Reyting operasyonu

Merhaba

Merhaba

Reyting ölçüm şirketi AGB ile dizi ve film yapım şirketlerine yönelik düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 10 gözaltı var. 25 adreste ise polis aramalarını sürdürüyor

697031_detay.jpg


İstanbul'da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından reyting ölçüm şirketi AGB ile dizi ve film yapım şirketlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 25 adreste arama yapılırken 10 kişi gözaltına alındı. Reyting ölçüm şirketi AGB de ise 3 kişi gözaltına alındı.

İstanbul polisi tarafından gerçekleştirilen operasyonun haksız kazanç elde edilmesi ile reyting ölçümünde kullanılan deneklere ilişkin bilgilerin sızdırılması ve televizyon izlenme oranlarında usulsüzlük yapılması konusuyla ilgili olduğu öğrenildi.

Polis operasyon kapsamında Ay Yapım, Tims Yapım ve Med Yapım gibi popüler dizilerin yapım şirketlerinde de arama yapıyor.

Reyting ölçüm şirketlerinden AGB'de de arama yapıldığı ve şu ana kadar AGB'den 3 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Bazı internet sitelerinin ve ünlü site yöneticilerine ait adreslerin de arama yapılan adresler arasında olduğu belirtildi.

EROL KÖSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Yapımcı Erol Köse, reyting ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığı ve yüksek miktarda haksız kazanç sağlandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Köse'nin Başsavcı Vekili Fikret Seçen ile görüştüğü kaydedildi. Reyting ölçümlerinde usulsüzlük yaparak yüksek miktarda haksız kazanç sağladıkları iddia edilen kişi ve şirketlerle ilgili şikayetçi olduğu ifade edilen Köse'nin söz konusu iddialarına ilişkin bir takım belgeler teslim ettiği öğrenildi. Köse'nin şikayet ettiği isimler arasında medya dünyasının önemli ismi Yapımcı Acun Ilıcalı'nın da yer aldığı öne sürüldü.

TRT GENEL MÜDÜRÜ ŞAHİN: "SİSTEMİN YANLIŞ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI"
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, reyting ölçüm şirketleri ve bazı yapım firmalarına yapılan operasyonun kendisini haklı çıkardığını söyledi. Şahin, "Biz bugün hukukun işlettiği mekanizmayı 3 yıl önce söylemiştik. Tarih gösterdi ki bizim 3 yıl önce söylediğimiz tüm iddialar tek tek gerçekleşti" dedi.

Şahin, "3 yıl öncesinin gazete sayfalarına bakın, bize inanmayanlar, abarttığımızı düşünenler, hatta dalga geçenler oldu. Ama gel gör ki tüm gerçekler ortada. Bizim iddiamız Türkiye'deki ölçüm sisteminin yanlış olduğuydu. Bu yanlışlığı Rekabet Kurulu'ndan sonra savcılık mahkeme ve polis de kabul etti. Israrla Türkiye'deki TV ölçüm sistemini savunanlar ve bize karşı çıkanlar acaba bugün ne düşünüyorlar. Kamuoyundan özür dileyecekler mi?" ifadelerini kullandı.

CAN TANRIYAR'IN EVİ VE İŞYERİ ARANDI
"Reyting" operasyonu kapsamında evinde arama yapılan yapımcı Can Tanrıyar, AGB reyting izleme kuruluşunda bazı usulsüzlüklerin olduğunu yıllardır söylediğini belirterek, "Demek ki şu geçtiğimiz yıllarda kim neler kazanmış ama bence finale gelindi. Bence çok gözaltılar olacak" dedi.

AGB'de yaşanan usulsüzlükleri 3 yıldır dile getirdiğini söyleyen Tanrıyar, "Televizyonların reytinglerinde oynanıldığı yönünde iddialar var. Biz bu konuda özellikle TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile ortak çalışmalar yaptık. Yapan yaptığı ile kaldı derken bugün işler değişti. Ben bu konuda yıllarını vermiş kişilerden biriyim. Şu an emniyete bildiğim bütün belge ve dökümanları teslim ediyorum" dedi.

Polislerin bu konuyla ilgili bilgisi olan herkesin evinde arama yaptığını söyleyen Tanrıyar, "Bence uzun haftalar boyunca konuşacağımız bir olay. Sonunda savcılık kararını vermiş, demek ki teknik takip yaptılar. Ne varsa nerede yanlışlık varsa nasıl oynanmışsa bunu hep emniyete anlatacağım. Bu yılda 3 milyar dolarlık bir reklam pastası. Demek ki şu geçtiğimiz yıllarda kim neler kazanmış neler olmuş ama bence finale gelindi. Bence çok gözaltılar olacak. Başlamış bile zaten. Bu işin altından çok insanlar çıkacak bunların hepsini emniyete anlatacağım" diye konuştu.

