• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Renklerin Psikolojik Anlamı

  • Konbuyu başlatan Gül@y
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 8
  • Görüntüleme 7K

Okunuyor :
Renklerin Psikolojik Anlamı

Gül@y

Kıdemli
Üye
Bazı popüler renklerin yaşamdaki anlamları ve insan psikolojisine olan etkileri

Pembe, en romantik ve narin renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları yatıştırıyor ve kalplerini yumuşatıyor.
Dr. Alexander Schauss, hapishane demirleri pembeye boyandığında mahkumların arasında agresif davranışın azaldığını ifade etmiştir. Dr. Schauss'a göre “İnsan sinirlenmek istese bile pembe rengin yakınında başarılı olamaz. Kalp kasları yeterince hızlı hareket etmez. Pembe enerjiyi çeken bir sakinleştirici gibidir. Hatta renk körleri bile pembe ile sakinleşmişlerdir”. Fakat sonradan yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu tür bir etki maalesef kısa sürelidir. Görünüşe göre vücut normal seviyesine geri döndüğünde bu sefer daha agresif bir ruh haline girebiliyorlar.

Mor, asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Mor doğada ender bulunan bir renktir. İlkel zamanlarda insanlar bazı deniz kabuklularını kullanarak mor rengi elde etmişlerdir... Oldukça zor bir çalışmadır... Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları ise suni bir renk olarak algılar.

Mavi, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder. Mavi, en popüler renklerden biridir. Fakat yiyeceklerle ilişkili olarak mavi kullanılacağında dikkatli olmak gerekir çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda itici etki yaratabilir.

Mavi, bütün renkler arasında en iştah kapatıcı renktir. Doğada mavi renkli yiyecek çok ender bulunur. Mavi yiyecekler insana itici gelir çünkü ilk çağlarda atalarımız yiyecek ararken zehirli yada bozulmuş yiyeceklerden uzak durmayı öğrendiler. Genelde bu yiyecekler mavi, mor yada siyah olarak görünüyordu. Deneyler sırasında katılımcılara mavi boya katılmış yiyecekler ikram edildiğinde hemen hemen hepsi iştahını kaybetti.

Mavi, sinir sistemini rahatlatır. Kırmızının aksine zihni rahatlatan bir etkisi vardır ve insanların biraz daha düşünceler içine dalmasına yol açabilir. Huzurlu ve sakin bir mavi yatak odası için ideal bir renk olabilir, çünkü vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına yol açar. Fakat mavinin daha koyu tonları soğuk ve iç karartıcı gelebilir.

Mavi, ile boyanmış ortamlar, çok koyu renkli olmadığı sürece üretimi arttırır. Araştırmalar gösteriyor ki, öğrenciler mavi odalarda daha yüksek notlar almakta ve halterciler daha ağır yükleri kaldırabilmektedir. Ayrıca insanlar mavi renkle yazılmış yazıları daha fazla akılda tutabilmektedirler.

Sarı, parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Bu parlak renkten yansıyan ışık gözleri aşırı derecede uyarır ve rahatsızlığa yol açar. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyarsanız bebeklerin ağlamasına ve büyüklerin sinirlenmelerine yol açarsınız. Ayrıca sarı sayfalı not defteri ve bilgisayar ekranında sarı renkli arka fon pek iyi bir fikir değildir; beyninizi uyararak konsantrasyonu arttırabilir fakat gözleriniz için zarar vericidir.

Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Şakacılığı, aydınlığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet çekicidir. Sarı güneş ışığı gibidir: kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz.

Sarı, rengin pek çok farklı tonu vardır. Saf sarı bütün diğer tonlar arasındaki en neşeli ve güneşli olanıdır. Fakat bir parça koyulaşmış haline bakmak daha keyiflidir. Soluk sarı dikkati, çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve hilekarlığı simgeler. Sarı söz konusu olduğunda seçilen ton oldukça önemlidir.

Sarı, bu neşeli güneş rengi dikkat toplayan bir renktir. Bütün renkler arasında en gözle görülen ve dikkat çeken renktir.

Sarı, pek çok dinde ilahi varlığı simgeleyen bir renktir.

Kırmızı, sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır.

Kırmızı, dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Dekorasyon ve dizayn yaparken kırmızı cisimlerin mükemmel olması önemlidir çünkü insanlar bu objeleri hemen farkedecektir. Arabalar konusunda kırmızı renk ile hırsızlık oranı arasında pozitif bir korelasyon vardır.

Kırmızı, duygusal olarak oldukça yoğun ve aşırı bir renktir. Kırmızı kıyafetler ruhu canlandırıcı olabilir. Bazı durumda kırmızı kıyafet enerji ve güç mesajı gönderiri ama aynı zamanda çatışmalara davet çıkarabilir.

Kırmızı, hakimiyet kuran bir renktir. Zemin olarak değil, vurgu yapmak için kullanılmalıdır.

Kırmızı, odalar insanı huzursuz eder fakat kırmızı renklerin dağınık olarak kullanıldığı odalar insanların zamanı unutmasına yol açar. İşte bu yüzden barlarda ve gazinolarda kırmızı renge ağırlık verilir. Ayrıca iştahı açma etkisi nedeniyle restorantlar sık sık kırmızı rengi dekorasyon için kullanırlar.

