Ruh nereye gider?

Sevgili ümmi kardeşim;

Aynı ayeti birbirimizin görüşünü çürütmek için kullanıyoruz fakat o ayette Rabbimizin ne dediği aslında çok açık olmasına rağmen anlayamıyor/göremiyor olabilirsiniz. Halbuki ayet bize ruh hakkında az bir bilgi verildiğini ve gerisini sorgulamamamız gerektiğini söylemiyor, ruh meselesi ile ilgili doğrudan YANIT veriyor.

Sizi haksız görmüyorum, zaten bir ayete bakarak doğruları görmek çoğunlukla mümkün olmayabiliyor. Ben de sizin gibi düşünüyordum. Fakat TEK doğru kaynaktan araştırdım ve Allah öğretti.

Öncelikle kabul etmeniz gereken; ruh'un gaybi bir konu olduğudur. Bu konuyu ruhu görmekten/göstermekten/tespit etmekten aciz olan insanoğlundan araştırırsanız aciz adamların kulu kölesi olur ama yine de doğruya ulaşamazsınız. Gaybi konuları gaybın sahibi Allah bilir ve yalnızca o açıklayabilir. Ayrıca bizim yapımızı ve yapılışımızı da elbette yaratıcısı en iyi bilir. Şimdi Allah rızası için kendinizi sorgulayın. Hiç Kuran'dan (Allah'ın sözlerinden) ruh kavramını araştırdınız mı? Araştırsanız sizi yanıta götürecektir. Allah her şeyi Kuran'da açıklamıştır. Fakat araştırma bir ayet ile yapılmaz. Kuran'daki ruh geçen ayetleri ve bağlantılarını incelerseniz konuyu anlayacaksınız.

Lütfen renkli kısımlara dikkat ediniz:

İkimizin de delil olarak gördüğü ayeti tekrar verelim:
Sana ruhdan sorarlar. De ki: Ruh, Rabbımın emrindendir. Ve size bilgiden ancak, çok azı verilmiştir. (İsra 85)İnanın size yardımcı olmak istiyorum. Çünkü farkettiğiniz çok güzel bir nokta var: Rabbimiz Kuranda ruh ile ilgili "rabbinin emrindendir" diye bir kalıp kullanıyor. Şeyhti şıhtı tasavvuf büyüğüydü vb. zavallıların ilham iddiasıyla yazdıkları saçmalık dolu kitaplara baktığınız ve üzerine düşündüğünüz kadar Allahın kitabı olan Kuran'a bakıp araştırıp düşünseniz yanıtı da bulursunuz. Kuran'da bu farkettiğiniz konunun üstüne giderseniz o ayetin ne ile ilgili olduğunu da kolayca tespit edersiniz. Aşağıdaki ayetleri inceleyiniz.


O Refî'dir, dereceleri yükseltendir; arşın sahibidir. Buluşma günü hakkında uyarmak için emrinden olan Rûh'u kullarından dilediğine indirir. (Mümin 15)


Farkındaysanız herkese demiyor. Kullarından dilediğine indirir diyor. Sırf bu ayet bile yeterlidir ama başka da var.


Kullarından dilediğine melekleri, emrinden olan ruh ile şöyle diyerek indirir: "Gerçek şu: Benden başka ilah yok, o halde benden sakının!" Nahl 2


Ümmi kardeşim bu ayetlere göre açıkçası Ruh kavramını Rabbimizin bize ÜFLEDİĞİ yani az bir kısmını bahşettiği sonsuz bilgiyi ifade ediyor gibi anlıyorum.Kuran'a göre ruh kavramı ilahi bilgi olabilir, ilahi buyruk/emir (Rabbin emri) olabilir ama şu an geleneğin kabul edildiği gibi değildir. Şimdi lütfen bu bakış açısıyla aynı ayete tekrar bakınız:

Sana ruhdan sorarlar. De ki: Ruh, Rabbımın emrindendir. Ve size bilgiden ancak, çok azı verilmiştir. (İsra 85)

efenim ruh konusunda üç ayrı fikri savunduktan sonra doğruya yaklaşıyorsunuz yavaş yavaş.Hadi hayırlısı.
 
"Ölünce ruhlarımız nereye gider?" sorusuna "Olmayan şey nereye gidebilir?" sorusu ile yanıtı verilebilir.

İnsanların bedenlerine canlılık sağlayan veya kişilik sağlayan ruhları yoktur ki öldüklerinde bir yerlere gitmek zorunda olsun? Bu kavramın herkesce bu kadar yayılmış ve kabul edilmiş olması çürüyüp toprak olmak/yok olmak insanın zoruna gittiği için olsa gerek. Halbuki bir kaç sene önce zaten yoktuk. Bu yanlış inanış ile Kuran'a bakanlar kendi bildikleri ruh inancına da destek bulmuşlar, uymayan yerlerde kavram kaydırması yoluna gitmişlerdir. Halbuki Kuran'daki ruh kavramı ile herkesce bilinen/inanılan/kabul edilen ruh kavramı arasında bağlantı yoktur.

Ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım açıkçası, Ümmi'ye cevaben yazdıklarınızda dahil. Öncelikle, çürüyüp toprak olmak/yok olmak insanın zoruna gittiği için iddianız daha çok inançsızların desteklediği görüşü yansıtmakta bana göre. Yani ''kabaca, insanların, ölümün gizemini ölümden sonra da varolacağına ''duygusal bir çıkarım'' yapmaları gibi.

Diğer kısım içinse; kalu bela dan ne anlamalıyız size göre?

Mumu tekrar yakarsan ışıkta ortaya çıkar ama ?
He diyeceksin ki mumu sonradan kim yakacak ?
İlk başta kim yaktıysa o yakacak...

Bu gündelik yaşamın dili sorunları gidermekte en pratik yol hemen hemen. Ki, doğru da esasen... Herşeyin bir öncesinden, sorunların nedenlerini anlamakta en doğru yöntem gibi. Fakat bunun ''geneli'' çözmekte çokta etkili bir yöntem olmadığı anlaşılıyor. Eğer ''her zaman'' karşımıza bir ''ilk çıkacaksa, ki, böyle, o halde mutlak ilk'in ne derece iddia edilir olacağı tartışılır. Buna tanrı demek yanlış mı? Değil bana göre... ama bu mutlak doğru mudur? Değildir.
 
göz var gözden bakan biri var işte bu biri herkesin farklı olarak bedeninde sakladığı kişiliktir insan sayısınca ruh vardır çünkü her insanın bir benliği vardır yani psikolojideki id ego- ego- süper ego denilen ruhun katmanlarıdır tasavvufta ise bu ego nefis diye geçer ve nefsin terbiye edilmiş terbiye edilmemiş olarak katmanlarına ayrılmasına psikolojideki üç sınıf egonun varlığı tasavvufun ne kadar doğru bir yol olduğunu gösterir...

Ayrıca kur an da nefsi levvame üzerine yemin edilir bu ruhun ikinci katmanıdır.

insan egosu ceviz gibidir en üstte kalın yeşil tabaka vardır bu tabaka cevizin henüz olgunlaşmamış ham halidir. ceviz olgunlaşınca bu tabaka kendiliğinden düşer sert tabaka kalır sert tabakada kırılınca cevizin özüne erişirsiniz.

insan egosu çilelerden kabuklarını kırarak çıkar tasavvuf bu kabukların nasıl olduğunu ve nasıl kırılacağını açıklar. amaç saf ve duru olan insan özüne ulaşmaktır.

insan nefsi ruhu egosu hepsi aynı anlama gelir yani insanın benliğine bu tür isimler verilmiştir

benlik duygusu ise Allah ı tanımak için verilmiş bir duygudur
bizi yaratan Allah nasıl bir Allah sorusuna insan bu benlik duygusundan yola çıkarak cevap bulur.
seven Allah, nefret eden Allah , bağışlayan affeden Allah ödül veren ceza veren Allah
bütün bu Allah tanımlamalarını insanın bile bilmesi için bir benliğe ihtiyacı vardır
Allah ı bilmenin anahtarı işte bu cüzi olarak verilmiş benliği tanımadan geçer.

bekabillah makamında hak tecelli eder bu makama ulaşmış insan benliğinin sırlarını çözmüş ve Allah a ulaşarak onu tanımıştır.
 
selam ederim;

arkadaşlar ruh her aninda rabbine dönüktür. akil ateizme inansada veya bir put'a tapsada ruh yaradanini bilir ona her an secde eder. yuce Allahin insana üfledigi nur'udur ruh. insanlar ayri ayri karakter ve anlayışa sahip olsalarda parça parça insanda var olmalarına ragmen ruhlar bir butundur. bu butunun ismi efide denizidir. ruhlar ölmezler çünkü cenabi Allahın nurudur o. ruhlar gercek bilgiye sahiptirler bu bilgi yaradılış bilgisi ve sahibini tanımadır. ilim ve bilim ile hic alakası yoktur. ilim bilim maddesel dünya icin yaratilmis kesif ve macerayla doldurur insan hayatini, fanidir. ruhunu bilen ermis idrak etmis demektir, evliyalar erenler diyoruz biz onlara. hepside butunluge ve beraberlige cagirir insanlari sebebi ise bu sırra ulu Allahın izni ile erisen kisiler bilirlerki ruhlar bir butundur. ruh hesap gunu geldiginde akila hesap sorar bu akilin ruhu ile ilk karsilasmasidir ve bir ömür yanyana korkusuzca yapilan hersey hesaba cekilir.

ruh azizdir, yucedir, kutsaldir, haddini bilendir, rabbine dönüktür, hepimizin taşıdıgı bu yuce nura layik bir hayat yaşamak icin herseyden önce birbirimize saygili sevgili ve adaletli ve ölcülü olmaliyiz. ve hic bir zaman unutmamaliyizki her insan bu yuce nuru tasir, kisiligi karakteri dini mezhebi dili ne olursa olsun insanlara bakisimiz konusmamiz tasidigi ruha karsi kusur islemeden olmalidir. husu ile kilinan namaz akil ile ruhu birbirine yaklastirir, ruhunuz memnun olur, egerki ruhunuz sizden memnun olursa bilinki ulu Allahda sizden memnun olur. bir kisiyi memnun ve mutlu eden Ulu Allahida memnun eder, ulu Allahi memnun edenide elbette herseyin sahibi ulu Allahda memnun eder. 'insanlari sevmeyen iman etmis sayilmaz' sözünün özündede bu vardir o cok degerli muhammedimizin. kul hakkinin önemide buradan gelir ve bunu tüm müslümanlar iyi bilirler, fakat malesef buna gore yasayanlarin sayisi oldukca azdir.

butun ruhlar butundur demisken şunuda söylemeden gecemeyecegim, her birimizde o cok sevdigimiz muhammedimizden, isamizdan, hz ademe kadar tüm peygamberlerimizden ve tüm gelmis gecmis insanlardanda parca vardir ruhumuzda. insanlik ileriye giderken yaninda butun ruhlarin emegini ve selaminida tasir. bu yuzden onlarda bizden bir selam beklerler. bunun icin ihlas ve fatiha surelerini isaret etmistir cebrail as. muhammedimize indirdigi kitabimizda cenabi Allahin emri ile.

bu başlık altında bile birbirinizi rencide edici, alaya alan konusmalar icersindesiniz, egerki ruhun ne oldugunu ve nerden gelip nereye gittigini bilseydiniz, geceleriniz burada birbirinizden özür dilemek ile gecerdi, birbirinizi memnun etmekte yarisir ve artik kopyala yapistir yaparak birbirinizin eksik ve kusurlarini ortaya cikarmaktaki yarisinizdan utanip vazgecerek her biriniz digerinizin fikir ve anlayışına saygı göstererek yazışırdınız. kendini cok dindar sayanlar bile arkadaşının kusur ve eksigini ifşa etmekte ne kadar aceleci, oysa bir fikir sunulmuşsa size bir teşekkur edip selam edip söze başlamakta ne kadar yavaşsınız. forum degil çatışma meydanı sanki. bende eksik ve kusurluyum mukemmel zannetmeyin ama bir selami bir teşekkuru şurdaki herkez hakediyor, çünkü digerleri burda oldugu icin siz varsiniz, egerki digerleri olmasada bu forumda birtek siz olsaydiniz kiminle ne paylasir ne yazardiniz? aptalca degilmi. insani insan yapan diger insanlarinda varligidir. iste ayni bu forumdaki örnek gibi dünyadaki hersey sizin olsa ve yanliz olsaniz ne kiymeti var? iste sizi mutlu eden bu varolusun icinde digerleri dedigimiz aslinda da biz olan yani bizi biz yapan diger insanlardir. öyle ise bir selamı sebepsiz olsada bir teşekkürü hak ederler. bu din degildir, ondanda ileri bir anlayisdir. bu anlayisa eren kimse muhammedin yolundadir iste ne mutlu ona. hepinizin ruhuna candan selam ederim.
 