ACUN ILICALI'DAN OPERASYON AÇIKLAMASI
Bu arada bazı internet haber sitelerinde yer alan 'Polis Acun medyada' haberlerine Acun Ilıcalı'dan açıklama geldi. Acun Ilıcalı yaptığı açıklamada, "Reyting operasyonu kapsamında şirketimize baskın yapıldığı haberi tamamen asılsızdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.
HABERTÜRK
 
Ülkedeki her bir şeyin yolsuzluk haberleri çıkıyor. Yakında ana okulu çocuklarının kutu kutu pense oynarken şike yaptıkları da ortaya çıkabilir...
 
Erol Köse düğmeye bastı. Bir bildiği var herhalde. Bir kaç gündür konu hakkında konuşuyordu. Can Tanrıyar konu ile ilgili polise belge vermiş.
 
Acun'dan operasyon açıklaması
Merhaba

Yapımcı Acun Ilıcalı, televizyon kanallarının izlenme oranlarının belirlenmesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin reyting ölçüm ve yapım şirketlerine yönelik operasyonu desteklediğini belirterek, "Reytingde bir usulsüzlük varsa, bunun banka soymaktan farkı yok" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Acun Ilıcalı, operasyonlarla uzaktan yakından alakaları olmadığı halde, böylesi bir usulsüzlüğün yapılması durumunda kendi emeklerinin de çalınmış olacağı ihtimaliyle konunun kendilerini de ilgilendirdiğini belirtti.

Ilıcalı, ortada bir emek olduğunu söyleyerek, "Eğer bir sahtekarlık yapılmışsa, bizim emeğimiz çalınmış demektir" ifadelerini kullandı.

Ortada hiçbir şey yokken bilgi ve belge olmadan polisin bu tarz bir operasyon yapmayacağını vurgulayan Acun Ilıcalı, şunları kaydetti:

"Ortada bir delil ya da operasyonu gerektirecek bir unsur illaki vardır. Burada unutulmaması gereken bir nokta var, bu işte temiz ve lekesiz olanlar mağdur durumdalar. Eğer birinin reytingi yükseltilmişse, diğerininki de düşürülmüş demektir, bu da bizim emeğimizin çalınması demek. Polisin görevi bir şekilde bizim mağduriyetimizi engellemek. O yüzden operasyonları sonuna kadar destekliyorum."

Ilıcalı böyle bir usulsüzlüğün yapılması durumunda suçluların bir an önce cezalandırılmasını istediklerini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Eğer böyle bir durum olmuşsa, bu konudaki suçluların bir an önce ortaya çıkmasını istiyorum. Ben genelde insanlar hakkında hep iyi şeyler kuran bir insan olduğum için, bu tarz konularda hep kendimi Bir şey yoktur diye konumlandırdım. Fakat bu olayın gerçek olması durumunda, reytinglerde daha yüksek gözükmemiz gerekirken, daha az çıkmışız demektir. Bu da beraberinde haksız kazancı getirir. Haksız kazanç benim için büyük suçtur. Reytingde bir usulsüzlük varsa, bunun benim için banka soymaktan bir farkı yoktur. Mutlaka kanun dışı olan her şey cezalandırılmalı."

Bunlara ilave olarak, hiç kimseye yargısız infaz yapılmaması gerektiğine de dikkati çeken Ilıcalı "Özellikle altını çizerek söylüyorum, inceleme yapılan şirketler de net bir delil ortaya çıkmadığı sürece yargıya varmak yanlış olur. Olayla ilgisi olmayan hiç kimsenin konuyla ilgili zan altında kalmasını istemem" dedi.

-Bazı basın kuruluşları reyting olayında "sınıfta kalmıştır"-
Reyting operasyonunda bazı basın kuruluşlarını eleştiren Acun Ilıcalı, "Reyting olayında Türk basının bir kısmı tek kelimeyle sınıfta kalmıştır" dedi.

Uzaktan yakından hiçbir şekilde konuyla ilgileri olmadığı halde bazı art niyetli insanların uydurmalarıyla internet gazetelerinin bir kısmında kendileri ile ilgili çıkan haberlerden duyduğu üzüntüyü ifade eden Ilıcalı, sözlerine şöyle devam etti:

"İnternet basınını eleştiriyorum. Herhangi bir şekilde polisi arayıp, bir dakikada öğrenilebilecek bir gerçeği araştırmadan Acun Medyanın da bu işlerde adı geçiyor gibi yansıtmak basın etiğine hiçbir şekilde uygun olmayan çok yanlış bir harekettir. Bu tip olaylarda bir olayın gerçeği öğrenilir. Böylesi bir operasyonda basının bu tip yanlış haber yapma lüksü yoktur. Çok üzücü bir şey, çünkü biz Acun Medya olarak hiçbir zaman kanun dışı hiçbir şeyin içinde olmadık ve bunu düşünmedik, bana göre basının benden bir özür borcu var"

"Acun Medyanın aranması sırasında Acun arka kapıdan kaçtı" gibi söylentilere oldukça şaşırdığını ve güldüğünü ifade eden Ilıcalı, "İşin garip tarafı, ben olay sırasında Afyonda çekimdeydim" dedi.
Acun'dan operasyon açıklaması
 
Üst Alt