Savaş Ay : Zemzem'e laf ettirmem arkadaş

Zemzem suyunun marketlerde bile satıldığı İngiltere'de, bu kutsal suyun çeşitli hastalıklara yol açabilecek şekilde kirlendiği yolundaki haberler çıkmış, kızdırmış Suudileri.

Yetkililer, zemzem suyunun kirlendiğine ilişkin iddiaları yalanlamış. Hem de bilimsel verilere dayanarak yapmışlar bunu. Ülkenin Jeolojik Araştırma Kurumu Başkanı Zuheyr Navab, kurumunun günde üç defa zemzem kuyusundan alınan suyu tahlil ettiğini, bugüne kadar hiçbir kirlenmeye rastlanmadığını bildirmiş.

Söz konusu Zemzem suyu olunca bireysel tavrımı koyarım arkadaş. Hatırlayın; geçtiğimiz Hac döneminde Mekke Medine'den epey yazı yazmış, özellikle de Zemzem'in eşsiz özellikleri üzerine kalem oynatmıştım. Şimdi hafızaları tazeleyelim ve Zemzem'in nasıl muhteşem bir Allah vergisi olduğunu kafamıza iyice kazıyalım.

Zemzem üzerine

Yüzyıllardır tükenmeyen Zemzem suyu, hac farizası boyunca günde ortalama 594 bin litre dağıtılıyor. Parasız dağıtılan Zemzem, mineral açısından zengin...

Diyanetten arkadaşlar, Mekke'de haccı izleyen biz Türk gazetecilere hoş bir sürpriz yaptı önceki gün. Mübarek Zemzem suyunun ana dağıtım santraline götürdü çoğumuzu.

Ben de Mola'yı bu kutsal suyun ana santralinde verdim. Kentin içi sayılabilecek bir bölgede toplanıp dağıtılıyor Zemzem suları.

Dağıtımı yıllardır Ğalye sülalesinin kontrolünde.

Organizasyonun başında devlet adına Usame İbni Abdullah Kuşek adlı bir mutemet kişi var şu an için.

İnanması güç olsa da çok çarpıcı ve şaşırtıcı özellikleri var bu kutsal sıvının.

Örneğin şu günkü üstün teknoloji bile suyun nereden geldiğini belirleyemiyormuş.

Yetkililere soruyoruz elbette:

- Yakınında bir su kaynağı vardır elbet?

- Hayır, yakınlarında izine rastlanmış tek bir kuyu bile yok. Ayrıca denize çok uzak, tam 80 kilometre. 3 ayrı kaynaktan beslenir, 173 cm derinliğindeki kuyuya dışarıdan herhangi bir kaçak sızma yoktur.

- Normal sulara göre kimyasında da farklılık var mı?

- Dünyanın pek çok gelişmiş laboratuvarında bilimsel analizler yapıldı. Sonuç; diğer sulara göre çok daha az kükürtlü ve çok daha besleyici, mineralleri bakımından çok zengin olduğu yolunda.

- Vücuttan idrar yoluyla değil, sadece ter yoluyla atıldığı gerçek mi efsane mi?

- (gülümsüyorlar) Gönlünüze göre karar verin. Gerçek olan şu ki sırf susuzluğu değil açlığını gidermek için içenin de açlığı bitiyor.

- Yüzyıllardır, özellikle de hacıların tüm ihtiyacını karşılıyor bu su. İçine normal su katılıp mı dağıtılıyor?

- Kesinlikle yapılmaz bu. Aslında bilimsel verilere göre Zemzem'in mayalama özelliği var. Kimyacılara göre Zemzem'i normal bir su ile karıştırsak baskın gelip bütününü Zemzem özelliğine çevirebilir ama yapılmıyor yine de.

- Tam nereden çıkıyor?

- Ana kuyu, Mescid-i Harâm içinde, Kâbe'nin Hacer- i Esved taşının bulunduğu köşesinden on dört buçuk metre uzakta, yer altında bir odada. 1.5 metre derinliğindeki ufacık bir kuyudan çıkıyor, hac mevsimi boyunca milyonlarca hacının tüm su ihtiyacını karşılıyor ama hiç azalma, kuruması yok. Önceleri Müslümanlardan bazıları yanlış bir uygulamayla dilek pınarı gibi kullanmış burayı. Yüzüklerini, küpelerini, tespihlerini atmışlar.

1971 yılında Zemzem kuyularını devlet ve din adına sevk-idare eden Ğalye sülalesinden bir zat kuyuya inip resmetti. Gördü ki su taşarak coşarak içindeki yabancı maddelerden kendini temizliyor.

Sonradan üstü kapatıldı.

En sağlıklı su

- Mikroplu maddeler girince su da kirlenmez mi?

- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre dünyadaki en içilebilir ve sağlıklı sulardan biri de Zemzem'dir. Ayrıca içinde mikroorganizma ve bakteri bulundurmayan yegâne sudur.

- İlaç gibi bir bakıma?

- Aynen. Mesela Amerika'ya hiç kimse yurtdışından içecek ve meyve sokamaz. Lakin Zemzem ilaç listesindedir ve girişi serbesttir.:alkis:

Şehirlerin içme suları klorlanır ama Zemzem saftır, kimya katkısı yapılmaz. Bir başka özelliği de kalsiyum ve magnezyum tuzlarının oran yüksekliğidir. Nice bitkin yorgunların yüzüne çarpınca ferahlar, rahatlar.

- Ne kadar Zemzem tüketiliyor hac boyunca?

- Hiçbirimiz çok zorunlu olmadıkça Zemzem'i tüketmeyiz.

Sadece hacıların hizmetindedir bu kutsal su. Her hac mevsimi, günde ortalama 594 bin litre Zemzem dağıtılır. Para ve maddiyat beklenmez, tamamen sebildir.

Bunca hizmetlinin, çalışanın maaşı, ödeneği devletin hac bütçesinden karşılanır.

Takvim
 
Üst Alt