• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sağlıklı Saç Derisi Kısa Saç mı, Uzun Saç mı?

Okunuyor :
Sağlıklı Saç Derisi Kısa Saç mı, Uzun Saç mı?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kadın ya da erkek olmamız bunu değiştirmez: saçlarımız önemlidir!

Sağlıklı ve güçlü saçlar ideal güzelliğin ve cazibenin en önemli parçalarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, sağlıklı saçlara sahip olmanın, sağlıklı bir vücudun göstergesi olduğunu düşünürüz.

Saçlarımız, kişiliğimiz ve toplumsal konumumuz hakkında en çok fikir veren organımızdır. Çeşitli saç modelleri ile saçlarımızın daha iyi görünmesini sağlamaya çalışırız.

Bazılarımız saç uçlarımızı sık sık kestirerek saçımızın daha hızlı uzayacağına ve sağlıklı saçlara sahip olacağımıza inanırken, bazılarımız saçlarımızı kestirdikten sonra saçlarımızın daha yavaş uzadığı endişesine kapılırız.

Benzer şekilde, saç derimizin sağlığı ile saçımızın uzunluğunu ilişkilendirenler de vardır. Aslında, saçlarınızın boyu ve şekli saç derinizin sağlığını etkilemez. Ancak kısa kesilmiş, uçlarındaki çatallanmalar düzeltilmiş saçlar daha dolgun ve sağlıklı görünebilir. Ayrıca kısa kesilmiş saçlar, yağlardan ve kirlerden daha kolay arındırılır. Bakım ürünleri kısa saça daha kolay uygulanabilir.

Öte yandan, bakım ürünleri saç sağlığı için tek başına yeterli değildir. Sağlıklı saçlara ancak sağlıklı saç derisi ile sahip olabiliriz.

Saçımız, kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüş olan kıl kökü denilen canlı kısımdan ve derinin dışında kalan saç gövdesi ya da saç teli denilen cansız bölümden oluşur.

Saç tellerimiz; keratin denilen protein yapısındaki ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan oluşmuştur.

Saç kökünde, saça rengini veren melanin pigmenti, saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemli olan damar yumağı ve saçı kayganlaştıran yağı salgılayan yağ bezleri bulunur.

Bu anatomik yapı ne kadar sağlıklı işlerse, saç derimiz ve saçlarımız da o kadar sağlıklı olur.

Saç tellerinin 2-6 yıl arasında değişen ömürleri vardır ve bu süre tamamlanınca, artık kafa derisiyle ilişkileri yavaş yavaş kesilir. 2-3 ay gibi bir sürede saç teli kökünden zayıflar, incelir ve dökülür.

Bazı insanların bellerine kadar uzanan saçları varken, kimilerinin saçı omzunu geçemez. Bunun nedeni öncelikle genetik kodla ilgilidir ve kişiden kişiye değişir. Bir saçın bele kadar uzaması için, yaklaşık 6 yıllık saç teli ömrü gerekir. Saç teli ömrü 2 sene olan birinin bu uzunluğa ulaşabilmesi mümkün olmaz.

Kişiden kişiye değişmekle beraber, saçlarımız ayda ortalama 0,4 - 1,0 cm arası uzar. Yaş ilerledikçe saçın uzama hızı da yavaşlar.

Kan dolaşımı arttıkça kılın büyümesi de hızlanır. Kötü beslenme ve kötü kan dolaşımı kılların dökülmesine yol açar. Bazı hastalıklar da kılların hızlı dökülmesine sebep olur.

Sağlıksız saçlı deri, saçların daha erken dökülmesine yol açar. Bu nedenle saçlı deri sağlığını korumak, saç sağlığını korumak kadar önemlidir.

Normalde saç derisi yağ salgılar. Saçlı derinin yeterli miktarda yağ ile yapılanmaya gereksinimi vardır. Aşırı yağlı ya da aşırı kuru saç derisi, saç sağlığının bozulmasına yol açar. Bu nedenle, saçlı deriyi dengeleyen bakım ürünleri kullanılmalı, saç derisini kurutan kimyasal içerikli şekillendiricilerden ya da şampuanlardan kaçınmalısınız.

Çinko, saç derisini dengeleyen çok önemli bir maddedir. Yağ bezlerindeki salgıyı regüle eder. Antibakteriyel özelliği ile bakterileri ve kirleri uzaklaştırır. Çinko içerikli şampuanlar, baş derisini tahriş etmeden kıl köklerinin ve saç tellerinin temizliğini sağlar.

Saç derisi ve saçlara doğru temizlik ve bakım uygulandığı takdirde hem saçlar optimal hızla uzar, hem de sağlıklı ve güzel görünümlü saçlara sahip oluruz.
By Dr. Mehtap Bozkır for menslifetoday.com
 
Üst Alt