Saç ekimi sonrası Şok Dökülme Neden Olur ? nasıl engellenir?

Şok dökülme tanımlaması hızlı dökülme veya geçici dökülme olarak tarif edilebilen saç ekimi sonrası neredeyse herkeste az veya çok görülebilen alışık olunan bir durumdur ve ekim yaptıran kişilerin en çok rahatsız olduğu, tedirginlik yaşadığı, acaba hepsi çıkar mı diye sorguladığı ve ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini merak ettiği konudur. Geçici olsa da kafa derisi kızarık delik deşik, şiş ve tek tük saç olması sebebiyle rahatsız edici görünür.

Şok Dökülme Neden Olur ?

Mutlak sebep şudur denilemez ama bir çok faktörün etkili olabildiği bilinmektedir.

-Alım yapılırken kökte oluşan mikro travma
-Kökün vücut dışında kalması (kök bir süre oksijensiz kalır)
-Kökün soğutulması
-Ekim yapılırken kökün canlı kısmında tutulmasının oluşturduğu travma

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar

Bunun standart bir başlama süresi yoktur bazı kişilerde ekimden sonraki 8-10 günde başlarken bazılarında 3-4 haftayı bulabilmektedir. En sık başlama zamanı ekimden sonra ki 12.-15. günlerdir. Kabaca 2.haftanın sonunda başlar denilebilir. Daha erken mesela 8.gün başlaması kötü bir durumun işareti olmadığı gibi daha geç başlamasının da bir avantaj olduğu söylenemez. Tabi bazen hiç şok dökülme olmayabilir de. Özellikle sakaldan saça ekimlerde veya sakal, bıyık, kaş ekimlerinde daha az görülür. Yukarıda sayılan sebeplerin engellenmesi de şok dökülmeyi azaltır.

Şok Dökülme Nasıl Önlenir

Tümüyle engellemek mümkün değildir ancak azaltmak mümkündür.

Azaltmak için şunlara dikkat edilebilir;

-Alım elle yapılırsa travma az olur
-Alımla ekim eş zamanlı yapılırsa kökün vücut dışında kalma süresi kısalı (3 saatten uzun bekleyen köklerde ayrıca ölüm oranı da artar)
-Ekim yapılırken kökün canlı kısmından değil uç kısmından tutulmalıdır.
-Bunlar ekim işlemi sırasında dikkat edileceklerdir, ayrıca sonrası dönemde kullanılacak ilaçlar da etkili olur.

Şok Dökülmeyi Azaltan İlaçlar

Günlük 10 mg (10 000 mcg) biotin (B7 vitamini) kullanan kişilerde şok dökülmenin daha az olduğu, geri çıkışın daha çabuk ve kaliteli olduğu gözlenmiştir. Biotin kullanımına ekim yapılan gün veya öncesi başlanmalıdır.

Ginkgo biloba içeren ilaçlar, ginkgo biloba damar genişleticiler arasında en etkilisidir, Alzheimer gibi beyin kanlanmasının azaldığı durumlarda en sık kullanılan maddedir. Ginkgo biloba içeren Xpecia tablet ekim sonrası kök civarı kanlanmayı artırarak kökün daha iyi beslenmesini sağlar ve şok dökülmeyi azaltır. Saç ekim merkezlerinin büyük çoğunluğu işlem yapıldığı gün xpecia tablet başlamaktadır.

Şok Dökülme Ne Zaman Biter

Başlaması gibi bitişi de kişiye, aldığı ilaçlara, uygulanan yönteme göre değişir. Genellikle ikinci hafta başlar ve altıncı haftanın sonunda biter ancak seyrek olarak daha uzun da sürebilir. Altıncı haftadan önce bitmesi beklenemez yada bir diğer deyimle altıncı haftanın sonunda kalanlar artık kalıcıdır denilebilir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt