Retargeting

Potansiyel müşterileri tek tıkla müşteriye dönüştüren teknoloji
İnternet reklamcılığının en etkili sistemlerinden biri olan 'retargeting' (yeniden hedefleme), Digitouch tarafından geliştirilen Retargeting+ ile bambaşka bir boyuta taşınıyor. Yeniden hedeflenen e-ticaret müşterilerinin satın alma oranını yüzde 58 artırabilen Retargeting+, e ticaret sitelerine çarpıcı geri dönüşler sağlıyor.

Retargeting+ teknolojisinde, bir e-ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcı, ürünü sadece inceleyip satın almadan siteden çıksa bile, daha sonra ziyaret ettiği başka bir sitede ilgilendiği ürünün kendisine özel hazırlanmış reklamını görüyor. Bu sayede reklama tıklayarak e-ticaret sitesine geri dönüyor ve satın alma işlemini tamamlıyor.

e-ticaret siteleri için en etkin reklam yöntemlerinden biri olan "retargeting" sistemi, Digitouch tarafından sunulan "Retarget+" ile bir adım ileriye taşınıyor.

"Yeniden hedefleme" olarak da adlandırılan retargeting sistemi, kullanıcıların e-ticaret sitelerinde gözden geçirdikleri veya sadece sepete ekledikleri ürünleri temel alarak çalışıyor. Hangi ürünlerin incelediğini kayıt altına alan sistem, kullanıcı e-ticaret sitesinden çıkıp başka bir internet sitesini ziyaret ettiğinde bu ürünleri karşısına reklam olarak çıkararak hatırlamasını sağlıyor. Kullanıcı bu reklama tıkladığında, satın alma işlemini tamamlamak üzere ürünü gördüğü e-ticaret sitesine geri dönüyor. Bu sayede 'potansiyel müşteri' bir tek tıkla 'müşteriye' dönüşüyor.

Retargeting teknolojisine çok daha etkili özellikler ekleyen ve özellikle perakende, turizm, finans ve tüketici ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren e-ticaret siteleri için benzersiz bir çözüm getiren Retarget+, kullanıcının ilgisini çeken ürünlere göre özel oluşturulmuş reklam olanağı sağlıyor. Reklamın içeriği her kullanıcı için ayrı ayrı ve gerçek zamanlı olarak oluşturulduğu için, kullanıcının dikkatini çekmek ve ilgilendiği ürünü satmak da kolaylaşıyor.

Retarget+ teknolojisini geliştiren ve rekl*****enlerin kullanımına sunan Digitouch Kurucu Ortağı Yunus Güvenen, e-ticaret sitelerinde "ziyaretçi / satın alma" oranının yüzde 1 ile 2 arasında değiştiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "İnternet üzerinden satış hâlâ beklenen seviyelere çıkabilmiş değil. Araştırmalara göre, bir e-ticaret sitesini ziyaret eden her 100 kullanıcıdan sadece 1 ya da 2'si ilgilendiği ürün ya da hizmeti satın alıyor. Digitouch tarafından geliştirilen Retarget+ sistemi ile yeniden hedeflenen e-ticaret müşterilerinin satın alma oranı yüzde 58 oranında artabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Retargeting+ sistemini kullanmayan bir e-ticaret sitesini ziyaret eden 10.000 kişiden sadece 100'ü satın alma gerçekleştiriyor. Bizim ölçümlemelerimiz, Retargeting+ sistemini kullanan bir sitede, optimizasyon süreci sonucunda bu sayının 158'e kadar çıkabildiğini gösteriyor."

Alıma hazır müşteriyi sayfaya geri getirmenin, e-ticaret siteleri için müşteri edinme ve geri dönüşleri artırma stratejilerinin kilit noktası olduğuna değinen Güvenen sözlerini şöyle sürdürdü: "Retarget+ sistemi, dinamik ve kullanıcıya özel banner'lar ile tıklama başı (CPC) ödeme modelini tek üründe buluşturan bir çözüm. Kişiye özel mesaj, kampanya yönetimi, ölçülebilir sonuçlar ve kaynakların tutumlu kullanımını bir araya getiren bu çözümü kullanan e-ticaret siteleri için etkin geri dönüşlerden söz etmek mümkün."

Retarget+ nasıl çalışıyor
* Kullanıcı e-ticaret sitesinde gezinirken Retarget+ tarayıcıya anonim bir çerez atar ve kullanıcının göz attığı ürünleri takip etmeye başlar.
* Kullanıcı siteden ayrılıp başka sitelere girmeye başladıktan sonra, Retarget+ internet üzerinde kullanıcıyı takip eder ve girdiği sitelerde ilgilendiği ürünlere özel banner'lar üreterek kullanıcıyı yeniden hedefler.
* Retarget+'in kullanıcıya özel banner'ları ürün, yaratıcı içerik ve ürün sıralaması optimize edilerek gerçek zamanlı olarak oluşturulur. Amaç tıklama oranınını (Click-Through-Rate) maksimum seviyede tutmaktır.
* Kısacası, Retarget+'ın dinamik içerikli banner'ları kullanıcının başladığı alışveriş sürecini tamamlaması için e-ticaret sitesine geri gelmesini sağlar.

Digitouch Hakkında:
Digitouch, performans tabanlı dijital pazarlama ve medya hizmetleri sunan alanında öncü, uluslararası bir ajanstır. 2008 yılında kurulan ajans, şirketlerin pazarlama hedeflerine dijital ortamda hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Digitouch, ilk iki yılında 9,5 kat büyümeyi başararak sektörde kendine önemli bir yer edindi. Gösterdiği başarıların yabancı yatırımcıların dikkatini çekmesiyle Digitouch, aralarında Avrupa Merkezli Hummingbird Ventures ve Last.fm'in kurucusu Stefan Glaenzer gibi önemli fon ve melek yatırımcılarla Ekim 2009'da anlaştı. Digitouch, böylece yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekti ve Hummingbird Ventures'ın ÇiçekSepeti ve Peak Games'den evvel Türkiye'deki ilk yatırımı oldu.

Türkiye'de teknolojiyi en iyi kullanan ajansların başında gelen Digitouch, iş dünyasına dijital medya planlama, mobil reklamcılık ve Google Adwords alanlarında yaratıcı çözümler sunar. Böylece şirketlerin değişen pazarlara ve teknolojik yeniliklere hızla adapte olması ve karlılıklarını sürdürmesi mümkün olur. Digitouch'ın reklam altyapısı ise 4 kıtadan 145'i aşkın müşteri ile Avrupa'nın En Hızlı Büyüyen Ad Server'ı olarak 30 medya satın alma ajansına, irili ufaklı 115 yayıncıya ve 1.200'ün üzerinde siteye hizmet vermektedir.

Dijital pazarlama alanındaki öncü yaklaşımıyla Digitouch, e-ticaret pazarının dünya genelinde büyümesinde önemli bir paya sahip olan, Amazon.com'un satışlarının %20'sini sağladığı Gelir Ortaklığı sistemini Şubat 2010 tarihinden itibaren Türkiye'de de kurmuştur ve bu alanda pazar lideri olmuştur. Amerika'da 6 milyar ABD dolarını aşan bir pazara sahip olan dijital satış ortaklığı modelini Digitouch, GelirOrtaklari markasıyla, şirketlerin internet dünyasında reklam bütçesini sadece üretilen satış veya değer karşılığında kullanmalarını ve performans odaklı reklam vermesini sağlarken, yayıncıların da klasik online reklam modellerine göre 3 kat daha çok gelir elde edebilmelerini mümkün kılıyor.

haber.ekolay.net
 
Üst Alt