• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Semazen emre yıldırım

Okunuyor :
Semazen emre yıldırım

zahirce

Acemi
Uzaklaştırıldı
SEMAZEN EMRE YILDIRIM BİYOGRAFİ

16 Kasım 1984 Cuma gecesi İstanbulda dünyaya gözlerini açtı. 12 Nisan 1990 Perşembe akşamı anneannesinin ellerinde tasavvuf yolculuğuna başladı. 3 Şubat 1994 Perşembe akşamı müşrid-i azizinden manevi doğumu tasdik buyuruldu. 1994 yıllında galata Mevlevihanesi dedelerinden Üsküdar talimhanesinde sema eğitimine başlamış, 1996 yılında galata Mevlevihanesinde sema etmeye başlamıştır.

Aslen İstanbul şile nüfusuna kayıtlıdır. İstanbul Kasımpaşada büyümüş pir seyit hasan Hüsamettin uşşaki vakfında yetişmiştir. Ailesinin tek çocuğudur. Vatani görevine Ankarada başlayıp Sivasta müzisyen olarak yerine getirmiştir. İletişim ve tasarım üzerinde eğitim almış çalışma hayatına reklam danışmanı olarak devam etmiştir. Tasavvuf hayatına rahmetli anneannesi Emine ESEN ve babası Fahrettin YILDIRIM tarafından başlatılan yıldırım Türkiyenin birçok bölgesinde sema etmiş 2005 2008 döneminde Türkiyenin ve dünyanın birçok bölgesinde Amerika, kanada, Almanya, Fas, Pakistan ve Çin de birçok Mevlevi ainlerine katılmıştır.

2004 yılında yurt dışında davet edildiği topluluklarda ve bizzat araştırmaları için mısır ve Suriyedeki birçok grupla sufi dans ilmini meşk etmiştir. Dört yıl süren eğitim ve araştırmaları sonucunda dünyada sufi dans yapan ilk ve tek Türk olmuştur. 2007 2008 sufi dance turnesinde çeşitli ülkelerde meşk etmiş ve dünyanın örnek gösterilen en üstün sufi dansçısı unvanının almıştır.

Editör: Murat AYDIN
 

zahirce

Acemi
Uzaklaştırıldı
Dünya sufi dans ateş ile yanıyor

DÜNYA SUFİ DANS ATEŞİ İLE YANIYOR ! ! !


14 yılı aşkın Mevlevi semazeni olan geçtiğimiz aylarda ise sufi dans ile Türkiye de iyi bir geçiş yapan semazen Emre Yıldırım dünyanın en iyi üç semazeninden biri olma unvanını daha üst seviyelere taşıdı. Sufi dans yıllardır Arap, Amerikalı ve Japon semazenler tarafından yapılıyordu. Dünyada sufi dansı en iyi icra eden ve tek Türk olan Yıldırım geçtiğimiz günlerde Kanadada yaptığı gösterilerde ise bir kez daha izleyicileri kendine hayran bıraktı.

Sufi dans aşkın en yüksek halini gösteren bir danstır bu safhaya gelen âşık her seste hak kelamı işitir ve şükrünü cevabını bu dans ile verir. Mevlevi ibadeti ayrıdır sufi feryadı ayrıdır.

Tarikatı en son basamağında ki gözyaşının temsilidir sufi dans. Açıklamasını yaptı.
 

zahirce

Acemi
Uzaklaştırıldı
Emre Yıldırım, televizyon programına başlıyor.

Dünyaca ünlü Semazen Emre Yıldırım, hazırladığı yepyeni televizyon programıyla ve sunucu kimliğiyle ekran karşısına çıkıyor.
Yıldırım, mart ayından itibaren her hafta cuma akşamı Tek Rumeli Tv ekranlarına gelecek " Aşka Uyananlar " adlı programda, Tasavvuf dünyasının ünlü isimlerini ağırlayacak. Çarpıcı konu ve konukların yanı sıra programda ilahiler ve semazen gösterileri sunulacak.
Yıldırım, programının ilk bölümünde Uşşaki Vakfı başkanı M. Hikmet Önem' i ağırlıyor.
Şimdiden Tasavvuf camiasında gözler bu programa çevrildi.

Uyur idik uyardılar, diriye saydılar bizi.
Aşk Uyananlar fani bir hayata sırt dönüp ölümsüz bir hayata gözlerini aşkla açanlar için geliyor. Hazreti Mevlananın nefesiyle uyanan, kalemin açtığı yarayla söze sahip çıkanların programı Aşka Uyananlar Hazreti Mevlananın Mesnevisinden Şems-i Tebrizinin Makalatına, hat sanatından kaligrafiye, ebru sanatından tezhibe içine aşkın boyası damlamış her konuya değinerek, gönlünü dünyaya açmış olanları uyarmak için geliyor. Emre Yıldırım kalpleri uçsuz ummanlara seyre çıkaran o eşsiz sunumu ve konunun ehli isimlerin konuk olduğu Aşka Uyananlar her Cuma 17:30'da Tek Rumeli ekranlarında sizlerle.
 
Üst Alt