Saç boyası ve deodorant anne sütüne geçiyor

Saç boyası, deodorant gibi kanserojen madde içeren ürünlerin anne sütüne geçtiği ispatlandı. Uzmanlar, “Emziren anneler saçını boyatmasın. Bebeği kanser riskiyle karşı karşıya kalır” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Alp Özkan, emziren annelerin dikkat etmesi gereken konuları sıraladı. Anne sütünün kanseri önleyen bir gıda olduğunu söyleyen Özkan, "Ancak emziren anne bazı kurallara uymazsa bu süt çocuğun sağlığını bozabilir" dedi.

Kına dahil saç boyalarının kanserojen madde içerdiğini ve anne sütüne geçme durumunun söz konusu olduğunu söyleyen Özkan, "Emziren anne saçını boyamamalı. Aksi halde hem kendi sağlığını hem çocuğun sağlığını riske atar. Nitekim, çocukluk çağının en kötü kanserlerinden biri olan nöroplastomla ilgili olarak saç boyasını sorumlu tutan bir çalışma var" diye konuştu.

DEODORANT DA TEHLİKELİ​

Bir diğer nokta olarak koltuk altı deodorantlara işaret eden Özkan sözlerine şöyle devam etti: "Meme kanserli kadınlarda yapılan analizlerde cıva ve alüminyuma rastlandı. Bu nedenle emzirme döneminde deodorant kullanılmamalı ya da alüminyum ve diğer ağır metaller içermeyen deodorantlar tercih edilmeli." Özkan ayrıca hamilelikte kilo aldığı için anne adaylarının aşırı egzersiz programlarına girmesinin sakıncalı olduğunu ifade ederek, bunun çocuk gelişimi için zarar verici bir unsur olduğunu da sözlerine ekledi.

BU MESLEKLER RİSKİ ARTIRIYOR​

Özkan, sağlıklı bebekler için anne ve baba adaylarının mesleğinin önemli olduğuna işaret etti. Özkan, "Anne veya baba adayları aşağıda saydığım meslek gruplarından biriyle uğraşıyorsa çocukta kanser riski 3-4 kat artar" şeklinde konuştu.

İşte o meslekler
  • Anne kimyasal çözücü işinde ise beyin tümörü.
  • Anne ve baba tarım işçisi ise beyin ve kemik tümörü.
  • Anne ve baba pestisit işinde ise nöroblastom ve böbrek tümörü.
  • Anne ve baba tavuk besicisi ise kemik tümörü.
  • Baba çözücü işinde ise lösemi.
  • Baba petrol boya veya motor parçaları işinde ise beyin tümörü, lösemi.
  • Baba elektrik elektronik işinde ise beyin tümörü ve nöroblastom.
  • Baba kaynak işinde ise böbrek tümörü.
Haber Türk
 
Üst Alt