• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Sağlıklı ömrün sırrı dindar olmak

Okunuyor :
Sağlıklı ömrün sırrı dindar olmak

Ala Nur

Amatör
Üye
İnancın sağlık üzerindeki etkisini araştıran bilim adamları, bir yaratıcıya inanan kişilerin hastalıkla mücadelede daha başarılı olduklarını ve daha uzun yaşadıklarını ortaya koydu. Aralarında tıp, psikoloji ve teologların da bulunduğu 30 Danimarkalı araştırmacı, yaptıkları çalışma sonucunda inanç ile sağlık arasındaki bağlantı şu sözlerle özetledi: Dindarlar, uzun ve sağlıklı bir hayat sürüyor.

Araştırma grubu üyelerinden Kopenhag Üniversitesi öğretim üyesi teolog Hans Raun İversen, ruh ve vücudun birbirlerini etkileyen iki varlık olduğunu ve bunun hayat sürelerine yansıdığını belirtti.

İnsanın içinde yaşadığı bazı duyguları tam olarak ortaya koyamadıklarını ifade eden İversen, "Ancak din bu tür sorulara cevap vererek, ceset-ruh bağını kurmamıza yardımcı oluyor." dedi. Dindarların uzun hayat sırrını 'hayatı güzel görme ve olaylara pozitif bakmada' bulan İversen, "İnsanlar, inanç sayesinde karşılaştıkları bir zorluk ve hastalıkta yalnız olmadığını düşünerek güç alıyor.

Bir atasözünde bu durum, 'umut varsa hayat vardır' olarak anlatılıyor. Son araştırmalar bu gerçeği bir kez daha gösterdi." diye konuştu.

Arhus Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Bobby Zachariae de uzun yıllar kanser hastalarının tedavilerinde psikolojik etkileri araştırdığını ve sağlam bir inanca sahip kişilerin hastalığın üstesinden geldiğini tespit ettiğini söyledi.

Dindarlardan oluşan geniş bir sosyal çevresi olan kişilerin hastalık sırasında büyük destek aldığına işaret eden Zachariae, "Bu çevre sayesinde insan moral bulup daha sağlıklı ve uzun bir hayat yaşıyor. Optimist (iyimser) ve mutlu insanların sosyal çevreleri daha geniş oluyor. Hayata bakışta din önemli bir etken." dedi.

Kanserle Mücadele Merkezi'nden Christoffer Johansen ise dindar insanların alkol, uyuşturucu ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak durarak sağlıklı yaşama konusunda daha başarılı olduklarını dile getirdi. Johansen, inanç yönünden zayıf kişilerin alkol başta olmak birçok kötü alışkanlığa daha kolay bağımlı hale geldiğini sözlerine ekledi.

Kaynak; zaman.com
 
Üst Alt