Saçınız Mı Dökülüyor? Çözüm: Bilimde

  • Konbuyu başlatanbilge1
  • Başlangıç tarihi
Size özel tasarlanan programlarla daha sağlıklı, daha güçlü ve canlı saçlara kavuşmak ister misiniz? Bir hayalden bahsetmiyoruz.

Dünyada 150yi aşkın merkezde, Türkiyede ise sadece Akademi Saç Terapi Merkezinde bilimsel çözümlere ulaşmak mümkün!
Saç dökülmesinin nedeni; hassas teknolojik cihazlarla bilimsel araştırılıyor, saç uzmanları tarafından problemle ilgili detaylı bilgi veriliyor ve kişiye özel çözüm üretiliyor. Latince saç anl***** gelen Triko, bilim ile birleştirildiğinde Trikoloji olarak kullanılıyor. Saç dökülmesi veya saç derisi problemi yaşayanlar son zamanlarda bu kelimelerle sıkça karşılamaya başlamış olabilir. Çünkü dünyada Trikoloji olarak tanımlanan Saç Bilimi Türkiyede 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Akademi Saç Terapi Merkezinde uygulanıyor. Merkezde uluslararası alanda geçerliliği olan saç bilimi uzmanı (trichologist) lisansı bulunan bir ekip tecrübe ve bilgisiyle saç sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor. Merkez uzmanlarından Evrim Bayraktara saç ve saç derisi hakkında merak ettiklerinizi sorduk. İşte size saçlarınızın niye döküldüğüne dair bilimsel cevaplar

Trikolojik merkezlerden kimler yardım alabilir?

Saçına kimyasal işlemler yaptıran, kırılan-bozulan-kuruyan saç yapısına sahip, saç derisinde ciddi kaşıntı olan, kepeklenme yaşayan, stres ya da genetik sebeplerle saç kaybı yaşayan kişiler trikolojik merkezlerden yardım alabilir. Saç dökülmesinde sorun bulunmadan çözüm üretilmez. Saç Bilimi saçla ilgili tüm sorunları araştıran ve bu sorunlara çözüm üreten bir bilim dalıdır.

Saç dökülünce saç kökü ölür mü?

Saç kökü yaşayan bir mekanizmadır, yaşam boyunca canlı kalır. Saç kaybı yaşayan kişi saçı döküldüğü için saç kaybetmez. Saç dökülür ve tekrar çıkar. Ancak yeni çıkan saç daha zayıf çıkıyorsa saç kaybı yaşanır. Bu nedenle uygulamalarla öncelikli olarak saç derisini daha sağlıklı hale getirmek gerekir. Böylece yeni gelen saçların sağlıklı kalması ve büyümesi sağlanabilir.

Saç kaybının nedenleri nelerdir?

Saçı döken pek çok farklı sebep vardır. Bilinmelidir ki saçı döken faktör içerden kaynaklanır. Ağırlıklı saç kaybı sebebi genetik saç kayıplarıdır ancak bununla birlikte sağlık problemleri, saç derisi problemleri, stres, kötü beslenme alışkanlıkları saç kaybı yaratabilir. Şapka takmak, saçı örtmek-kapatmak-boyamak, jöle, köpük gibi işlemler saç dökülmesine sebep olmaz. Saç bu tip dışarıdan işlemlerle dökülmez. İyi beslenmeyen, yeterli uyumayan, fiziksel olarak çok zorlanan insanlarda saç kaybı daha hızlı seyreder.

Saç ekimi ne zaman yapılır?

Çok erken saç ekimi yaptırmamak gerekir. Saç ekimi erken yaşta yapılırsa, kişi halen saç kaybı yaşamaya adaysa, ekim sonrası saçta açılma devam eder. Ekilen saçlar kalır fakat diğer saçlarda kayıp devam eder. Ekim yaptırmak isteyenlerin öncelikli olarak saç kaybının ne derece ilerleyeceğini görmesi gerekir. Bunun için de 30lu yaşların beklenmesi daha doğrudur.

Kellik engellenebilir mi?

Saç kaybı genetik sebeplerle gerçekleşiyorsa, kişinin kel kalması önlem alınarak ertelenebilir. Kişi 20 yaşında saç kaybı yaşıyorsa 30unda kel kalmak yerine bu süreci 40a kadar erteleyebilir. Kimi insanlarda temel sebep genetik değildir. Genetik olmayan saç kayıplarında saçı kurtarmak mümkündür. Bu yüzden erken çözüm almak kel kalmayı engeller.

Saç kaybı ne zaman başlar?

Ergenlikte özelikle genetik olarak saç kaybına yatkınlığı bulunan erkeklerde 16 30 yaş arası riskli sayılan saç kaybı dönemidir. Kadınlarda ise saç kaybı 30 yaşından sonra ağırlık kazanır. Kadınların özellikle ergenlik, doğum ve menopoz sonrası dönemleri saç kaybı için riskli dönemlerdir.

Ne zaman uzmana başvurulmalıdır?

Saç kaybını yaşayan kişi saç hacminde azalma, bir bölgede belirgin bir incelme veya boşluk fark ederse ya da saç dökülmesi günlük 200 -250 tel oranını bulmaya başladıysa bir uzmandan yardım alma zamanı gelmiş demektir. Kimi saç kayıpları kalıcıdır ama belli oranda kontrol edilebilir. Çözüme kısa yoldan gitmenin yolu doğru ürünü bulmaktır. Doğru ürünle sorun buluştuğu zaman saç için çözüme ulaşılır. Aksi takdirde kişi zaman, para daha da büyük oranda saç kaybedecektir.

Akademi Saç Terapi Merkezinde hangi uygulamalar yapılıyor?

Merkezde öncelikle bir saatlik ücretsiz analiz hizmeti verilmektedir. Saç kaybı yaşayan kişilerin mutlaka bilinçlendirilmesi gerekir. Bu konuda maalesef çok fazla bilgi karmaşası var. Öncelikle saç kaybının nedeni bulunmalıdır. Bir hastalıktan dolayı mı, genetik yatkınlık mı, kansızlıktan mı, yoğun stres mi, travmatik bir süreç mi yaşanıyor? Saç kaybını oluşturan sebepler ve alt yapısı anlaşıldıktan sonra kişiye ürün önerilmelidir.

Akademi Saç Terapi Merkezi uzmanları kimlerdir?

Akademi Saç Terapi Merkezindeki uzmanlar yurtdışında trichology alanında eğitim görmüş ve uluslar arası alanda geçerliliği bulunan saç bilim uzmanı lisansına sahip kişilerdir. Ayrıca yurtdışındaki diğer merkezlerden uzmanlar da merkezi ziyaret etmektedir. İngiltereden Denise Lundie, ABDden Hollywood yıldızlarına da danışmanlık yapmış olan saç bilim uzmanı Michael Bernstein bu uzmanlardan bazılarıdır.
 
bende de her yaz mevsimsel olarak saç dökülmesi oluyor yaz bitimi normale dönüyor... sırf bu yüzdan yaz ayını sevmiyorum :D
 
Üst Alt