Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saçların ne kadar dökülmesi normaldir?

Saç dökülmesi şikayeti olanlar ne yapmalıdır?​

Uzmanlar, birçok hormonal, metobolik ve besinsel etkilerin saç dökülmesine neden olabileceğini, bu unsurları ortadan kaldırmadan yüzde 100 tedavinin mümkün olamayacağının altını çiziyor...

Dermatoloji Uzmanı Dr. Köksal Hacı mevsim değişikliklerinde artan saç dökülmeleri ve alınabilecek önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

Düzenli beslenmek gerekiyor

Düzensiz beslenme alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki zararları her geçen gün artıyor. Saç dökülmesine neden olan en önemli faktörlerden biri de dengesiz beslenmedir.

Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen gösterilmelidir. Bu besinlerin eksikliği saç sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca alkol ve sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek saçların ölmesine neden oluyor. Sigara saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da neden olmaktadır.

Saçların ne kadar dökülmesi normal karşılanır?

Saçlar 1 ay da yaklaşık 1 santim büyürler. Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan saç miktarında azalma olabilir.

Bir günde dökülen saç miktarı en çok 100 adet olmalıdır. Normal oranda olan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez. Zira dökülenlerin yerine yenileri çıkar.

Hangi durumlarda saçların normalden daha fazla dökülmesi söz konudur?

Stres, ameliyat, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ve tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülebilir.

Demir eksikliği, çinko eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı ilaç ve kimyasal maddelerde saç dökülmesine neden olur. Alkol ve sigara tüketimi de saç sağlığını doğrudan etkiler.

Saç dökülmesi şikayeti olanlar öncelikle ne yapmalıdırlar?

Saç dökülmesinden şikayeti olanlar öncelikle hangi sebeple saçlarının döküldüğünü öğrenmek için bir cilt hekimine doktora başvurmalıdırlar. Yapılacak muayene ve laboratuar tetkikleri, hatta bayanlarda yumurtalık ve böbrek üstü bezi ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır.

Saç dökülmesini önlemek için

Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.
Protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.
Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.
Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.
Stresten uzak durulmalıdır.
Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.
Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir ph 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır.
Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasını önler ve dolayısıyla saç kaybına neden olur. Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gerekir.
Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.
Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.
haberaktuel.com
 
Saç dökülmesine en iyi gelen arı sütü karışımıdır günde 3 tatlı kaşığı almanız yeterlidir. bana doktorum tavsite etmişti işe yaramaz diye düşünmüştüm ama 2 aydan sonra çok etkiledi arı sütü karışım alırken dikkat etmeniz gereken Arı Sütü Doz 1 almanızıdr her firmanın var bu çocuklar için üretildiğinden hem çok doğal hem çok saftır. üstelik ucuzdur yetişkinlerde kullanılabilir
 
sülfatsız ve parabensiz ürünler kullanmak hem saçınıza hem de bir bütün olarak vücudunuza yararlı olacaktır. özellikle paraben göğüs kanserinde kötü huylu tümörlerde bile bulunan, onların içeridiğinde olan bir kimyasaldır. kesinlikle bu iki kimyasalı kullanmamaya çalışalım.
 

Ziyaretci

Ziyaretci
Yoğun Saç dökülmem için her ürünü kullanan biriyim. Şu an keratin dip bakım seti aldım, yaklaşık 2-3 haftadır denedım. Gerçekten de çok memnunum. Kesınlıkle diğerlerine oranla çok kaliteli etkili ve insanı çok mutlu eden bir ürün.
 
Üst Alt