• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

ROKR E2 İNCELEME

Okunuyor :
ROKR E2 İNCELEME

Runaw@y

Tecrübeli
Üye
Motorola ROKR E2

Mobil müzik tutkunlarının mutlaka incelemesi gereken Motorola ROKR E2, yüksek işlem gücü ve gelişmiş müzik yetenekleriyle ön planda.

Uzunca bir bekleyişin ardından Motorola ROKR E2’yi Türkiye sınırları içerisinde Türkçe dil desteği ile görebilme şansına erişebildik. Sizlerinde bildiği gibi Motorola, E398 modeli ile müzik telefonu konseptini başlatmış, E398’in ardından iPod telefonu olarak da adlandırılan –iTunes destekli- ROKR E1 modeli ile adından sıkça söz ettirmişti.

Ne yazık ki iTunes desteğine sahip ROKR E1 modeli Türkiye’de satışa sunulmadı. ROKR E1’in ardından gözler ROKR E2’ye çevrilmişti ki ürün lansmanının ardından uzunca bir süre geçmesine rağmen ürün satışa sunulmadı. Nihayet bu ay ROKR E2’yi inceleme fırsatı bulduk. Motorola ROKR E2, diğer müzik telefonu modelleri E398 ve ROKR E1 ile benzer tasarıma sahip. Fakat yuvarlatılmış hatları ve tasarımını zenginleştiren kısayol tuşları ile ROKR E2'nin tasarımı çok daha başarılı.

Genel özellikler

Geçtiğimiz aylarda incelemesini yaptığımız Motorola A1200’e benzer olarak ROKR E2’de de Java ve Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Juix kullanılmış. Diğer mobil işletim sistemlerinden hızı ve performansıyla ayrılan Juix ne yazık ki kullanıcıların isteklerini yerine getiremedi. Çünkü diğer mobil işletim sistemlerinin sunduğu ekstra uygulama yükleme seçenekleri Juix’te yer almıyor. Ekstra uygulamalar için sadece Java tabanlı olanlar ile yetinmek durumundasınız. Eğer ben telefona yüklü uygulamalar ile yetinirim diyorsanız gerek arayüzü gerek performans ve kullanım kolaylığı ile Juix bir harika. 10 MB dahili hafıza telefonun en büyük eksiklerinden biri fakat bu eksiklik SD kart desteği ile aşılmış. Üstelik ROKR E2, 2 GB’a kadar SD kart destekliyebiliyor. Telefon üzerinde diğer Motorola modellerinde olduğu gibi mini USB girişine yer verilmiş.

Bu sayede telefon hafızasına veri aktarmak oldukça rahat. Veri aktarımı için diğer bir seçenek ise bluetooth bağlantısı. Fakat bluetooth bağlantısı ile veri aktarımı yapmak sıkıcı olabiliyor. Yaptığım denemeler sonucunda bilgisayarımdan ROKR E2’ye bluetooth üzerinden veri aktarımı yaparken maksimum hızın saniyede 25 KB civarında olduğunu gözlemledim. Neredeyse standart bir internet bağlantısı ile veri indirmek kadar yavaş. 262 bin renk desteğine sahip renkli TFT ekran bir harika. Harika diyorum çünkü yüksek ışık altında ekran üzerinde hiçbir şey görüntüleyemeyen diğer marka ve modellerin ardından ROKR E2 başarılı sonuçlar veriyor. Resmi rakamlara göre ROKR E2, 850 mAh’lik lityum iyon pili ile 200 saat bekleme 4.5 saat konuşma süresine sahip. Pil kullanım ve konuşma süreleri için yorum yapmak gerekirse; 2 günlük süre içerisinde aktif olarak telefonu kullanmama rağmen pil seviyesinde herhangi bir değişiklik olmadı. Telefonda dikkati çeken diğer bir özellik ise gelişmiş dosya yönetimi.

Telefon ve kart hafızasındaki dosyalarınız listelemek ve aradığınız dosyayı bulmak oldukça rahat. Ayrıca telefonda mini bir arama motoruna yer verilmiş. Bu sayede dosyalarınızı istediğiniz anahtar kelimeye göre aratabiliyorsunuz.

Mobil müzik keyfi

Bir müzik telefonu olarak değerlendirildiğinde ROKR E2, yüksek ve kaliteli ses çıkışı ile dikkat çekiyor. E398’den farklı olarak stereo hoparlörler yerine ses çıkışı arka yüzde bulunan tek hoparlörden sağlanıyor.

ROKR E2’nin en büyük avantajı 3.5 mm standart kulaklık girişine sahip olması. Bu da demek oluyor ki ROKR E2 ile istediğiniz kulaklığı kullanabilirsiniz. Müzik çalar uygulaması çok başarılı. Müzik çalar uygulamasının arka planda çalışabiliyor olması ROKR E2 için büyük bir artı. Üstelik müzik çalar uygulamasının simge durumu -Windows arayüzüne benzer olarak- istenilen zaman küçültülebiliyor. Yani istediğiniz zaman müzik çalar uygulamasını simge durumunu ufaltabilir istediğiniz zaman tam ekran olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca müzik çalar uygulamasının kullanım kolaylığı kısayol tuşları artırılmış. ID3 tag desteği sayesinde müzik çalar uygulaması altında şarkılar; müzik listelerine, son dinlenilen parçalara, albümlere, sanatçılara, ve müzik türlerine göre listelenebiliyor. 12 farklı ekolayzır seçeneği ile şarkıları istediğiniz modda dinlemek mümkün. Ekolayzır seçeneklerinin yanı sıra telefonda ses kalitesini artıran farklı modlara da yer verilmiş. Mobil müzik tutkunları için sevindirici bir haber olarak ROKR E2’de FM radyo desteği de bulunuyor.

FM radyo arayüzü ve ses kalitesi başarılı. Tek eksik olarak RDS desteğinin olmaması söylenebilir. Bir müzik telefonunun olmazsa olmaz özelliklerinden biri olarak ROKR E2 stereo bluetooth kulaklıklarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Bir müzik telefonu olarak değerlendirildiğinde Motorola ROKR E2 tam not alıyor. Kamera özelliklerine bakıldığında Motorola ROKR E2 ortalama sonuçlar veriyor. Yani 1.3 megapiksel kameranın üzerine düşen görevi yerine getirdiği söylenebilir. Tüm özellikleriyle değerlendirildiğinde ise Motorola ROKR E2 mobil müzik tutkunları için gerek yüksek performansı, gerek başarılı arayüzü ve yazılımı, gerek kullanım kolaylığı gerek yüksek ve kaliteli ses çıkışı ile ideal bir tercih olabilir.
 
Üst Alt