Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?,YSK Sandık görevlisi nasıl olunur?,sandık görevlisi başvuru,sandık görevlisi olmak için nereye başvurulur

Kimler Sandık Görevlisi Olamaz?

İdari amirleri, zabıta amirleri ve memurları, askeri ceza kanununun üçüncü maddesinde yazılı askeri şahıslar, milletvekilleri ve milletvekili adayları sandık görevlisi olamazlar. Bu kişiler haricinde her birey sandık kurulunda görev alabilir.

Sandık Kurulu Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık kurulu en az beş üyeden oluşmaktadır. Sandık Kurulu Başkanı ve 4 üye sandık kurulunu oluşturur. Bu bahsettiğimiz üyelerden bir tanesi sandık kurulu memur üyesidir. Diğerleri bahsettiğimiz Siyasi Parti üyeleridir. Sandık Kurulu Başkanı ve Sandık Kurulu Memur Üyesi devlet memurlarından Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. Sandık Kurulu Siyasi Parti Üyeleri ise siyasi partiler tarafından sandık görevlisi olarak Yüksek Seçim Kuruluna bildirilir. Gördüğünüz gibi Sandık başkanı olabilmek için devlet memuru olmanız gerekiyor. Fakat bazen üniversite mezunu kişilere de sandık başkanlığı görevi verilebiliyor. Siyasi partilerin sandık kurulu üyeleri başvurularını ise en yakın YSK binasına giderek gerçekleştirmelidirler. Buraya başvuruda bulunduktan sonra sandık kurulu görevlisi olup olmadıkları kendilerine bilgilendirilir.

Sandık Kurulu Görevlisi Başvurusu ve Formu Sandık kurulunda görev alabilmek için internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir başvuru formu bulunmamaktadır. Bizzat YSK'na giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt