Resulüme Mektubum Var.

RESULÜME MEKTUBUM VAR.

Ey nurlar saçan ve âlemlere rahmet olarak gönderilen hayatıyla, yaşamıyla verdiğin kararlarla bizlere örnek peygamberim. Sana bir maruzatım var, beni duyar mısın bilemem ama Rabbim duysun, dilerse seninde duymanı sağlar. Mahşer günü senin de şahitliğinde her şey ortaya çıkacaktır. Bıraktığın emanetini devralıp, insanlara elimden geldiğince, anladığım kadar anlatmaya çalışıyorum, yanlışlarımı Rabbim ne olur bağışla, en az hata yapanlar arasına al beni, ama peygamberimizin de mahşerde söyleyeceği ve Kur’an da örneği verildiği gibi,


(Furkan 30; Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran' ı devre dışı tuttular.)


Şikâyetin, üzüntün ne yazık ki gerçek oldu resulüm. Çok çalışıyor ve elimden geldiğince azimle anlatıyorum, davet ediyorum Kur’ana. Ama o kadar az bir nesil kaldı ki, hep horlanıyor ve dışlanıyoruz. Artık Kuran anlaşılması zor bir kitap olarak anlatılıyor ve tozlu raflara kaldırıldı. Onun yerine Kur’anın açıklayıcısıdır dedikleri ve ciltlerce dolusu kitapları önümüze koydular. Okunduğunda kimseler anlamıyor bile. Senin bizlere tebliğ ettiğin ayetler yerine, beşerin sözleri dillerde dolaşır oldu. Birilerinin Allah katındandır bunlar dedikleri, bir başkasının aynı konuda söylemlerine hiç uymuyor. Kime inanacağına şaşırmış halde insanlar ise, gerçek güneşe, rehbere gözlerini yummuş, gözlük takmış dolaşıyorlar.


Rahmanın sakın velilerin ardına düşmeyin, ikazlarına kulak tıkarcasına birçok insan veliler, hoca efendiler, şeyhler edindiler. Senin ölmeden önce asla kimseyi kendinden sonra varis bırakmamanın sebebini, hikmetini akıl eden, düşünen bile yok. Rahmanın rehber olarak gönderdiği Kur’anı, siz anlayamazsınız diyenlerin sözleri artık rehber olmuş topluma.


Resulüm, şikâyetim var tüm bu olanlara. Seni yücelttiğini zannedenler uzaklaşmışlar Kur’an dan, elleriyle yazdıklarına inanır olmuşlar. Ne güzel tebliğ etmiştin hâlbuki bizlere, hakkında bilgin olmayan sözlerin ardına düşme sorumlu olursun diye. Rabbim in kızarak söylediği, peki Kur andan sonra hangi söze iman ediyorlar, karşılarında okunan Kur an onlara yetmiyor mu sözleri, beşerin uydurmalarına feda edilmiş görünüyor. Rabbim açıkça;


(Bakara 79: Yazıklar olsun o kişilere ki, Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karşılık satın alsınlar diye, "İşte bu, Allah katındandır!" derler. Vay haline onların, ellerinin yazdıkları yüzünden! Vay haline onların, kazanıp durdukları yüzünden!)


Bu uyarıları Rabbim yapmasına rağmen, bizler Kur’anı anlaşılması zor kabul edip, beşerin elleriyle yazdıklarını, Allah katındandır diyenlere inanır olmuşuz. Artık Kur’anın uyarılarını göremez olmuş adeta gözler kör, gönüller taş kesilmiş. Ne olursun Resulüm bizler için dua et Rabbim e, belki bir kısmının gözlerindeki perde kalkarda, Kur anın ışığını hep birlikte görürüz. Bağışlayıcı, affedici Rabbim e ne olur bol bol dualar et bizler için, sen resulüsün, güven elçisisin, âlemlere rahmetsin.


Halimiz gerçekten içler acısı, Rabbim ayetlerin sonun da, düşünün akıl edin, ne söylediğimi ne istediğimi anlayacaksınız diyor. Fakat birileri çıkıyor, hayırrrrr sizler Kur’anı anlayamazsınız, deme cesaretini gösteriyorlar. Ey Resulüm sana sormak isterim, Rabbim in bizlere tebliğ et dediği, bizler için rehber, güneş, gönül gözü olan Kur an, gerçekten bizlerin anlayamayacağı kadar zor bir kitap mıdır? Yüceler yücesi Rabbim bizlere zor anlaşılan bir kitap gönderip, daha sonra bu zor kitaptan hesaba çeker, sorumlu tutar mı hiç bizleri? Bunu düşündüğümde bile hem Rabbim e, hem de sana saygısızlık yaptığımın farkındayım. Ama Ey güzel huylu resulüm, bunları söylüyorlar, ama ben bunların hiç birisine inanmıyorum. Çünkü sizlere kaldıramayacağınız bir yük yüklemem diyen Rahman, anlayamayacağımız zor bir kitap gönderip, asla bizleri sorumlu tutmaz, buna inanmak Allahın adaletini alaya almak, saygısızlık yapmaktır biliyorum.


Ey bizlere örnek Resulüm, zaten böyle olsa, sen bizlere bunu açıkça yazar, Kur’anı da anlaşılır şekle sokar, öyle iletirdin Kur’anı da bizlere. Birçok Kur’ana uyan sözlerin bizlere ulaşıyor, zaten sende bizlere, yalnız Kur anı bıraktığını, tıpkı Kur’an da olduğu gibi ve ona sarıldığımızda doğruyu bulacağımızı söylüyorsun. Hatta ayette; Ben sizi ancak vahiyle uyarıyorum demiyor musun zaten bizlere. Elbette senin sözlerin diye birçok sözler geliyor kulağımıza, ama ben doğru olup olmadığını Kur’an ile karşılaştırıyor, öyle kabul ediyorum. Zaten sende öyle yapın dememiş miydin? Benim sözüm olup olmadığını, Kur’an ile karşılaştırın demiştin. Bende öyle yapıyorum Resulüm. Ama bana sen sünnet inkârcısı mısın diyorlar. Peygamberimizi devre dışı mı bırakmak istiyorsun diyerek, iftira atıyorlar bana. Hâlbuki kimler seni devre dışı bırakabilir ki? Hangi aptal buna cüret edebilir? Benim yaptığım senin adını kullanarak, dine nifak sokmaya çalışanların, sana iftira attığı sözleri temizlemektir tek amacım. Buna Rabbim şahittir. Bu iftiralara aldırmıyorum bile, elbette üzüntüm var, ama üzüntüm sana atılan iftiralara, senin ümmetinin inanmasıdır.Ey âlemlere rahmet Resulüm, senin bizlere ilettiğin ayetler o kadar ibretlik ki, kimse düşünmez oldu onlar üzerinde artık, buna çok üzülüyorum. Birileri siz anlayamazsınız diyor, saf temiz imanlı topluma, onlarda inanıyor hiç düşünmeden iyi niyetleriyle. Ne olur Rabbim e dua et onlar içinde. Aklını kullanmayanlar, onu kiraya vermişçesine susuyorlar, adeta başkası düşünür olmuş onların yerine. Toplum din adına adeta büyülenmiş gibi, aklını devreye sokmadan, Kur’anı rehber almadan, iman eder olmuş. Gözleri görüyor sanıyorlar, ama onlar yalnız bakar kör olmuş, bakıyorlar ama gördüklerinin farkında bile değiller. Gözler bakar kör olunca, senin tebliğ ettiğin gerçekleri artık göremediklerinden, GÖNÜLLER KÖRLEŞMİŞ, TAŞLAŞMIŞ ADETA.Birileri çıkıyor, bunlar senin sözlerin diye bizleri kandırmaya çalışıyorlar, şikâyetçiyim onlardan Resulüm. Bakıyorum Kur’ana, Rabbim çok sıkı tembih etmiş sana, Kur anı anlat onlara diye. Sakın başkalarına uyma diyor, adeta direktif verircesine sıkı sıkı. Kur’an ile uyar insanları, yoksa verdiğim görevi yerine getirmemiş sayarım sonra diyor. Sakın hiçbir şey ekleme takip ediyorum, izliyorum seni, bak sonra acımam canını alırım diye uyarıyor.


