• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Saç dökülmesine neden olan faktörler

Okunuyor :
Saç dökülmesine neden olan faktörler

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kadınlar ile erkeklerde görülen saç dökülmelerin nedenleri farklıdır. Kadınlardaki çoğu saç dökülmesi yani erkek tipi dökülmelerin daha kolay tedavi edilebilir. İşte saç dökülmesine neden olabilen bazı faktörler..

Demir eksikliği: Kansızlığa bağlı, demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almayın çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir. İlk olarak kan sayımı yaptırarak demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin.

Tiroid: Aşırı çalışan ya da çalışmayan tiroid saç dökülmelerine neden olabillir.

Östrojen seviyesinin düşük olması: Çoğu kadın menopozdan sonra veya bu sırada saç dökülmesi sorunu yaşayabilir.

Gebelik öncesi hormon değişiklikleri: Anne adayları ilk 6 ay boyunca yaşadıkları hormonal değişimlerin sonucu saç dökülmesi sorunu yaşayabilir ancak hormonları normale döndüğünde saçlar yeniden çıkabilir.

Telogen effluvium: Uzun bir dönem içinde saçta yaygın olarak görülen incelme ve dökülmedir. Hamilelik, hastalıklar ya da stres gibi faktörler etkili olabilir.

İlaçlar ya da tedavi: Çocu ilaç ya da tedavi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız doktorunuzla konuşarak tedavinizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.

Yüksek seviyede A vitamini ya da Selenyum: Eğer ihtiyacınızdan fazla A vitamini ya da selenyum aldıysanız bu tür bir son uçla karşılaşabilirsiniz.

Sigara saç dökülmesine neden oluyor
Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda sigara içmenin de saç dökülmesini artırabileceği belirlendi. Kadınblar üzerinde bu yönde henüz bir çalışma olmamasına rağmen, sigaranın bu tür sonuçlar doğurabileceği açık.

Saçlarınız dökülüyorsa ne yapmalısınız?
Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken saç dökülmenizin ne zaman başladığı, sebeplerinin ne olabileceğini belirlemek ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce uzmandan yardım almak. Öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen (kadınlar için) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir.

Saç dökülmesi için önerilen ilaçlar ve tedavi
Rogaine (minoxidil içeren ilaç): Doğrudan deriye uygulanıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu sebeple saç kökleri daha iyi besleniyor, bol oksijen alan saç hücreleri güçleniyor ve daha kalın saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Hamile ya da emziren annelerin kullanmaması öneriliyor.

Propecia (finasteride içeren ilaç): İyi huylu prostat büyümesini tedavi etmek için hazırlanmış bir ilaç. Zaman içerisinde Finasteridin yan etkisi olarak saç fölikillerinin yok olmasına da neden olan bir androjen olan DHT' ye (dehidrotesteron) dönüşmesini engellediği keşfedilmiş ve 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylanıp Propecia adı altında satışa sunulmuş. (Hamileler ya da anne olmayı planlayanların kesinlikle almaması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda tüm kadınlar üzerinde başarılı olmadığı görülmüş)(alıntıdır)
 

toprak81

Tecrübeli
Üye
paylasım ıcın tesekkurler yuksel bey ama anlamadıhım bıse daha var hem sac dokulmesı kotu bıse hemde kel erkekler nıye daha cekıcı onu bı turlu anlamıs degılım :
 

toprak81

Tecrübeli
Üye
aslına bakarsan benım saclar uc bes sene daha goturur benı saclarıma bakım yapıp kellık surecını uzatsammı mı yoksa kendı haıne bırakıp bıran once kelmı mı kalsam ona karar veremedım cozemedım bu ısı kellık ıyımı kotu mu yardımcı olun:Cachondon: ona gore hareket etcem
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
hey yoksa bizim "admin " kelmi???Saçları bol olan bu resim le yoksa hedef mi şaşırtıyor:Cachondon:
kel erkeklerin çekici oldugunu sanmıyorum. Bence senin saçların dökülüyor ve kendini bu şekilde avutuyorsun :)
Yukarıdaki yazıdan mı çıkardınız bu anlamı? Merak ettiyseniz söyliyeyim , Henüz tarak taşımayı bırakmadım ama ilerde ne olur bilmem:)
 
G

güney

Ziyaretci
Yukarıdaki yazıdan mı çıkardınız bu anlamı? Merak ettiyseniz söyliyeyim , Henüz tarak taşımayı bırakmadım ama ilerde ne olur bilmem:)
sayın admin; valla resimde saçlarınız o kadar bolki tarak taşımayı uzun bir süre bırakmayacağınızı düşünüyorum:) fakat şu resminizi bir yenileseniz diyorum affınıza sıgınarak.hani belli olmaz bu işler:)
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt