Requiem for a Dream

Merhaba

Mopsy-
Mutlaka bir cd edinin ve
Izleyin!
Tam bir bas yapit.....

Yönetmen
Darren Aronofsky

Senaryo
Hubert Selby Jr.
Darren Aronofsky

Görüntü Yönetmeni
Matthew Libatique

Müzik
Clint Mansell
Kronos Quartet
Yapım
2000 Amerikan Yapımı
102 dakika

Türü
Dram

Oyuncular-Karakterler
Ellen Burstyn
Sara Goldfarb
Jared Leto
Harry Goldfarb
Jennifer Connelly
Marion Silver
Marlon Wayans
Tyrone C. Love
Christopher McDonald
Tappy Tibbons
Loise Lasser

Konu :
Sara Goldfarb, uyuşturucu bağımlısı oğlu Harry ile birlikte yaşayan, hayata sadece bütün gün izlediği televizyon ile bağlı olan dul bir kadındır. Birgün gelen telefonla en sevdiği programda yayına çıkabileceğini öğrenir. Bunun üzerine TV'de iyi gözükmek için doktor kontrolünde çok sıkı bir diyete başlar.

Bu arada Harry de, kendisi gibi bağımlı olan arkadaşı Tyrone ile uyuşturucu satarak kazandıkları parayı yine kendileri için uyuşturucu alarak harcamaktadır. İşler iyi gitmeyip de paraları bitince, kız arkadaşı Marion'dan para bulmasını ister. Bu andan sonra bu dört karakterin hayatları tahmin bile edemeyecekleri bir duruma gelir.

Ödüller :
Ellen Burstyn en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre'ye aday oldu
Yapım Notları

*Filme, Amerika'da denetleme kurulu tarafından NC-17 (17 yaşından küçükler izleyemez) ibaresi konuldu ve Aronofsky'den bazı bölümleri kesmesi istendi. Yönetmen, Artisian stüdyosunun da desteklemesiyle filmin etkisini azaltacağı için bunu kabul etmedi. Sonuçta film "Not Rated" ibaresiyle sınıflandırma dışı gösterime girdi.

*Yönetmen Aronofsky, başrol oyuncuları Leto ve Wayans'a bir ay boyunca şeker içeren yiyecek yememelerini ve seks yapmamalarını söyledi. Böylece çok istedikleri birşeye sahip olamamayı hissetmelerini istedi.

"Entertainment Weekly'de yayınlanan habere göre 15 kilo veren Jared Leto, çekimlerden sonra filmin etkisinden kurtulmak için Portekiz'de bir manastıra gitti ve saçlarını kazıttı.

*Jared Leto, Journal World ile yaptığı röportajda filmi izleyen insanların tepkilerini anlatıyor. "Cannes Film Festivalinde filmin gösteriminde, bir kadın salondan çıktı ve kırmızı halının üzerine kustu. İşin garip olanı filmi çok beğenmişti. Toronto'daki premiere'den çıkarken Aronofsky ile benim arkamda yürüyen bir adam merdivenlerde bayılarak kendinden geçti."'

*İlk filmi Pi'yi sadece 60.000 dolara çeken Darren Aronofsky, Requiem For A Dream'i ise yine kendi standartları için çok düşük bir fiyat olan 4.5 milyon dolara çekti.

*Filmin uyarlandığı romanın yazarı Hubert Selby "Filmi izlediğimde gözyaşlarımı tutamadım. İzleyenlerinde bu duygumu paylaşacaklarını sanıyorum. Bence bu gezegende yaşamış herkes bu hikayede kendilerinden birşey bulacak.
*Normal bir filmde 600-700 cut (geçiş) bulunur. Requiem For A Dream'de 2000'den fazla cut var.

*Pi'de başrolü oynayan Sean Gullette'in burada psikolog rolünde kısa bir rolü var.

*Filmin uyarlandığı romanın yazarı Hubert Selby Jr., filmin sonunda gülen gardiyan olarak kısa süre görünüyor. (Selby bir anlamda kendi yarattığı karakterlere gülüyor.)

*Dikkat edilirse filmde kırmızı renk sadece Sara Goldfarb'ın giysisinde, saçında ve Harry'nin hayalinde kullanılıyor. Aronofsky bunu, rengin etkisini arttırmak için özellikle yaptığını söyledi.

*Aronofsky'nin annesi Charlotte, Sara Goldfarb'ın arkadaşlarından biri olarak, babası Abraham ise metroda gazete okuyan adam olarak kısa süre gözüküyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt