Sağlık ürünleri

İnternetten sağlık ürünleri alırken

Bu ürünlerin birçoğu sağlık bakanlığı tarafından değil tarım ve köy işleri bakanlığından onaylıdır.

Bir Ürünün sağlık açışından faydalı olduğunun onayını verebilecek tek yetkili kurum sağlık bakanlığıdır.
Sağlık bakanlığının onayı olmayan her ürün faydası olsa da yararı konusunda genel geçer ifadesi kullanılabilir hatta birçoğu sadece plesebo etkisi yapmaktadır.

Tarım bakanlığı onaylı veya bakanlık onaylı denen ürünlerin sadece formülü onaylıdır kısacası o ürün içinde sağlığa zararlı madde yok demektir ancak bu ifade satıcı ve pazarlamacılar tarafında bakanlık onayladı 0 de 100 işe yarıyor ve tedavi ediyor diye lanse edilmekte.

Unutulmamalı ki birçok ilaç uzun yıllar test , deney ve uygulamlardan geçtiği halde piyasa sürüldükten sonra bile olumsuz etkilerinden dolayı tekrar piyasadan çekilebilmektedir.

Hiçbir kontrollü test ve uygulamardan geçmeyen birçok ürün sadece kişi yorumlarıyla pazarlanmakta hatta etkilerinin ilaçlardan daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Bu ürünlerin çoğu meyve, sebze ve şifalı bitkilerin toz haline getirilip kapsüllenmesinden başka bir yöntemle de hazırlanmaktadır.

İçeriklerine bakıldığında sadece bitkilerden bahsetmekte ancak etken maddenin ne olduğu belirtilmiyor eczacılık diliyle formülasyonu belli değildir.

Diyelim X bitkisel destek ürününü üreten firma C bitkisini ilk partide yazın , ikinci partide kışın toplamış olsun , ilk parti ürünlerinde bitkideki etken madde oranı fazla iken , 2. partide oran azalacak hatta yok denecek kadar olacaktır.
Tedavi etkisi ilk partide iyi iken 2.partide bir işe yaramayacaktır.

İşte sürekli etkinin sağlanması için formülasyon netleştirilmedir.
Formülasyonu netleşmeyen bu ürünler yıllardan beri aynı etkiyi gösteridiğini ifade etmektedir ancak bunun kanıtı ortaya koyamamaktadırlar.

İnternetten sağlık ürünü alışverişini bilinçli yapın.

blogcu.com
 
  • Etiketler
    sağlık ürünleri
  • Üst Alt