Rüyadamıyım, yoksa gerçek hayatta mı?


Bu sabah çalan saatin sesiyle uyanıp her zamanki gibi işe gitmek üzere hazırlanarak güne başladım. Yolda trafik her gün olduğu gibi yine aynı noktalarda tıkandı, yine aynı benzinciye uğrayıp benzin aldım. İşe gittiğimde her sabah kapıda bizi karşılayan güvenlik görevlisi ve resepsiyonist ile selamlaşıp, işyerime çıktım. Yıllardır olduğu gibi iş yerinde yine aynı talepler, telefon sesleri, cevaplanması gereken mailler, bitirilmesi gereken raporlar ve içinde bunlar gibi birçok detayın olduğu bir gün geçirdim. Çalıştığım yerin müdürü gelip bir işle ilgili son gelişmeler hakkında birkaç soru sordu. O sırada karşımda oturan bir arkadaşım telefonda annesinin kanser olduğu haberini aldı, onunla bu durumda yapılması gerekenler, gidilebilecek hastane ve doktorlar hakkında biraz konuştuk. İşlerimin çok yoğun olduğu zamanlarda bana yardım edenin, işlerimi kolaylaştıracak olanın sadece Allah olduğunu düşünerek Allah’a sığındım, dua ettim. Ve yıllardır yine her gün olduğu gibi bu günde çok çabuk bitti, akşam arkadaşlarımla işten çıkıp yine aynı yoğunlukta bir trafik ile karşılaştım.

Yolda karşıdan karşıya geçmeye çalışan insanlar, kenarda bozulduğu için içindeki yolcuları indiren bir servis aracı, akşamın o saatinde yolun ortasında kazı çalışması yapan bir belediye aracı dikkatimi ilk çeken şeyler oldu. Trafikte ilerlemeye çalışırken bir yandan da arkadaşımla sohbet ediyorduk. Bir anda radyoda çalan müzik dikkatimi çekti. Müziğin sesi gittikçe yükselmeye ve o anda duyduğum diğer seslerin arasından sıyrılarak iyice belirginleşmeye başladı. Belirginleşti, belirginleşti ve bir anda duyduğum tek ses o melodi oldu. Telefonumun müzik ritmiyle çalan alarmıyla o anda rüyamdan uyandım. Henüz odamdaydım, bütün detaylarıyla yaşadığıma son derece emin olduğum bu günü aslında hiç yaşamamıştım, daha yola çıkmamış ve yaptığıma emin olduğum hiçbir işi yapmamıştım.

Bu kadar gerçek gibi hissederek yaşadıklarımın aslında rüya olması bana dünya hayatının da sonsuz ve asıl olan ahiret hayatının yanında tıpkı bir rüya gibi olduğunu hatırlattı. Tıpkı uykudan uyanır gibi aynı keskinlikte bir anda ölüm meleklerini karşımda bulacağım, Allah’ın canımı alacağı ve sonsuz ahiret hayatımın başlayacağı o anı düşündüm. Öyle bir anda Allah’ın razı olduğu ve sevdiği bir kul olarak Allah’a ve ahirete kavuşmayı diledim. Çünkü Yüce Rabbimiz Allah Kuran-ı Kerim’de Yasin Suresi’nin 52. ayetinde inanmayanların bu diriltiliş karşısında şöyle söylediklerini bildiriyor:

“Demişlerdir ki: "Eyvahlar bize, uykuya bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va'dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş". Yasin Suresi 52

Rüya, dünya hayatının aslında Allah’ın beynimizde yarattığı bir algı olduğunu, Allah’ın bizlere izlettirdiğini, tüm hayatımız boyunca kaderimizi izlediğimizi ve tıpkı bir rüyadan uyanır gibi günün birinde dünya hayatının son bulup ahirette uyanacağımızı anlamamız için birçok hikmetle yaratılmıştır. Yaşadığınızı düşündüğünüz şu anın, bir yandan kahvenizi yudumlayarak bu satırları okuduğunuz içinde bulunduğunuz anın rüya olmadığından, birazdan uyanacağınızdan ve bu anları gerçekmiş gibi hatırlayacağınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Elbette yaşadığımız anın rüya olmadığını hiç kimse bize kanıtlayamaz. Bir rüyanın içinde işe veya okula gittiğinizi, bir rüyanın içinde evlendiğinizi, toplantılar yaptığınızı, tartıştığınızı, yaşlandığınızı birisi size söylese aksini ispat edemezsiniz. Birçok filozof bu konuyu düşünmüş ve rüyanın dünya hayatının küçük bir yansıması olduğunu anlamıştır. Bunlardan birisi de “Bir kere rüyamda kelebek olduğumu gördüm. Şimdi artık rüyasında kelebek olduğunu gören Chuang Tzu miyim, yoksa rüyasında Chuang Tzu olduğunu görmekte olan bir kelebek miyim bilmiyorum.” Sözleriyle bunu çok iyi anlatan Çinli filozof Chuang Tzu’dur.
 
Z

Ziyaretçi kenan

Ziyaretci
Bende öyle tür rüyalar görüyorum ama sen iyi yazmışsın unutmamışsın, rüya çok gariptir gözün olmadan görür ayağın olmadan yürürsün bunu ıslak karanlık bir et parçası beyin yapamaz bu ruhun özgürce hareketidir hiç görmediğin yere gidersin manevi bir akım çözülemeyen bir mistiktir rüya
 
Üst Alt