlerce çalışanın patronu olmuş, onun havasını atıyor. Kimi dünya çapında bilim adamı olmuş, onun havasına giriyor. Kimi ben milyonları etkileyen bir sanatçıyım deyip kendisini yere göre sığdıramıyor. Bütün bu imkanları kendisine verenin Allah olduğunun farkına bile varmıyor.

Hâlbuki ister zengin ol, ister fakir ol, ister dünyanın hepsine sahip ol, sende gelmiş geçmiş bütün ümmetler gibi bir avuç toprak olacaksın o kadar Senin de bedenin sade bir kefene sarılıp toprağa verilecek ve mezarın içinde bütün kemiklerin dökülecek.

İşte insanların sürekli düşünmekten kaçındıkları esas gerçek bu: Ölüm. Öldüğünde o mezarın içine bütün paralarını, mallarını, evlerini, arabalarını, altınlarını, mücevherlerini doldurabilecek misin? Bu dünyadan ahirete tek bir çöp götürebilecek misin? Eğer götüremeyeceksen ki hiçbir şey götüremeyeceksin, o zaman bu kavga neden? Bu çekişme, bu dehşetli hırs neden? Çok büyük akılsızlık değil mi bu?

Söylediğim gibi insan bu dünyada çok başarılı olabilir, dünyanın en zeki insanı olabilir, dünya çapında şirketleri yönetebilir. Ama bu insan iman etmemiş ve Allahı fark edememişse, o insan aslında dünyanın en akılsız insanıdır. Çünkü ölümle birlikte her şeyini ama her şeyini, bedeniyle birlikte dünyada bırakacak ve yapayalnız, hiçbir şeyi olmadan ahirete gidecektir. İşte o zaman Keşke dünyada hiçbir şeyim olmasaydı, bu kadar dünya hırsı gözümü bürümeseydi, bende iman etseydim, bende Rabbime yönelseydim diyecek

Şimdi bu sözleri söyleyecek milyonlarca insan olacağını düşünün ve bu yakınmaları duymamak ve kendinizde bu insanların arasında olmamak için kendinizi uyandırın. Çok derin insanı adeta hipnoza sokan dünya sevgisini, dünya amaçlarını bırakın. Tek gerçek olan sonsuz ahirete ve Allahın rızasına dönün, çünkü tek kurtuluş yolu, tek mutluluk yolu budur.

Onlar birbirlerine gösterilirler. Bir suçlu-günahkar, o günün azabına karşılık olmak üzere, oğullarını fidye olarak vermek ister;Kendi eşini ve kardeşini,Ve onu barındıran aşiretini de;Yeryüzünde bulunanların tümünü (verse de); sonra bir kurtulsa.Hayır; (hiçbiri kabul edilmez). Doğrusu o (cehennem), cayır cayır yanmakta olan ateştir. (Mearic Suresi, 11-15)

Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak! Ve hiçbir kimsenin kazandığı şey yüzünden kendisini helake atmamasını, kendisi için Allah'tan başka hiç bir dost ve hiçbir şefaatçi bulunmadığını Kur'ân ile hatırlat. O, azaptan kurtulmak için bütün varını feda etse, kendisinden alınmaz. Onlar kazandıkları şey yüzünden helake uğratılmışlardır. Onlar için, inkâr ettiklerinden dolayı kaynar bir içecek ve can yakıcı bir azab vardır. (Enam Suresi, 70)
 
Üst Alt