SABUN ÇEŞİTLERİ ve ÖZELLİKLERİ

SERT SABUN ( SODYUM SABUNU)

Mutfak Sabunu ( Marsilya ) sabunu ilk başlarda % 62 yağ asidi içermekteydi. Kullanım alanlarında ( ev işleri,tuvalet ) yapay deterjanların kuvvetli rekabetiyle karşılaşınca, üretimi iyileştirildi. Kehribar renginde ya da yarı saydam halde olan bu tür sabun yaklaşık % 62 yağ asidi içermekteydi. Buharla ısıtılan kazanlarda ya da teknelerde düşük nitelikli sıvı yağların ( zeytin, kolza, yerfıstığı ) sodyum klorlü ortamdaki alkali çözeltiye etkisiyle hızlanır.

TUVALET SABUNU

Hemen hemen içinde hiç su olmayan son derece homojen bir hamur elde edilebilecek biçimdeki en yüksek nitelikli yağlı cisimlerden hareketle hazırlanır. bu sabuna boyar maddeler, kokular bakteri öldürücü etkenler ( deodorant sabunlar ) ve deriyi yumuşatıcı maddeler ( zeytinyağı, süt, lanolin, bv..) katılır.

TRAŞ SABUNU

Kalıplaşmış ve sıkıştırılmış sabunlardır.

PAYET SABUNLAR( PULCUKLU ) SABUN YADA TALAŞ SABUNU

Öncelikle aynı yapıda olan bu sabun, değişik biçimde bulunur; %78'i yağ asidinden oluşmuştur ve ılık ya da soğuk suda hemen çözünür: Bu nedenler hassas dokunmaların yıkanmasında kullanılır. Talaş sabununda %73 yağ asidi vardır. Özellikle toz deterjanlarda birlikte çamaşır makinelerinde kullanılır.

YUMUŞAK SABUN ( POTASYUM SABUNU )

Arap sabunu da denilen bu sabun ev işlerinde ya da sanayide kullanılır. Arap sabunu üretiminde kullanılan sıvı yağlar, keten,kenevir,karanfil ve balıktan çıakrılan yağlardır. Zayıf bir çözelti, sonra da sabunlaşacak sıvı yağ konur ve kütle kaynama noktasına yakın bir şekilde gelince pişme tamamlanır. Ayrıca, tatlı badem yağından hareketle bademyağı sabunu, sodyum silikat içeren sert bir sabun olan silikatlı sabun % 10 - 15 sert sabun, kum, çakıl taşı ya da toz halindeki sünger taşı karışımı olan mineral sabun gibi başka sabunlarda üretilir.
kimyaborsasi.com.tr
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt