• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Resmi nikah olmadan, sadece imam nikahı yaparak evlenmek, zina mıdır?

Okunuyor :
Resmi nikah olmadan, sadece imam nikahı yaparak evlenmek, zina mıdır?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Öyle değilmi ..:freakedout:
Düşün zina olmasın diye her beğendiğin kadına imam nikahı kıyıcaksın işin bitince Seni boşadım" veya "Boşsun" de olay bitti sonra 2. bayan sonra 3. sonra 4,5,6,...

Hayır işin kötü yanı kadını imam nikahıyla boşama hakkıda erkeğe ait erkekler ne güzel süslemiş zinanın adını kadınlar yapıncada...:)))
Hele bir de kafana göre imam ayarladın mı iş tamamdır.

Yorumun bana şunu da hatırlattı:
Gerçi bana kızacaksınız, hatta bazı iftracılar dine saldırı diye niteleyecekler ama sorun değil.
Görünen köyün kılavuza ihtiyacı yoktur çünkü.

Karılarından Aişe, Muhammed'e şöyle diyor:

-"Ma era rabbeke illa yüsariu hevake" (Bkz. Buhari, e's-Sahih, Kitabu't-Tefsir/33/7,Kitabu'n-Nikah/29;Diyanet yayınlarından Tecrid, hadis no:1721;Müslim, e's-Sahih, Kitabu'r-Rıda/49,hadis no:1464;İbn Mace Sünen, Kitabu'No:-Nikah/57, hadis No: 200; Ahmed İbn Hanbel,6/134,158)

Nedir bu sözün Türkçesi?

"Vallahi Rabbinin, senin arzunu hemen yerine getirdiğini görüyorum." (Ahmed Davudoğlu, Sahih-i Müslim Terceme ve Şerhi. 7/402)

"Rabbin Teala (kadınlarının değil) ancak senin arzunun tahakkuna müsaraat ediyor. (Çeviri: Kamil Miras, Diyanet Yayınlarından)

Aişe'nin sözü dilimize şöyle de çevrilebilir:

"Bakıyorum da, senin Efendi Tanrın , yalnızca senin şeyinin keyfini (hevanı) yerine getirmek için koşuyor."

Hadiste, efendi tanrının yalnızca Muhammed'in hevası için koştuğu açıkça belirtiliyor.

Heva: İnsanın arzusu, isteği. Ama buradaki herhangi bir arzu, istek değil; cinsel istektir söz konusu olan. Çünkü buradaki konu, cinsel isteğin üzerinde durulduğu bir konu. Ayrıca "heva" söylendiğinde ilkin bu kavramda kullanılır. Rağıp da, heva için : "Meylun'nefsi ile'eş-şehveti" (Bkz. Müfredat, Heva) diyor. Yani "nefsin şehvete eğilimi."

Rağıp, aynı yerde, hevanın "şehvete eğilimli olan nefsin kendisi için de söylenebileceği"ni belirtiyor.
İşte böyle..
 

collection

Tecrübeli
Üye
İmam nikahı diye bir nikah yoktur.Dini nikah vardır.

Hıristiyanların nikahlarını, kilisede papazlar kıydığı halde, papaz nikahı denmiyor. Nikah kıymasını bilen her Müslüman, her yerde nikah kıyabilir, Yani Camide olması da şart değildir. İmamın kıyması da, şart değildir. Doktor kıyarsa, doktor nikahı, mühendis kıyarsa, mühendis nikahı denmeyeceği gibi, imam kıyınca da, imam nikahı denmez. Normal adı, nikahtır. Resmi nikah muamelesi ile karışmaması için, dini nikah deniyor. Yoksa nikah, namaz gibi dinin bir emridir. Dini namaz veya imam namazı diye bir namaz olmadığı gibi, imam nikahı da olmaz. Sadece, belediyede yapılan nikah işlemleri ile karışmaması için dini nikah demeli, imam nikahı dememelidir.

Dini nikahı olan Allah katında emri yerine getirmiş ve zinadan korunmuş olur meşru yol budur.Kafir memleketlerinde yaşayan müslümanlar yaşadıkları devletin kanunlarına da uymakla sorumlu oldukları için o develtin kanunlarına uygun resmi nikahta yapmaları gerekir.

Sonuç olarak resmi nikahı olmayan , sadece dini nikahı olan zinadan korunmuş olur.Kafir memleketinde ise oranın kanunlarına göre de gerekeni yapar.

Müslümanım diyenlerden sadece resmi nikah yaptırıp , dini nikah yapmayanlar ise zinaya düşmüş olurlar.Resmi nikahın dini bir hükmü yoktur , dini hükmü olan bir nikahın olması için YÜCE Yaratıcımız Allahü Teala'nın emrettiği gibi nikah yapmakla her müslüman mükelleftir.
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Benim bir sorum var aslinda kiz ailesinin haberi olmadan kiyilan imam nikahi gecerlimidir ve karsi cinsle arasindaki gunah olan durumlar ortadan kalkar mi?
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Benim bir sorum var aslinda kiz ailesinin haberi olmadan kiyilan imam nikahi gecerlimidir ve karsi cinsle arasindaki gunah olan durumlar ortadan kalkar mi?
Resmi nikah olmadan kıyılan İmam Nikahı geçerli değildir, Resmi Nikah olmadan nikah kıyan imam kanunlarımıza göre suç işler..
 

Kamalakanta

Acemi
Üye
Her iki nikahın da maksadı evliliğin ilanından ibarettir . Resmi veya dini veya her ikisi de birden zinanın hükmünü ortadan kaldırır . Ama mesele kadının kanunen korunması ise her ikisinin de bağlayıcı hükümleri olmakla birlikte kanuni nikahın kadına tanıdığı haklar elbette daha fazla ve bağlayıcılığı olan haklardır . Dini nikahın polisi vicdanınız , resimi nikahın polisi devlet . Bir boşanmada yaşanan tatsızlıklar esnasında sanırım pek az kişi vicdanının polisliğini duyacaktır .
 
Üst Alt