Ey güzel huylu Resulüm, Rabbimden bu telkini aldıktan sonra, Kur’an da olmayanları ben size ayrıca söyleyeceğim der misin hiç? Hayır, hayır ben asla inanmadım onlara zaten, çünkü senin böyle bir şey yapacağını asla kabul etmedim. Elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum, ama çok zor gerçekten, çok ama çok zor birçoğuna anlatamıyorum, inandıramıyorum bir türlü, bana çok kötü sözler söylüyorlar, ama ben elimden geldiğince alttan alıp anlatmaya çalışıyorum sabırla, tıpkı senden öğrendiğim gibi.


Bana ne diyorlar biliyor musun? Ne yani peygamberimiz postacımıydı. Kur’ana, dine ilave bile yapamaz mı? Olurmu öyle şey, peygamberimizde haramlar koyma yetkisine sahiptir. Böyle diyorlar Resulüm senin için, ama ben onlara inanmıyorum çünkü Rabbim helâlı, haramı ve hükmü yalnız ben veririm diyorsa ve görevlendirdiği resullerin görevini de açıkça ayetinde şöyle söylüyorsa;

(Enam 48: Biz o gönderilen elçileri, müjdeciler ve uyarıcılar olmaktan öte bir şey için göndermiyoruz.)


Diyorsa, ben biliyorum ki sen, Rabbim haram dediklerinden başka hiçbir şeye haramdır dememişsindir. Çünkü açıkça ayetinde karşınızda açıklananlar haricinde, bizler için bütün temiz nimetler helal kılınmıştır diyor. Ben biliyorum ki Allah kendi hükmüne, hiç kimseyi ortak etmez. Bunu anlamayanlara senin tebliğ ettiğin ayeti de gösteriyorum, ama beşerin sözleri o kadar etkili ki beni dinlemiyorlar, üzülüyorum tüm bunlara ne olur bizler için dua et Rabbim e. Hâlbuki sana bu konuda soranlara, Rabbim ne güzel ayet indirmiş, bunu da hatırlatıyorum ama inanmıyorlar.


(Maide 4: Sana soruyorlar, onlar için helal kılınan ne? Şöyle söyle: "Sizin için bütün temiz nimetler helal kılınmıştır.)


Ama gene beni dinlemiyorlar inatla. Beşerin sözleri, senin tebliğ ettiğin ayetlerin üstüne geçmiş ne yazık ki, çok üzülüyorum. Bazen çok şaşırıyorum, bu kadar açık ayetler varken, beşerin sözleri kim oluyor diyen bile yok. Ama hatırlıyorum Kur’an ayetlerinden, bu insanların gözlerine perde indirdiğini, gönüllerini mühürlediğini. Hatırlayınca Kur’an gerçeklerini, korkuyla titriyorum ve şükrediyorum halime.

Koymuşlar bir kere kafalarına hiç düşünmeden, Kur’ana müracaat etmeden, senin sözlerin diye uydurulan şeyleri. Hâlbuki okusalar rehberi ve gönül gözünü, çıkartsalar kafalarına atılan çengeli, bak o zaman her şey nasıl açıkça anlaşılacak. Bir damla mikrop damlamış bardağa, istediğiniz kadar temiz suyu koyun, temiz suda kirlenecektir. Mikrobun farkında olmayanlar, elbette yavaş yavaş zehirlendiğinin farkında da olamayacaklardır.Ey güzel huylu, öğreticilerin en güzeli Başöğretmenim. Senin açtığın yolda yürüyeceğime, elimden geldiğince söz veriyorum. Hesap günü Kur’an ortaya konduğunda, sende şahit olarak geldiğinde, senin ümmetin olarak dimdik ayak da durmaktır tüm arzum. Senin sözündür diyerek bana ulaşan her bilgiyi, Kur an süzgecinden geçireceğimden hiç şüphen olmasın. Bizlere senin sözün dür diye naklettikleri, Kur’ana uyan her sözün benim başımın tacıdır. Kur’an da hükmü yoksa asla sen hüküm vermeyeceğini biliyorum, çünkü bize bildirdiğin tebliğde;


( Enam 57:Hüküm yalnız ve yalnız Allah'ındır. Hakkı o anlatır. Ayırt edip çözüm getirenlerin en hayırlısı O'dur.)


