• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Samsun Treni

Okunuyor :
Samsun Treni

karafetva

Tecrübeli
Üye
SAMSUN SİVAS DEMİRYOLU HATTI 3 YIL TREN TRAFİĞİNE KAPATILDI - Amasya Haberleri - Milliyet Amasya haberin güncelliği yok. Ama ben geçen cumartesi vaziyeti öğrendiğimden benim için çok güncel... Gardaki biri 2 yıl tren yok deyince inanılması zor bir şey duyduk ayak üstü.

Samsun Sivas hattı daha 2 yıl kapalı dediler. Zaten linkte 3 yıl diyo eski haber tarihi ile. Bu uyarlama acaba hattı kapatmadan yapılamaz mıydı? Mekanikçiler olarak muhakkak yapılabilecek basit uygun bir yöntem üretiriz. Ama onlar neden üretmedi? Zaten sabah tek bir Sivas treni var, iki üç de kısa mesafe tren var deyip geçtiler mi?

Esasında Sivas a gitmek ve ya Sivas tan Samsun a gelmek bir gündü. Sabah 9 muydu neydi binerdik, akşam 17.30 da seyahat tamam. Vagon arası namaz kılınabilirdi güzel tarafı. Bi de doğayı memleketi seyrederek seyahat edersiniz... Bilinmeyen nereler varmış dersiniz...

Yalnız bu hızlı tren nedir anlaşılmış değil. O hızlarda kontrol var sayılır mı? 1000 de 1 kaza ihtimal ise, insan hayatı bırakılamaz. Zaten o hızla millet gidiyor bi yerlere de n'apıyor? Kurtaracaksa dünyayı uçağa da biner. Ağır gelince ne mahsuru vardı? Yüksek hızlı trenin vagonlarının birbirine göre sallanması çok tedirgin edici. Hız 250km/sa. O salınımlar üst üste binerse ve ya salınım sebebi olan ve kontrol edilemeyecek unsurlar salınım dalga boyunu arttırırsa sonuç çok hazin. Tren teker boşlukları, sistem esnekliği gibi salınım dalga boyunda bir numaralı olan etkenlerin hesaplandığını hiç zannetmiyorum. Yani değişik enerji boyutlarında, değişik sistem davranışlarında mümkün olan bir kaza ihtimali var.
 
Üst Alt