Saçlarınıza yapmamanız gerekenler

Saçınıza uygulamanız gerekenler konusunda pek çok yazı okumuşsunuzdur. Kabul etmek gerekir ki, bunların pek çoğu kafa karıştırıcı.

Peki, saçlarımıza yapmamamız gerekenler neler?

Saçınıza yumurta sürüyor musunuz ya da mayonez mi uyguluyorsunuz? Eğer şampuan saçtaki yağ oranını azaltıyorsa, öyleyse neden besleyici saç yağları kullanıyoruz? Oldukça kafa karıştırıcı, değil mi? Bütün bu aklınızı karıştıran yapmanız gerekenler listesini bir kenara bırakıp, ne yapmamanız gerektiğini gözden geçirelim mi? Hem böylesi çok daha kolay anlaşılacaktır.

Her gün yıkamak

Eğer her gün yüzüyorsanız, saçınızı her gün yıkamanız faydalı olabilir. Ama spor yapmıyorsanız, saçlarınızı en sık olarak gün aşırı yıkamayın. Çünkü saçınızın kendi ürettiği yağ, saçınızı besliyor ve yıpranmalara karşı koruyor.

Kurutma makinesiyle kurutmak

Dondurucu kış günlerinde bu öneri akıllıca olabilir. Fakat diğer günler için bu kesinlikle gereksiz ve saça zarar verici bir durum. Saç uçlarınızın kırılmasını istemiyorsanız, saçınızı kendi halinde kurumaya bırakın.

Hacim verici ürünler kullanmak

Herkes saçlarının çok daha hacimli görünmesini ister. Çok daha hacimli saçlara sahip olabilmek için pek çok marka hacim verici şampuan ve saç kremi üretir. Oysa bu ürünler saçı ağırlaştırarak zarar görmesine neden olur. Eğer bu tür ürünlerden vazgeçemiyorsanız yalnızca haftada bir kullanmayı deneyin.

Saçları sık sık boyamak

Pek çok boya markası, ürünlerinin sık kullanım için son derece sağlıklı olduğunu iddia eder. Ancak bu markalar aynı zamanda saç boyasını 6 haftadan önce yinelememeniz tavsiyesinde de bulunur.

Pek çok saç boyası amonyak içerir ve bu madde saçtaki yağ oranının azalmasına neden olarak saça zarar verir. Saçınızı tekrar boyamadan önce mutlaka 6 hafta bekleyin.
Kadının Gazetesi
 
Üst Alt