Son düzenleme:
Sayın [MENTION=136789]Arkun[/MENTION] ve sayın [MENTION=144413]tansxx[/MENTION] ;

Ruh hakkında nasıl o kadar çok şey biliyorsunuz? Hiç ruh gördünüz mü? Eğer tuz ruhu ile karıştırmıyorsanız, tadı nasıl?

Ruh hakkında uzuuuuun uzuuuuun yazdığınız bunca bilgi(!) için kaynak göstermeniz mümkün mü?

Nedense sayın Cem Yılmaz'ın "Kaynak gösterebilir misiniz?" sorusuna verdiği ile aynı yanıtı verecekmişsiniz gibi bir his var içimde...
 
Son düzenleme:
selam ederim;

ruhlar maddesel boyutta degildir, elektrik nasil bir enerjiyse ve görünmüyorsa ruhda buna benzer. ruhlar birbirlerinden heran haberdardir. ruhun gıdası selam ve dua dır. ruhlar yeminlidirler, bu aleme gelmeden önce rabbimize itaat edecek ve hic unutmayacaktir. kişi inkarcı olsada ruhlar emindir ve ölümden sonra yargilanmaz yargilarlar bu hayatta birlikte olduklari akili. akil bu dünyadaki vermiş oldugu sınava göre ulu Allahimiza yakin veya uzak olurlar. ulu Allaha yakinlik cennet uzaklik ise cehhenemdir akil icin. haddi çok aşanlar için azapda vardır çeşitli cezalarda ama ruh bunlardan uzaktir. ruh gelmis oldugu efide denizine geri döner gercek saadet buradadir. orada ruhumuz ile olabilmeyi nasip eder insallah ulu Allah hepimize. yasamda ruhuna erisebilenler sırra vakif olur. egerki akil erdirebilirse adi eren evliya veya ermis olur. akil erdirmek kolay degildir yuce Allah cok az kuluna nasip eder bunu, cenabi hak hepimize nasip etsin dilerim. gercek makam budur hayatta.

cem yilmaz ne demis neden demis bilmiyorum sevgili dostum ister ona inan ister bana, fark etmez benim icin, fikir yada tartisma surekli kinaye ve satasmayla yapilmaz. sevgi veyahut bir parca saygi katarsan cümlelerine bu sana geri doner. ruhun nerden geldigi, ne oldugu, nereye gittigini egerki bilmemiz gerekseydi inan ulu Allah bunu bize bildirirdi önceden. bilmemiz gerekeni söylemistir. 1-sizi nurumdan yarattim 2- kul hakkiyla karsima gelmeyin. 3- kutlu muhammedimizde insani sevmeyen iman etmis sayilmaz demis ve 4- yumsak olun ulu Allah yumsakligi sever buyurmustur. simdi sen birak kopyala yapistirlarla kuran dersi vermeyide başını egmeye gayret et yumuşat kalbini, benden size acizane tavsiyedir.
 
