• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sanal ilişkiyle gelen tehdit için ne yapılır?

  • Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Sanal ilişkiyle gelen tehdit için ne yapılır?

RABİA

Bağımlı
Üye
Soru: Mehtap Hanım… Lütfen yardım edin… Kız yeğenim var 15 yaşında. İnternette biriyle tanışmış… onu sevmiş… ve aralarında bazı müstehcen anlamda yakınlaşmalar olmuş. Ayrılmışlar bir süre sonra. Şimdi bu kişi yeğenimi arayıp “Bana şu kadar para ver yoksa elimdeki çıplak görüntülerini babana verir seni rezil ederim.” Şeklinde tehditler savuruyormuş? Ne yapmamızı önerirsiniz. Yeğenimin belden yukarısı çırıl çıplak görüntüleri ellerindeymiş. Babası duyarsa kızını mahveder. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık! Şaşırdım kaldım. Tek bilen benim bu durumu. İstedikleri parayı versek bir kereliğine bu işten sıyrılır mıyız dersiniz? Bir yol gösterin lütfen.

Cevap: Bu sorunun benzerleri öyle çok geldi ki. Hatta televizyon programlarımda bile birkaç kez cevapladım. Bugün de buradan yazayım herkes bir kez daha okusun.

Zor durum bu! Ne yapmanız gerektiğine doğru karar vermeniz son derece önemli.

İlk önemli bilgi gelsin size! Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık değil bu durum!

Çünkü aşağı tükürseniz sakal olan kısmı şantajcı terbiyesizlerse şayet…! Bıyık olan sizsiniz! Yani siz bir ailesiniz!
Şantajcı terbiyesizlerden ciddi anlamda bir farkınız olması gerekmez mi? Enişteniz sinirli olabilir! Ablanız duydukları karşısında sinir krizi geçirip bayılabilir! Ama sonuçta olanları doğru bir dille anlattığınızda… insanları olaya çok tatlı bir şekilde hazırladığınızda duruma birlikte el atabilir ve bu kişilerden kurtulabilirsiniz.

Öncelikle para vermeyi kesinlikle düşünmeyin. Çünkü şantaj yapan kişilerin en büyük sermayesi, “sizin korkularınız ve durumun sonuçları için endişeleriniz”dir.

Olan oldu… yeğeniniz keşke temkinli olsaydı. Keşke internetten tanışıp da ne olduğunu bilmediği birine kendisini göstermeseydi. Ama düşünelim ki sonuçta bu çocuk! Hadi diyelim ki çocuk bile değil, koskoca 30 yaşında kadın olsa ne fark eder?

Karşısındakine güvenmiş, sevmiş, kendisini açmış olabilir. İnsanlık hali. İnsan beşer, şaşar. Kişisel bir hata yapılmış olunabilir. Buradaki esas tehlike “Birinin yaptığı bireysel hatayı alıp, o kişiyi tehdit eden, şantajla para sızdırmaya çalışan bir kişinin düşünme sistemi”dir.

Bir kez para verirseniz arkası gelir. Kişi her sıkıştığında, paraya bunaldığında, canı eğlence istediğinde sizi bulmaya devam eder! Bir kez para vermek, on kez para vermek gibidir… arkası hep gelecektir.

Öncelikle ablanızı alın karşınıza. “Ablacığım… sana söylemek istediğim bir şey var. Biraz canını sıkabilir… biraz üzülebilirsin ama! Yardımına ihtiyacımız var. Hiç olmadığın kadar sağlam durmamız ve birlikte elele vermemiz gereken bir durum. Kızımız minik bir hata yapmış. (ki hatanın ne olduğu önemli bile değil). Birileri onu korkutmaya, yaptığı hatayı bize söyleyerek onu tehdit etmeye çalışıyor.

