• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Şehit ailelerine devletimiz nasıl yardım edebilir?

Okunuyor :
Şehit ailelerine devletimiz nasıl yardım edebilir?

ahmetsecer

Amatör
Üye
Bu vatan için bir evlat şehit vermek çok büyük bir onur ve şereftir. Şehit ailesi her şeyden önce bu toprakların bölünmemesi uğruna şehit verdiği evladını, sevinçle, neşeyle, gururla toprağa vermeli ve asla gözyaşı dökmemelidir. Şehidin arkasından ağlanmaz, şehitin arkasından gözyaşı dökülmez ve ağıt yakılmaz. Onlar cennetle müjdelenmiş aslanlardır. Şehitlerin arkasından dökülen her gözyaşı, ağlayarak kaldırılan her cenaze PKK’nın daha da çok sevinmesine ve kendini başarılı görmesine yol açar. Tam tersine şehit aileleri başları dimdik bir şekilde, evlatlarına cennette kavuşacaklarının bilinciyle onları toprağa vermeliler. O evlatlar Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin bölünmemesi gibi son derece şerefli bir amaç uğruna şehit olmuşlardır.

Allah yolunda öldürülenleri sakın 'ölüler' saymayın. Hayır, onlar, Rableri Katında diridirler, rızıklanmaktadırlar. (Ali İmran Suresi, 169)

Şehit ailelerinin hem toplum tarafından hem de devletimiz tarafından son derece iyi korunup kollanması lazım. Bir aile şehit verdiğinde hemen aileye öncelikli olarak şehit ailesi olduğunu belli edecek şekilde altından bir madalya takılmalı, böylece bu muhterem aileler girdikleri her ortamda rahatlıkla tanınmalılar. Her şehit ailesine devletimiz onları çok rahat geçindirecek maaş bağlamalı, bu maaşlar her rütbede şehit düşen askerlerimiz için aynı miktarda olmalıdır. Aynı zamanda halkımız da şehit ailelerine hem maddi olarak hem de manevi olarak çok destek olmalıdır. Şehit aileleri herhangi bir markete gittiklerinde, herhangi bir lokantaya gittiklerinde kendilerinden hiç para alınmamalıdır. Her türlü toplu taşıma aracını ücretsiz kullanabilmeliler. Hastanelerde ücretsiz bakılmalı, ücretsiz ilaç alma hakları olmalıdır. Bu ailelerden para almak adaba uygun olmaz.

Şehit ailelerine gösterilen hürmet, nezaket ve saygıda çok ciddi bir fark oluşmalı, onlara karşı çok özenli ve sevgi dolu yaklaşmalıdır. Onları hoş tutmak, sürekli yemeğe davet etmek, koruyup kollamak, ihtiyaçlarını gidermek sevaptır. Onlar her evde şeref misafiri olarak görülmelidir. Bu ahlakın ve bakış açısının her köyde, her kasabada, her şehirde yerleşmesi gerekir. Devletimiz de sadece şehit ailelerine yönelik vakıflar kurabilir, düzenli olarak vatandaşlardan alınan vergilerin bir kısmı bu vakıflara aktarılabilir, sürekli yardım günleri düzenlenebilir, holdinglerin yaptıkları işlerin mutlaka belli bir kısmı vergi olarak alınabilir, böylece bu vakıflara çok düzenli para sağlanabilir. Ayrıca yine devletimiz şehit ailelerinin çocuklarını en iyi okullarda okutmalı, masraflarını üstlenmelidir. Bunun için de yine gönüllü vatandaşlar bulunmalı, belli bir gelir seviyesinin üstünde olan kişilerin mutlaka bu çocukları okutması sağlanmalıdır. Şehit aileleri başımızın tacıdır, onlara bu toplumda yaşayan her insanın gereken özeni, saygıyı, şefkati ve merhameti göstermesi şarttır. Bu değerli anaların ve babaların yetiştirdikleri evlatlar bu vatan uğruna şehit düşmüşlerdir. Bizler bugün vatanımızda rahat bir şekilde yaşıyorsak, yatağa başımızı huzur içinde koyuyorsak bunu Güneydoğunda canını dişine takan askerimiz, Mehmetçiklerimiz sayesinde yapıyoruz. Kimse bunu unutmasın ve herkes elindeki tüm imkânlarla şehit ailelerine sahip çıksın.
turkislambirligi.com
 
Üst Alt