Rüzgar Türbini .sistematik teknikler

Bu işte evvela rüzgar türbininin üretebileceği enerji belirlenir. Kaç kW ise ona uygun güçte alternatör seçilir. Alternatör gerilimi ise, kullanıcı tercihidir, kaç volt çıkış istiyorsa onu seçmelidir. Barajlardaki gibi ac üretilise direk kullanılmalı ac depolanamaz. DC üretilirse depolanabilir ve zaten akü grupları ile hali hazırda uygulanmakta. Ama normal ev aletleri ac de çalıştığından bu dc depo elektrik tekrar inverterler ile ac ye dönüştürülür. Kullanılması gereken jeneratörüün uygun devri ile rüzgar türbininin devri tutmazsa uygun devir değişimi cihazları kullanılır.

Türbin çalışırken bazı sorunlar var. Bu türbin dönmeye başladıktan sonra kimisi durma işini düşünmez. Frenlenmezse n'olur? çok yüksek devirlere çıkarsa ortalık karışır değil mi? Dönme olayı vb ileri geri işlerde rezonans denen bir olay vardır. Sistem yüksek devirde çalışır, alçak devirde de çalışır. Ama arada öyle bir devir denk gelir ki bu devirde mekanik aksam parçalanabilir. Bu devir rezonanstır ve dengesizlik ölçümünde anormal bir şekilde kendisini belli eden devirdir. Rezonans da denilebilecek salınım olayı da vardır. Mesela trafik levhalarının direkle yere bağlı olanları rüzgarla bir o yana ve bir diğer yana döner. Bu tip sistemlerde giderek artan bir salınım baş edilemez bir kazaya kadar gidebilir. Hani köprüden askerleri tek sıra ve ya topluca geçime olayı. Köprüden çok daha fazla asker aynı anda yere hoplayıp bassa bile köprü taşır ama rap ki modunda gidince -tabi askerler aynı anda basamaz yere insanız nihayetinde- köprüde artan bi titreşim tipi rezonans yıkılmasına sebep oluyor.

Rüzgar türbininin hızının artmasını engellemek için frenleme düşünülür. Frenleme yerine barajlarda su türbininin devrini sabit tutmak için kullanılan değişen kanat açısı da kullanılabilir. Akıştan elde edilebilecek maksimum güç vardır. Bu güç fazla artarsa güç üreten kanatların kanat açısı maksimum enerji üretebilecek değerden minimuma doğru değiştirilir. Peki neden türbin fazla güç üretir? Fazla geliyorsa ufak türbin alalım değil mi? Arz - talep meselesi. Bazı zamanlar yüksek güç gerekir bazı zamanlar ise düşük güç. Çekilen güç azaldığında türbin coşmaya başlar. Rüzgar türbini biraz farklı. Yani eğer ürettiği elektrik depolanıyorsa depolama işlemi devamlı halde olduğunda talep değişmez. Hiçbir sistem devamlı depo gerektirmez ama bu sistemle depolanmadan da elektrik harcanarak talep sabitlenebilir. Bu mantığa göre sorun rüzgar hızının yükseldiği ve hatta ne tip bir rüzgarla karşılaşacağımızı bilmediğimiz hallerdir. Baraj tipinde ise kaynak belli akış hızı hep sabit ve hatta kontrol edilebilir. Yani üretilen gücü azaltmak için barajlarda güç üreten suyun debisi azaltılabilir. Zaten bu ekonomik olanıdır. -kanat açısı değişirse su boşa harcanmış olur-

Kısaca rüzgar türbininde frenleme çok önemlidir.
Rüzgar hızı değişirse (hava özellikleri olan yoğunluk vb sabit) üretilebilecek enerji de değişir. Üretilebilecek olan enerji yerine sabit enerji istenirse;
  • değişken kanat açılı türbin kullanılarak artan rüzgar hızı türbin hızını istenmeyen yüksek devirlere çıkaracak olursa kanat açıları değişerek rüzgar vurgusu azaltılır ve türbin devri artması engellenmiş olur. Yani rüzgardan daha az yararlanılarak devir korunur.
  • fren mekanizmaları uygulanır. mekanik, elektrikli(reosta devreye girer ve sistemi zorlar), hidrolik vb. En çarpıcısı hidroliktir. Eğer hidrolik yağ akışkanı ile yani hidro pompa ve hidro motor ile rüzgar gülünden jeneratöre aktarma yapılırsa, hidro pompa bastığı yağ akışkanı önü kısılarak sistem frenlenir. Ama yağ soğutucusu gerekebilir. Hidrolikte yağ yerine sistem suya da uyarlanabilir.
-Sadece açısı değil boyu değişebilen kanat kullanılır.(kendi fikrim)
-Türbinin yerden yüksekliği değiştirilir. Yani rüzgar belirli bir yükseklikte olduğundan türbin rüzgar alanının dışına çıkarılır.
-Türbin yüksekliği değişmeden kanat açıları da sabitken, kendi ekseninde döndürülerek rüzgara karşı açılı durur. Kendi ekseni 2 eksendir. Başını eğer gibi öne eğilebilir ve ya başını sağa sola çevirir.
-Otomatik varyatör kullanılır. Uygun mekanizma eklenir.

Ayrıca elektrik depolama yerine rüzgar türbini su basar yüksek bir depoya ve o sudan baraj elektriği üretilir gibi elektrik üretilir.
Yine bu tip enerji üretiminde sadece rüzgar değil rüzgarın oluşma sebebi güneş enerjisi de kullanılır. Sabah güneş doğmadan rüzgar çıkar ve güneş batarken de rüzgar çıkar. Yani iki enerji sürekliliğe yaklaşır.
bu da türbin kanatlarından birisi...
Eleştri-fikir her tartışmayı bekliyoruz, lütfen çekinmeyin.
 
Üst Alt