Resim dersinde ''nü'' resim çalışma

Ne güzel!
O güzel anlayışınızdan umutla; ''ortalıkta soyunma'' da olan bir kız çocuğunun sanatsal değeri neresindedir acaba?
Valla Normalde kadının yaşadıklarından yola çıkarsak.Ne giyersen giy.Sorun mantıktadır diyorum sevgili arkadaşım.

Şöyle ailecekte 'nü' resmimiz yok görüyormusun ne büyük sanatsal kayıp..:)

İşin şakası başka sanatmı kalmadı ya birde okulda ben bu kadar modern değilmişim sanırım ..:)

Şöyle ailecekte 'nü' resmimiz yok görüyormusun ne büyük sanatsal kayıp..:)

İşin şakası başka sanatmı kalmadı ya birde okulda ben bu kadar modern değilmişim sanırım ..:)

Bunun modernlikle bir ilgisi yok ki...Yeni yetme bir genç kızın vücudunu sergileme olayına ''sanatsal bir duruş'' diyemezsiniz.Hele bir öğretmen,bunu asla diyemez.Çünkü çocuk ona emanettir.Sanata alet edilecek bir teşhir malzemesi değildir.

tunakan

Uzaklaştırıldı
Başlığı görünce; orta öğretim tüm sınıflar MEB GÖRSEL SANATLAR (RESİM) DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS MÜFREDATI VE DERS PLANLARINA tek tek baktım. hiç birisinde nü resim çalışması göremedim. eksik bakabilirim kabul ediyorum.

Ancak lise eğitiminde böylesi bir çalışmayı doğru bulmuyor ve tasvip etmiyorum. Profosyonel olarak yapılanlar ile üniversite yada özel eğitimlerde bunu normal karşılarım. çünkü seçme şansı onlarda olmuş ve onlarda bunu kabul etmişlerdir. ama seçme şansı olmayan kişilere, hele hele kişiliği henüz oturmamış yaş gruplarında, bu eğitimi vermek kabul edilemez. burada kişinin iradesine darbe vurulmaktadır. o öğretmen çocuklara sordumu bu çalışmayı yapalımmı, kimler bu çalışmaya katılmak istiyor diye?

böyle bir şey olmadığına göre, o öğretmen faşizan bir yaptırım içindedir.

Arkadaşlar Öncelikle Okulda yapılan çalışmanın NÜ resim katogorisine girip girmediğine karar verelim
Ben iç çamaşırlarıyla yapılan NÜ resim görmedim , NÜ resimde modelin çıplak olması gerekmezmi?

Başlığı görünce; orta öğretim tüm sınıflar MEB GÖRSEL SANATLAR (RESİM) DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS MÜFREDATI VE DERS PLANLARINA tek tek baktım. hiç birisinde nü resim çalışması göremedim. eksik bakabilirim kabul ediyorum.

Ancak lise eğitiminde böylesi bir çalışmayı doğru bulmuyor ve tasvip etmiyorum. Profosyonel olarak yapılanlar ile üniversite yada özel eğitimlerde bunu normal karşılarım. çünkü seçme şansı onlarda olmuş ve onlarda bunu kabul etmişlerdir. ama seçme şansı olmayan kişilere, hele hele kişiliği henüz oturmamış yaş gruplarında, bu eğitimi vermek kabul edilemez. burada kişinin iradesine darbe vurulmaktadır. o öğretmen çocuklara sordumu bu çalışmayı yapalımmı, kimler bu çalışmaya katılmak istiyor diye?

böyle bir şey olmadığına göre, o öğretmen faşizan bir yaptırım içindedir.

Haksızlık etmeyelim öğretmene .Sormuş çocuklara.Sınıflardan biri de kabul etmiş.
Ama burada lise çağındaki ergen gençlerimizin iradesi sanatsal bir çalışmadan alakasız, hemcinsinin vücudunu görebilme arzusundan yana olacaktır.

tunakan

Uzaklaştırıldı
Arkadaşlar Öncelikle Okulda yapılan çalışmanın NÜ resim katogorisine girip girmediğine karar verelim
Ben iç çamaşırlarıyla yapılan NÜ resim görmedim , NÜ resimde modelin çıplak olması gerekmezmi?

hay yaşa üstad! emin ol tamda ben bunu yazacaktım.

Müfredatta olmamasının sebebi nü resmin tamamen çıplak olarak yapılmasıdır. bu da olayda keyfiyet olduğunun ispatıdır. hiç bir eğitimcide keyfi bir uygulama hakkına sahip değildir.

O kadarına cesaret edememiş olabilir öğretmenimiz...Öğretmen ile birebir görüşmüş değilim .Bu sabah öğrendim bende...Ama konuyu öğretmen üzerinden değil, okulda öğrencilerden böyle bir çalışma isteği üzerine tartışmak amacım.

Üst Alt