Şarap nasıl saklanır?

Sevdiğiniz şarabı en iyi şekilde muhafaza etmek istiyorsanız, bazı ince ayrıntılara dikkat etmelisiniz...

Gerçek bir şarap sever şaraba sadece onu içerken değil, saklarken de saygı gösterir. Siz de özenle seçtiğiniz şarabınızın keyfini en iyi şekilde çıkartmak istiyorsanız, onu nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

İşte size şarap saklamanın püf noktaları:​

Mantar ıslansın ki, hava geçirmesin

Şaraplar ideal olarak, yatay vaziyette saklanmalıdır. Şişenin yatık olmasının amacı, mantarın şarapla temas ederek ıslanması ve gözeneklerinden gereğinden fazla hava geçirmesine mani olmaktır.

Şarap şişesi hoparlörün yanında durmaz

Şarapları yıllandırdığımız ortamın yüksek ses ve benzeri sebeplerle oluşacak titreşimlerden uzak olmasına dikkat edilmelidir. Şarapların güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. Yoğun yapay ışıklar da istenmeyen etkiler yaratır. En ideal olanı loş bir ortamdır. Ortamı kimyasal kokulardan arındırmak gerekir.

Ortalama p nem oranı, 12–16°C sıcaklık uygundur

Şarabı muhafaza ettiğiniz ortamdaki nem oranına kesinlikle dikkat edilmelidir. Ortalama p civarı bir nem oranı uygundur. Ortamın ısısı da şarabın gelişimi ve özelliklerini koruması açısından çok önemlidir. Ortalama 12–16°C uygun olacaktır. Bütün bu şartları karşılayan özel bir mekân oluşturamıyorsanız, şarap saklamak üzere özel üretilmiş "şarap dolapları"nı da tercih edebilirsiniz.

Genç şaraplar 1-2 gün buzdolabında saklanabilir

Meşhur Şili şarapları; Espiritu De Chile Classic serisinden Chardonnay, Cabernet Sauvignon ya da Merlot gibi genç şaraplar açıldıktan sonra mantarı sıkıca kapatılarak 1–2 gün buzdolabında saklanabilir.

Yıllanmış şaraplar açıldıktan sonra saklanmaz

Lübnan’dan Chateau Musar Hochar Pere et Fils 2004 benzeri yıllanmış şaraplar ise açıldıktan sonra hemen tüketilmelidir.
leyditurk
 
  • Etiketler
    yıllanmış şarap
  • Üst Alt