Sanatçılar

SANATÇILAR
Mehmet Necati GÜNGÖR

Sanatçıları oldum olası çok severim, saygı duyarım.

Naif ve nazik insanlardır.

Onlarla bir arada olmanın tadı unutulmaz.

Kültür Bakanlığında çalışırken devrin Bakanı ile ters düşmüştüm.

Personel Başkanını çağırıp “bu adamı gözümün önünden al” diye emir vermiş.

Başkan, yakın arkadaşım.

Bana dedi ki: “Bakan seni buradan uzaklaştırmamı istedi. Ne yapalım?”

“Denileni yap” dedim.

O da “sana kıyamamam arkadaş, seni sansür kuruluna verelim orada film seyredersin.” dedi.

Ve biz sansür kurulunda iken birçok yapımcı ve sanatçı ile tanışma fırsatını bulduk.

O kadar ince ruhlu insanlar ki, onları yüzlerine karşı eleştirmek içimizden gelmezdi.

Bazı filmleri reddedip, rutuşlanmasını isterken bile onların kırılgan yapılarını göz önüne alırdık.

Sanatçılar bir toplumun deniz fenerleridir.

Yol gösterirler, sizi olumlu düşünmeye sevk ederler.

Hayatlardan çıkardıları derslerle size ders verirler.

Şarkılarıyla, besteleriyle, eserleriyle...

Sanatçının siyasi ve ideolojik saplantıya düşmesini pek kabullenemem.

Bu yüzden soğuduğum sanatçılar olmuştur.

Ama halâ eserlerini zevkle dinlerim.

Sanat başka bir şey.

Eski Kültür Bakanlarımızdan rahmetli Avni Akyol ile emektar sinema sanatçılarımızın derneğine ziyarette bulunacağız.

Yolda giderken sordu: “Nasıl bir mesaj verelim?”

“Sayın bakanım, vereceğiniz en güzel mesaj, sanatçılarımızın sosyal güvenceye alınması olur herhalde.” dedim.

“Çok iyi düşünmüşsün.” dedi.

Ve ziyaretimizde onlara bu müjdeyi verdi.

Gözlerindeki ışıltıyı halâ unutamıyorum.

Rahmetli Suphi Kaner’in ağladığını fark ettim.

Ankara’ya dönüşte bu konu sür’atle ele alınacak, verilen müjde mutlaka yerini bulacaktı.

O dönem hükümetler sık sık değişiyor.

Ne yazık ki o hükümetin ömrü de kısaydı ve sayın Akyol’un bakanlığı da bitmişti.

O projenin yarım kalmasına sayın bakan da, ben de hayıflanmıştık.

Yıllar sonra sektör daha da güçlendi, sanatçılarımız yoksulluğun belini kırmaya başladılar.

Bu gün bazıları fevkalâde mutlu.

Onların iftar sofralarında büyüklerimize gerdan kırmalarını kabullenemedim ama,

Onlara olan sevgimi de yitirmedim.

Sanat, sanattır.

Keşke, siyaset ve ideolojiler önünde de dik durulabilse...

Şu Necati Güngör nedir yhu?
Sanatçıları tanımasak dediklerine inanacağız? Hakim gücün emrinde, baskın kültürü methedip, sadece dünyevi zevkler uğruna yaşamak ve bu yaşamı insanlara bastırmak mıdır sanat?
Bugün geldiğimiz nokta; dün şener şenlerin örgütlemeye başladıkları kadınlar bugün kocalarını dinlemiyor ve artık kadına namusun hesabı sorulamıyor. Dün de bugün de matematik mühendislik namına hiçbirşey bilmeyenler sanatçıyım diye filmler çeviriyordu bugün de. Halbu ki herkesin bir hayat hikayesi bir hikayesi vardır. Herkes film mi çevirsin? Dün aşşağılanan hacılar hocalar bugün ışid benzetmesiyle terörist ilan ediliyor. DÜn çaktırmadfan kabul ettirilen satanizm bugün tüm ilkeleriyle işliyor......

Güya fikir özgürlüğü empoze edildi. Sadece İslam düşmanlığı aşılandı bu iddia ile. Bugün forumlarda bile özgür olamıyoruz!

Sanatçıların naifliğinden bahsetmiş. Zaten İslama da devamlı barış dini deniyor. Devamlı müslümanlar öldürülüyor ama müslümanlara barış empoze ediliyor. Ege tarafının nezaketi mevzu olur çokça. Halbuki ege tarafı belki naziktir ama insanın ezilmesine, insanın linç edilmesine de sessiz kalır kimi zaman. Yani mühim olan insanlık değerleri, sadece nezaket değil.

Sanatçının ideolojiye takılı kalmasından hoşlanmazmış. Fikir uğruna emek verenlere her daim hürmet olsun. Görmediği halde kabul ettiği değerler, hakikatler olanlara hürmetler olsun! Günümüzün fikirsiz, sıfatsız, gereksiz, manasız, uğruna mücadele edilecek hiçbir değeri olmayanları mıdır örnek?

Cem Karaca: ermeni ve solcuydu. Gayrimüslimken de sevdik onu, Müslüman olduktan sonra da. Allah tahsilatını affetsin. Zira sanat eğer kayda değer bişiyse solcu olsa ne sağcı olsa ne?
Barış Manço: sağcıydı. Solcular dahi üzüldü vefatına.
Mustafa Yıldızdoğan ülkücüdür. Herkes beğenir Türkiyem şarkısını.

Örnek olacak tek şey fikirsel derinliktir. Yıllarca bize bastırılmış fikirsizlik;
KahrolsuN!

Üst Alt