Böyle diyordun. Bu sözlere ters düşecek, asla bir söz söylemeyeceğine göre, bunun tersini söyleyenlere, bu söz peygamberimizin sözü asla olamaz diyor ve inanmıyorum.


Ey asil peygamberim, Rahmanın söylediği gibi, mahşer günü bizlerin şahidi olarak çağrıldığında, ben yemin ediyorum ki senin bizlere tebliğ ettiğin ve Rabbim in koruması altındaki KUR’ANA ve onun ayetlerine iman ediyorum. Onu Rahmanın söylediği gibi düşünerek, aklımı kullanarak anlamaya çalışıyorum. Bunu yaparken mutlaka hatalarım olacaktır. Rabbim istemeden yapacağım yanlışlar için beni bağışla ne olur. Peygamberimizin emanetini, elimden geldiğince hiçbir menfaat gözetmeden, insanlara anlatmaya, Kur’ana davet etmeye çalışacağım, bana katından bir güç ver, hikmetini nasip eyle bana ne olur. Mahşer günüde peygamberimizin şahitliğinde beni, ailemi, annemi ve babamı dostlarımı, senin huzurunda hesap verebilen kulların arasına al, günahlarımızı bağışla, büyük günahlar işlemekten bizleri koru ve resulümüzün yüzünü ak çıkaran ümmetinden eyle bizleri ne olur RABBİM, ÂMİN.

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Ama gene beni dinlemiyorlar inatla. Beşerin sözleri, senin tebliğ ettiğin ayetlerin üstüne geçmiş ne yazık ki, çok üzülüyorum. Bazen çok şaşırıyorum, bu kadar açık ayetler varken, beşerin sözleri kim oluyor diyen bile yok. Ama hatırlıyorum Kur’an ayetlerinden, bu insanların gözlerine perde indirdiğini, gönüllerini mühürlediğini. Hatırlayınca Kur’an gerçeklerini, korkuyla titriyorum ve şükrediyorum halime.

şükürler olsun mühürsüz gözlere , kulaklara ve bir kalbe sahibim...
 
şükürler olsun mühürsüz gözlere , kulaklara ve bir kalbe sahibim...

Çok şanslısın sevgili venhar; bak bize etrafımız "cehennemle korkutulmuş,cennetle sevindirilmiş kandırılmışta, kandırılmış" insancıklarla dolu..Ama bak buna ragmen direnen yüreğimiz ve harika çalışan beynimiz var...Bizler iyi insan olmaktan yanayız....

Bende mektup yazacam..:))
 
Evet Peygamberimize değil Allahına dua edeceğiz.Ayrıca sana yol gösteren Allahın elçisi idi.Sadece Peygamberimizdi.Hocalara hacılara bu devirde riayet ediyorlar hatta devlet büyükleri bile onların sözünden çıkmıyor.
Allahım görüyor hepsini...Biz göstermelik inananlardan değiliz çok şükür.
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Benim ikizlerimden biri din dersi öğretmeni Hz.Peygamberimize mektup yazın dediğinde bir mektup yazmış,gülmekten kramplar girdi her yerime...Aklıma gelirse burada yayınlarım...

İşin şakası bir yana Sn.Halukgta nın düşüncelerine katılıyorum...Bunu yapamayan bir toplum ne yazık ki Müslüman toplumu...

Sağlıcakla kalınız...
 
Sevgili Bursalı ;
İkizlerinizin mektubunu dört gözle beklediğimi hatırlatırım..O minicik yürekleri ile ne güzel ve ne doğal anatmışlardır kesin isteklerini ve gördüklerini..
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Hülasası budur hayattan anladıklarının.Ya cehennemden korkar,ya cennetti beklerler.Oysa aslolan Allah aşkıdır.Onu unuturlar!
Yirmi Beşinci Kural:Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama.İkisi de şuan burada mevcut.Ne zaman birini çıkarsız,hesapsız ve pazarlıksız sevmeyi başarsak,cennetteyiz aslında.Ne vakit birileriyle kavgaya tutuşsak;nefrete,hasede ve kine bulaşsak,tepetaklak cehenneme düşüveririz.
der Elif Şafak AŞK adlı kitabında ...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt