• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Resim Renklendirme - Resimli Anlatim

Okunuyor :
Resim Renklendirme - Resimli Anlatim

Quarezma

Amatör
Üye
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.Burdaki amacım sadece renklendirme olayının mantığını anlamanız.Gerisi ve geliştirmesi size kalmış birşey.Bu konu altında sadece size mantığı vermeye çalışacağım.Başlayalım bakalım...

1.Renklendirilecek siyah-beyaz resmimizi Photoshop'ta açıyoruz...

2.Öncelikle renklendireceğimiz kısmı kafamızda canlandıralım.Hedef şu olmalı; renklendireceğim kısmı ayrı bir layer olarak nasıl ayırırım? Yapalım...

3.Ben hedef olarak kendime bu ufaklığın gözlerini seçtim.Şimdi Pen Tool (Kısayolu P Tuşu) yardımıyla ufak nokta vuruşlarıyla gözlerin etrafında resimdeki gibi dönelim.

Not:Bazılarınız "Ben dönüyorum ama döndükçe içi farklı bir renk alıyo resimdeki gibi olmuyor" diyebilirsiniz.Bunun için Layers panelindeki "Opacity" değerini 0 yapmanız gerekiyor..

4.Pen Tool'la gözün etrafında daireyi çizdikten sonra sağ klik yapıp "Make Selection" a tıklıyoruz ve açılan pencereyi OK'e tıklayarak kapatıyoruz böylelikle göz seçilmiş oluyor.

Not:Yalnız şöyle bir olay var.Seçim olayı tamamlandıktan sonra muhtemelen adı "Shape1" olan layer ı üstüne sağ tıklayıp "Delete Layer" yaparak silmemiz gerekiyor.Sonra da resmimizin olduğu ana layer ı seçip onun üzerinde işlem yapmamız gerekiyor.Yani bu çalışmada adı "Background".

5. Şimdi yapmamız gereken alan seçiliyken "CTRL+C" yapmak ve "CTRL+V" yapmak.Bunu yaparak sol gözü farklı bir layer olarak ayırmış olduk.Şimdi madde 3 ve 4 deki işlemleri sağ göz için tekrarlıyoruz.Böylelikle sağ göz için de farklı bir layer yaratmış oluyoruz.İki göz için de farklı layerlar oluşturmamıza gerek yok.Bu yüzden iki layerı birleştirmemiz gerekiyor.Bunun için aşağıdaki gibi iki layer da seçiliyken sağ klik yapıp "Merge Layers" a tıklıyoruz Böylelikle iki göz için de bir layerımız oluyor.
 

Quarezma

Amatör
Üye
6.Sanırım böylelikle renk vereceğimiz bölgeleri nasıl layer layer ayıracağımız hakkında biraz fikriniz olmuştur.Sanırım artık diğer hedef bölgeleri de siz ayırabilirsiniz.Herşeyi bizden beklemeyin biraz uğraşmanız lazım...

Şimdi gelelim işin renklendirme kısmına..Bu kısım en basiti...

7.Şimdi renklendireceğiniz bölgenin layer ı seçiliyken...
"Image>Adjustments>Hue/Saturation" a tıklayın.Açılan pencerenin sağ alt tarafındaki "Colorize" tiklenmiş olmalıdır.Buradan resimdeki gibi istediğimiz rengi verip OK'e basmamız yeterlidir.

Başta da dediğim gibi burda amacım sadece size mantığı anlatmaktı.Yoksa bu resmin baştan aşağı nasıl yapıldığını anlatmaya çalışsam bu sayfaya sığıcağını zannetmem.Lütfen biraz meraklı olun ve siz de kurcalayarak birşeyleri keşfetmeye çalışın.

Umarım gayet açıktır..
Kolay gelsin...
NOT:Alintidir.
 
Üst Alt