• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Rudolf Nureyev

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
Rudolf Nureyev

mopsy

Emektar
Üye
Gelmiş geçmiş en büyük dansçılardan biri sayılan Rudolf Nureyev 17 Mart 1938'de Doğu Sibirya Ufa'da doğdu. Nureyev, Vaslav Nijinsky'den beri bale dünyasındaki ilk erkek superstar oldu. Olağanüstü dönüşleri ve sıçramalarının seyircileri etkilemesinin yanında sahnede ve sahne dışındaki gösterişi ve ihtiraslı karakteri onu bir fenomen haline getirdi. Tatar asıllı olan Nureyev Moskova ve daha sonra dans dersleri aldığı Ufa'da eğitim gördü.1955 -1958 arasında Leningrad Bale okulunda çoğu öğrenciden üstün fakat asi bir öğrencilik hayatı geçirdi. Bale heyetinden geçip mezun olduktan hemen sonra Kirov balesinde solo rolleri üstlenmeye başladı.

Üç yıl sonra 17 Haziran 1961'de Kirov balesiyle Paris turundayken Sovyet güvenliklerinden kendini kurtarıp Le Bourge havaalanındaki memurlardan sığınma hakkı talep etti. Bunu takip eden aylarda Paris, New York City, Londra ve Chicago'da gösterilere katıldı ama onun için dönüm noktası 1962'de İngiltere Kraliyet Balesi'nde büyük ünü olan kendisinden 19 yaş büyük Margot Fonteyn'e eşlik etmesiydi. Nureyev'in ateşi ve ustalığı Fonteyn'in olgun zarafetine tam bir uyum sağladı ve bu uzun partnerlik dönemi Fonteyn'in kariyerini tazelerken Nureyev'in kariyerini oluşturmuş oldu.

Kraliyet balosunda geçici artist olarak 20 yıl süren bir çalışma sürecine rağmen resmi olarak dans grubunun bir üyesi değildi. Nureyev çeşitli ülkelerde konuk dansçı ve daha sonra koreograf olarak çalıştı. 1970'li yıllarda Nureyev diğer gösteri dallarına eğildi. Televizyonda ve kısa metrajlı filmlerde kendini göstermeye başladı. Ayrıca Brodway Müzikalinin yeniden doğuşunda "Kral ve Ben" deki Siyam Kralı rolüyle ABD'yi turladı. 1982'de Avusturya vatandaşı olmasına rağmen çoğunlukla Paris Opera Balesinin müdürlüğünü ve baş koreograflığını yaptığından Paris'te yaşadı. 1989'da ilticasından sonra ilk defa Sovyetler Birliğinde bir dans gösterisine çıktı.

Hayatında son kez 1992 kasımında seyirci önüne çıkan Nureyev Paris'te kendi eseri olan La Bayadere'in galasını yaptı. 1993'te Paris'te AIDS'ten öldüğünde daha 54 yaşındaydı. Hayatı boyunca cinsel tabuları yıkmaya uğraştı. Kendi keşifleri aynı zamanda porno filmlerinin malzemesi oldu.

Nureyev dansçılığının ötesinde modern dünyanın tarihine isyankâr kişiliğiyle de geçti. Eşcinselliği hakkında hiçbir şey yazılıp çizilmemiş olsa da herkes onun eşcinsel olduğunu biliyordu ve bu konuda da kendisi o kadar rahattı ki hiçbir açıklama yapma gereği duymuyordu.

minidev.com
 
Üst Alt