Şefaat kabul edilmez

Selam!

Bismillahirrahmanirrahim
2.48.48. Ve sakının o günden ki,
hiçbir benlik bir başka benliğin her hangi bir şeyi için karşılık ödemez;
hiçbir benlikten şefaat kabul edilmez,
hiçbir benlikten fidye alınmaz.
Ve onlara yardım da edilmez.
Sadakallah!
 
Selamün Aleyküm,

Sayin Mopsy yazmis oldugunuz ayet de hic bir benlikten/Insandan şefaat kabul edilmeyecegini göstermekde mahser gününde , kaldi ki şefaat ya rasullah/veli/evliya/vs vs vs. demek sirktir allah dan şefaat dilemeliyiz direkt olarak.

şefaatle ilgili bir cok ayet var Bakara: 255, Yunus: 3, Meryem: 87, Ta-Ha: 109, Enbiya: 26,27, 28, Secde: 4, Sebe: 23, Zümer: 43, 44,45, Zuhruf: 86, Necm: 26, Müddessir: 40-49

aslinda önemli olan siralamadir en öenmlisi burda zümer süresindeki 43'cü ayetenden baslayan ayetler

Rahim ve Rahmanin adiyla...
43. Yoksa Allah'tan başka şefaatçiler mi edindiler? De ki: "Hiçbir şeye güçleri yetmese ve düşünemiyor olsalar da mı?"
44. De ki: "Şefaat tümüyle Allah'a aittir. Göklerin ve yerin hükümranlığı O'nundur. Sonra yalnız O'na döndürüleceksiniz."
45. Allah bir tek (ilah) olarak anıldığında ahirete inanmayanların kalpleri daralır. Allah'tan başkaları (ilahları) anıldığında bakarsın sevinirler.
Zümer süresi 43,44,45
bu üc ayet şefaatcilere süper bir kapak oluyor anlayana.

4. Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş'a kurulandır. Sizin için ondan başka hiçbir dost, hiçbir şefaatçi yoktur. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız?
Secde 4

51.Kendileri için Allah'tan başka ne bir dost, ne de bir şefaatçi bulunmaksızın, Rab'lerinin huzurunda toplanmaktan korkanları, Allah'a karşı gelmekten sakınsınlar diye, onunla (Kur'an ile) uyar.
Eanem süresi 51

255. Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.
Bakara süresi 255

3. Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da Arş'a kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah'tır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah'tır. O halde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz?
yunus süresi 3

87. Rahmân'ın katında söz almış olanlardan başkaları şefaat hakkına sahip olmayacaklardır.
Meyrem süresi 87

109.O gün, Rahmân'ın izin verdiği ve sözünden razı olduğu kimseden başkasının şefaati fayda vermez.
Taha süresi 109

23. Allah katında, onun izin verdiği kimseden başkasının şefaati yarar sağlamaz. kalplerinden korku giderilince birbirlerine, "Rabbiniz ne söyledi?" diye sorarlar. Onlar da "Gerçeği" diye cevap verirler. O yücedir, büyüktür.
Sebe 23

86. Onu bırakıp taptıkları şeyler şefaat edemezler. Ancak bilerek hakka şâhitlik edenler şefaat edebilirler.
Zuhruf 86

26. (Böyle iken) "Rahmân çocuk edindi" dediler. O böyle şeylerden uzaktır, yücedir. Hayır, (evlat diye niteledikleri) o melekler ikrama erdirilmiş kullardır.
27. Onlar Allah'tan önce söz söylemezler ve hep onun emriyle iş görürler.
28. Allah onların önlerindekini de arkalarındakini de (yaptıklarını da yapacaklarını da) bilir. Onlar onun razı olduğu kimselerden başkasına şefaat etmezler ve hepsi onun korkusuyla titrerler.
Enbiya süresi 26,27,28

26. Göklerde nice melekler vardır ki onların şefaatleri; ancak Allah'ın izniyle, dilediği ve hoşnut olduğu kimselere yarar sağlar.
Necm 26

40, 41, 42. Onlar cennetlerdedirler. Birbirlerine suçlular hakkında sorular sorarlar ve dönüp onlara şöyle derler: "Sizi Sekar'a (cehenneme) ne soktu?"
43. Onlar şöyle derler: "Biz namaz kılanlardan değildik."
44. "Yoksula yedirmezdik."
45. "Bâtıla dalanlarla birlikte biz de dalardık."
46. "Ceza gününü de yalanlıyorduk."
47. "Nihayet ölüm bize gelip çattı."
48. Artık şefaatçilerin şefaati onlara fayda vermez.
49. Böyle iken onlara ne oluyor da, öğütten yüz çeviriyorlar?
müdessir 40-49

Sadakallah!
eger bu ayetleri bu sekil takip edersek kimin şefaatte bulunacagini da ögrenmis oluruz, müdessir süresi ahireti anlatioyr ve orda chennemde olduklari icinde şefaat fayda vermiyor.
Allahin rahmeti üzerinize olsun
 
Üst Alt