Bu kişilerden daha üstün olduğumuzu, bu tip terbiyesiz insanlara papuç bırakmayacak kadar ‘SAĞLAM BİR AİLE’ olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.” Şeklinde söze başlayabilirsiniz. Çok da uzatmadan olanları anlatırsınız. Ve eklersiniz… “Amannn işte çocuk bu! Aklı olsa… birazcık aklından hinlik geçse yapar mıydı böyle bir şey ablacığım? Ben esas bu durumu kullanan o terbiyesizlere hadlerini bildirmek istiyorum.

Bizim evladımıza yaptıklarını başkalarına yapmasınlar diye acilen ciddi tedbir almamız lazım. Ve eğer kızımıza zarar verirsek onların ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Bu da onların benzer tehdidi yapma heveslerini artırır. Başka kızlara/kadınlara bizim ev halimizi örnek vererek daha çok şantaj yaparlar.” gibi bir söylemle devam edebilirsiniz.

Ablayı da yanınıza alınca birlikte babaya durumu anlatırsınız. Dediğim gibi anlatma diliniz çok önemli. Biz düzgün anlatamayız derseniz, öncelikle bir uzmanla görüşün. Sonra birlikte gidin ve uzman sizin yerinize durumu güzel bir dille anlatsın. Kişiyi öfkelendirmeden, rencide etmeden ve akli düşünme sürecini devreye sokarak hareket imkanı sağlasın sizin yerinize.

Yazıyı okuyan kızlara da duyurulur! Lütfen dikkat edin! Ve hatta evli ev hanımları! Sizler de! Kim olduğunu bilmediğiniz insanlara güvenmeyin! Kendinizi göstermeyin! Evinizde işler yolunda gitmeyebilir. Kocanız size karşı ilgisiz davranıyor olabilir. Ama eşimle istediğim yakınlaşmayı bulamadım diye internetten yeni kişiler bulursanız ve bu insanlarla cinsel içerikte birliktelikler yaşarsanız risk almış olursunuz. Sanal ilişkiler yaşamayın! Etraf sizin zaaflarınızdan istifade etmeye çalışan terbiyesizlerle dolu unutmayın…

Bu tür şantajı yapan insanlarla muhatap olduğunuzda korkmadığınız gösterin. “Sen kim oluyorsun da beni tehdit ediyorsun. Sana inandım, sana güvendim… seni adam sandım da en mahrem görüntülerimi seninle paylaştım. Adam falan değilmişsin! Senin gibi birine inanmakla öyle çok utandım ki kendimden, değil aileme tüm dünyaya göstersen o görüntüleri zerre kadar utanmam!

Sana inandığım güvendiğim için kendimden utandığım kadar utandıramazsın beni! Seni pislik! Elinden geleni ardına koyma! En nihayeti bu toplum senin gibi pisliklerin yaptığı terbiyesizlikle beni dışlamayacak ve hatta koruyup bağrına basacak kadar geniş bir yüreğe sahip! Hemen şimdi polise gidiyorum ve hakkında suç duyurusunda bulunuyorum! Derdini bundan sonra resmi makamlara anlat!” diyerek güzel bir görüntü sergileyin.

Unutmayın! İnsanız… beşeriz… şaşarız… Allah hiç birimize böyle imtihan vermesin. Birisine güvenip gereğinden fazla yakın olmak ayrıdır… güvendiğiniz kişilerce çok çirkin bir oyuna getirilerek zor duruma düşülmeniz çok iğrençtir.
Bu tip durumlar için lütfen hepimiz birbirimize destek olalım. Görüntüsü ortaya çıkan mağdura odaklanıp, onun hakkında dedikodu üretmek yerine, o tür görüntüleri yayan kişiler hakkında ciddi tedbirler alalım.

Böylece kimse cesaret edip aynı çirkinliği asla sergileyemez… hatta aklından bile geçiremez unutmayalım…

Sevgiyle kalın…

Mehtap KAYAOĞLU (Danışman Psikolog&Psikoterapist)
mehtap.kayaoglu@yuzlesme.tv


HABER7
 

simqe

Kıdemli
Üye
Ben derimki sanalda kimseye güvenmeyin,geneli gerçek kimliğini saklar..tuzaklara düşmesin çocuklarımız,gençlerimiz..
 
Üst Alt