selam ederim;

ruhlar maddesel boyutta degildir, elektrik nasil bir enerjiyse ve görünmüyorsa ruhda buna benzer. ruhlar birbirlerinden heran haberdardir. ruhun gıdası selam ve dua dır. ruhlar yeminlidirler, bu aleme gelmeden önce rabbimize itaat edecek ve hic unutmayacaktir. kişi inkarcı olsada ruhlar emindir ve ölümden sonra yargilanmaz yargilarlar bu hayatta birlikte olduklari akili. akil bu dünyadaki vermiş oldugu sınava göre ulu Allahimiza yakin veya uzak olurlar. ulu Allaha yakinlik cennet uzaklik ise cehhenemdir akil icin. haddi çok aşanlar için azapda vardır çeşitli cezalarda ama ruh bunlardan uzaktir. ruh gelmis oldugu efide denizine geri döner gercek saadet buradadir. orada ruhumuz ile olabilmeyi nasip eder insallah ulu Allah hepimize. yasamda ruhuna erisebilenler sırra vakif olur. egerki akil erdirebilirse adi eren evliya veya ermis olur. akil erdirmek kolay degildir yuce Allah cok az kuluna nasip eder bunu, cenabi hak hepimize nasip etsin dilerim. gercek makam budur hayatta.

cem yilmaz ne demis neden demis bilmiyorum sevgili dostum ister ona inan ister bana, fark etmez benim icin, fikir yada tartisma surekli kinaye ve satasmayla yapilmaz. sevgi veyahut bir parca saygi katarsan cümlelerine bu sana geri doner. ruhun nerden geldigi, ne oldugu, nereye gittigini egerki bilmemiz gerekseydi inan ulu Allah bunu bize bildirirdi önceden. bilmemiz gerekeni söylemistir. 1-sizi nurumdan yarattim 2- kul hakkiyla karsima gelmeyin. 3- kutlu muhammedimizde insani sevmeyen iman etmis sayilmaz demis ve 4- yumsak olun ulu Allah yumsakligi sever buyurmustur. simdi sen birak kopyala yapistirlarla kuran dersi vermeyide başını egmeye gayret et yumuşat kalbini, benden size acizane tavsiyedir.

Sevgili kardeşim;

Hala sallamaya devam ediyorsun. Benim sorum çok basit. Kimsenin bilmediğini son paragrafta kendin de söylediğin bu konuda 4-5 paragraf yazıyı nasıl yazabiliyorsun? Adam gibi kaynak soruyoruz, kaynak demek nedir bilmiyor musun? ilimden yoksun biri misin ki kaynak sosurunu anlamıyorsun? Eğer kaynak yok dersen sallama olduğu tescillenmiş olur. O zaman benim de "bu bilgileri nerenden nasıl sallıyorsun" diye sorma hakkım olur.

Allahın dini veya Allah adına kaynaksız konuşan (sallayan) insanlara karşı kibar değilimdir. Böyle olmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.
Önce ders verme amacıyla kendi yazdığını kontrol et sonra ne yaptığını kontrol et. Hem "Allah çok bilgi vermemiştir bilmemiz gerekeni söylemiştir" diyip hem de 4-5 paragraf bilgi yazıyorsun (sallıyorsun). Kendini ölç biç sorgula sonra gel. Büyük çelişkiler içindesin.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

benim kaynagim cebrail as'in kendisidir. bu cevabi verecegimi bildigin halde sorman anlamsiz. bu kaynak su an size göre gecerli olmadigindan yazmaminda manasi yoktu, isteginiz üzere yazdım. kimsenin kimseye kaba ve rencide edici konuşma hakkı yoktur, bu hakkı bazılarıda aynı kuran'i okuyup üzerinde bombalar patlatarak buluyor. anlayis ve idrak ister islam hebele hubele okuyup cennete gitme anlayisi ve kendi fikrinde olmayana diledigim gibi davranirim hastaligindan sizi begenmediginiz mehdi kurtaracaktir ulu Allahin izni ile.
 
benim kaynagim cebrail as'in kendisidir.

Sevgili kardeşim, hem vahiy aldığınızı iddia ediyor hem peygamberlik ilan etmediğinizi ifade ediyorsunuz. Peygamberlerimize verilmeyen bu detaylı bilgi neden size verilsin? Egonuzun nasıl tavan yaptırıldığının farkında değil misiniz? Gizli kibir'den haberiniz yok mu? İblisin oyuncağı olduğunuz hiç aklınıza gelmedi mi?

Aşağıdaki konuları okudunuz mu?Arkun arkadaşın sizin gibi Cebrailden vahiy aldığına dair bir iddiası olmadığını tahmin ediyorum o yüzden onun da kaynağını çok merak ediyorum.
 
Üst Alt