Sayfanızın SEO uyumlu olması için ne yapmalı?

Bir çok kişi sayfamı nasıl SEO uyumlu yaparım diye soruyor. Öncelikle "Kullanıcı gibi düşünün, çünkü Google öyle düşünüyor". Kullanıcı nasıl arıyorsa, sayfanızı öyle optimize ederseniz, tahmin bile edemeyeceğiniz bir trafik sahibi olursunuz.

Sayfanızın SEO uyumlu olması için ne yapmalı?

1)Sayfa içeriğiyle alakalı, dikkat çekici içerik: Ziyaretçiler sayfalarınıza farklı yerlerden gelecekler, ve ziyaretçilerin bir kısmıda ilk olarak alt sayfalarınıza gireceklerdir. Bu yüzden sadece ana sayfanız değil, sitenizin her sayfası ziyaretçilerinizin ilgisini çekmelidir.

2) Sayfanızda katılımı arttırın. Bu yorum alarak olur, blog kurarak olur, ziyaretçi defteri koyarak olur yani bir nevi ufak bir sosyal network ağı kurabilirseniz bu SEO açısından hem bağlılık hemde görünürlük olarak çok faydalı olacaktır.

3) Sayfanızın SEO durumunu Google Webmaster'dan güncel olarak hergün takip edin, hangi kelimelerden sayfanıza ziyaretçi geldiğini, veya sıralamalardaki değişimleri bu araç sayesinde görebileceksiniz.

4) Sitenize Gerçekten kaliteli linkler alın. Kaliteli derken, link paylaşım siteleri değil, gerçekten özgün içeriği olan pagerank i yüksek ve kendi sitenizle alakalı siteler demektir. Yalnız şunu unutmayınki PageRank yaklaşık 200 faktörden sadece 1 tanesidir.

5) Ana sayfanızdan iç sayfalara yazılı linkler verin. Ancak yazılı linklerin tam olarak iç sayfalar hakkında özet bir bilgi vermesine önem gösterin.

Neden kaçınmalı?

1) Sayfanızı bir sürü anahtar kelime ile doldurmayın.
2) Arama motorları tarafından gözükebilecek ancak kullanıcı tarafından görünmeyecek yazılar yazmayın.
3)Sadece arama motorları için sayfalar hazırlayıp arama motorlarını aldatmaya çalışamyın.
4) Sayfanız ile önemli yazıları resim halinde hazırlamayın. Arama motorları resimlerin ve flash animasyonların içeriğini göremez, ve okuyamaz.
5) Aynı sayfayı birden fazla farklı isimlerle sayfanızda yayınlamayın. Bu sizi arama motorlarının gözünde SPAMci olarak gösterecektir
seoturk.com
 
Üst Alt