Sahte Facebook hesaplarını anlamanın yolu!

Facebook arkadaşlarınızdaki "çekici kızın" arkasında bir erkek mi oturuyor? İşte anlamanın 4 yolu!

Facebook'un 850 milyon "aktif" kullanıcısı içerisinde çok sayıda sahte profil mevcut. Bunların çoğu virüs, spam veya reklam amaçlı açılmış hesaplar.

Güvenlik firması Barracuda Networks, yaptığı son araştırma sonucunda sahte kullanıcıları gerçeklerinden ayırmak için dikkat etmemiz gereken 4 maddeyi ortaya çıkardı. İşte araştırmanın 4 önemli sonucu:

1. Sahte hesapların yüzde 60'ı biseksüel bir kullanıcı olduğunu iddia ediyor.

2. Sahte hesapların çok sayıda arkadaşı var - normal kullanıcılardan 6 kat fazla (ortalama olarak 726 arkadaşa 130 arkadaş).

3. Sahte hesaplar, fotoğraf etiketlemeyi gerçek kullanıcılara göre 100 kat daha fazla yapıyorlar.

4. Sahte hesapların neredeyse tamamı, kadın olduğunu iddia ediyor (yüzde 97). Gerçekte bunların sadece yüzde 40'ı kadınlara ait profillerden oluşuyor.

Bunların yanında sahte hesaplar, durumlarını da pek güncellemiyor. Bu tür hesapların yüzde 40'ının hiç durum güncellemesi yapmadığı söyleniyor. Yani arkadaş listenizde iki cinsiyetle birden ilgilenen, çok sayıda arkadaşı olan, tek bir fotoğrafı defalarca etiketleyen bir kişi varsa, bu kişi gerçek olmayabilir.
kaynak:chip.com.tr

Facebook arkadaşlarınız arasında sahte kişiler olduğundan şüpheleniyor musunuz?
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
nedense facebook'a hiç inanmadım ve hesap açmadım ve açmayı düşünmüyorum. özel şeylerin bu kadar açıkta olması sanki birilerin tezgahı gibi geliyor.
 
İ

İNCİ

Ziyaretci
Facebookta bulunma sebebim çok sevdiğim biri için. Arkadaş listemde ise sadece bir kişi var. Başkasınıda kesinlikle eklemem.
 
Sosyal paylaşım sitesi adlanan sitelerde çok aşırı miktarda sahte profiller bulunuyor. Fakat bir profil resminin sahte olup olmadığını anlamanın çok kolay bir yolu var.
İlk önce profildeki resmi sağ tıklayın. Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak menüde “resme bak” veya “resmi göster” seçeneklerinden biri varsa onu tıklayıp resim açıldığında tarayıcınızın adres çubuğundaki adresi kopyalayın. (Resme bak gibi bir seçenek bulunmuyorsa bir ihtimal “özellikler”den girip resmin adresini buradan da kopyalayabilirsiniz.)
Adresi kopyaladıktan sonra Google Görsel Aramaya girin, arama kutusuna adresi yapıştırın ve arama düğmesine basın. Bu aşamadan sonra karşınıza bir yazı çıkıyor: Eşleşen resimler bulmak için görselle aramayı kullanın. İşte buradaki bağlantıyı tıkladığımızda aynı resim başka profillerde veya sitelerde varsa bulunabiliyor.
 
  • Etiketler
    sahte facebook hesapları sahte facebook profili
  • Üst Alt