• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sanal ortamda anıtkabir'i gez-tıkla

Okunuyor :
Sanal ortamda anıtkabir'i gez-tıkla

securıty57

Amatör
Üye
ANITKABİR ÜÇ BOYUTLU SANAL ORTAMA TAŞINDI

Böylelikle herkes, internet ortamında Anıtkabir'i bulundukları yerden ziyaret edebilecek.

"3 boyutlu" Anıtkabir'e gitmek için TIKLAYIN

24 noktadan üç boyutlu gezi konforu sunan bu projede, Anıtkabir dünyada ilk kez bu büyüklükte ve kolaylıkla internette ziyaret edilebilen bir anıtmezar olma özelliği taşıyor.

Panoramik (360 Derece) Türkiye-İstanbul Fotoğrafları (QTVR) - Anasayfa multi-medya grubu: "Yedi ay önce aynı yöntemle Mevlana Dergâhı'nı ziyarete açtıklarında bugüne kadar 150 milyon insanın Mevlana Dergâhı'nı ziyaret ettiğini, Anıtkabir projesi için ise ilk bir ayda 60 milyon ziyaretçi beklediklerini, bu proje ile Anıtkabir'i yerinde göremeyenlere önemli bir fırsat sunduklarını ifade ettiler.

Projelendirilme aşamasında Genelkurmay Başkanlığı'ndan Anıtkabir'in tamamında geçerli olmak üzere özel çalışma/çekim yapma izni müracaatında bulunuldu. Genelkurmay Başkanlığı, tripod'lu çalışma/çekim yapma konusundaki izin talebine cevap vermedi. Anıtkabir Müze Komutanlığı ise tripod olmadan sınırlı sayıda çekim yapılabileceğini ifade ettiler. Çekim aşaması çok zorlu geçen proje nihayetinde bitirildi. Proje aşamasında yaklaşık 1200 adet özel VR panoramik fotoğraf çekildi. Özel tekniklerle işlenen VR panoramikler sanal tur haline getirildi.

Tüm Türkiye'nin tanıtımı için dünya çapında projeler yapan ekip, daha önce Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Zeugma Müzesi, Mardin Süryani Kadim Kırklar Kilisesi, Mardin Zinciriye Medresesi, Şanlıurfa Balıklı Göl, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini aynı yöntemle sanal ortama taşımıştı.

Panoramik (360 Derece) Türkiye-İstanbul Fotoğrafları (QTVR) - Anasayfa multi-medya grubu, önümüzdeki aylarda İstanbul 2010 Kültür Başkenti Girişim Grubu'na tüm İstanbul'un tarihi, mimari, sanatsal, kentsel yapısını "360dereceİstanbul" projesi ile internet ort***** taşımak amacıyla kendi alanında dünyanın "en büyük sanal şehir" projesi başlattıkları bildirildi.

Haber Kaynağı : Samanyolu Haber
 
Üst Alt