Portakal, sıcaklık, memnuniyet, verimlilik ve sıhhat ile iliskilendirilir. Güçlü ve cömert bir görünümü vardır. Portakal rengi en çok istah ile ilgili olan renktir. Portakal renginin gizliligi olmayan, genis kapsamlı bir cazibesi vardır. Örnegin bir ürünün herkese uygun oldugunu ifade etmek için kullanılabilir yada pahalı bir uygun fiyatlı gibi algılanması saglanabilir.

Kahverengi, toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir. Kahverengi genelde erkeklerin favori rengidir. Bazı tonları yıpranmış ve eskimiş havası verir.

Yeşil,pek çok kavramla ilişkili olarak gelir, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Bazı kültürlerde orta yaşlardaki gelinler, doğurganlığı simgelemesi için yeşil giyer. Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü arttırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Televizyona çıkmadan önce insanlar oturup sakinleşmek için yeşil renkli odalara alınırlar. Yeşil aynı zamanda hastanelerde de popüler bir renktir çünkü hastaların rahatlamasını sağlar. Yeşil, rengin farklı tonları farklı mesajlar iletir:

*Koyu Yeşil -- soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder.
*Zümrüt Yeşili -- Ölümsüzlük.
*Zeytin Yeşili -- Barış.
*Sarımsı Yeşil -- Tüketicilerin en son tercih ettiği renk.
Yeşil, aynı zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler.

Beyaz, saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Doktorlar, hemşireler ve labaratuvar teknisyenleri steril olmak için beyaz giyerler. Beyaz ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir.

Siyah, tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anl*** gelirken diğer tarafta acı, keder ve yas anl*** gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır. Bazıları ise daha zayıf gösterdiği için tercih eder. Ayrıca siyah şık ve zarif olarak kabul edilir.
 

Gül@y

Kıdemli
Üye
Bütün insanların ortak özelliği belli renklere karşı belli tepkiler vermesidir. Bu durum o kadar alışılmıştır ki farkında olmadan olmadan gerçekleşir. Çoğu kez insanlar renkler ve kendilerinde yarattığı duygular arasında bir bağlantı kuramazlar ve üzerinde düşünmezler bile. Fakat bazı renkler herkesin içinde benzer tepkilere yol açar. Bazen bu tepkiler fiziksel, bazen duygusal ve bazende kültüreldir.

Renk sinyalleri üzerinde yapılan araştırmalar ikna edici sonuçlara ulaşmışlardır. 5000 den fazla insan test edilmiş ve renkler üzerinde ki tepkileri analiz edilmiştir. İç güdüsel olarak bazı renkler bazı kavramlar ile birleştirilmektedir. Örneğin romantik bir renk düşünmeniz istenirse çok yüksek ihtimalle kırmızı yada pembe aklınıza gelecektir. Sıcak yada canlı renkler düşünmeniz istenirse sarı aklınıza gelecek renkler arasındadır. İnternetteki mesaj forumlarında kullanılan surat şekillerinin çoğunun sarı olması bir rastlantı değildir. Renk sinyalleri araştırmalarının sonuçları aşağıda özetlenmiştir. Bakalım sizin için de bu sonuçlar geçerli mi?

Gençlik
Bu kavram genelde parlak enerji dolu renkler (kırmızı, sarı ve yeşil) ile düşünülür. Çocuklar bu renkleri herhangi bir ürün üzerinde görünce hemen kendilerine hitap ettiğini farkederler. Büyükler genelde kendilerini daha genç, daha enerji dolu yada canlı göstermek istediklerinde bu rengi kullanırlar.

Profesyonellik
Zihninizde çalışkan, başarılı, ciddi bir iş kadını yada iş adamını canlandırmanız istenirse muhtemelen koyu gri, koyu mavi yada siyah bir kıyafet giymiş birini canlandırırsınız. Bu renk giyim tarzı genelde iş hayatının rengi haline gelmiştir.

Dayanıklılık
Bu karakter insanların zihninde kural olarak koyu kahverengi ve profesyonelliğe ait renklerle bağdaştırılır. Bu renkler sağlamlık ve güven hislerini uyandırır. Siyah her iki kategoride de kulanılır. Pek çok üst düzey yetkilinin ofislerinde siyah deri koltuk üzerine oturması bir rastlantı olmasa gerek.

Dağ Havası
Böylesi belirsiz ve kısa süreli bir olgunun bile kendine ait bir rengi vardır. Beyazın tatlı, yumuşak ve puslu tonları, açık yeşil ve mavi tonları genelde dağların havasını simgeler. Bu renkler canlandıran, tazeleyen ve ilham veren renklerdir.

Peki renklere niye bu şekide tepki veririz? Cevap iki ayrı bölüme ayrılır: fizyolojik sebepler (vücut ve zihin arasında ki bağlantı) ve kültüre, tarihsel gelişime ve eğitime bağlı olarak gelişen psikolojik sebepler

Vücut ve Zihin arasında ki bağlantı
Renkler insanlar üzerinde belirli fiziksel etkiler yaratır. Hem zihinde hemde vücutta değişik tepkiler oluşur. İnsanlar bir obje ile rengini bütün olarak algılarlar, örneğin kırmızı elma, mavi kuş. Fakat aslında mavi yada kırmızı olarak algıladığımız olay değişik dalga boyutunda, cisimler üzerinden yansıyan elektromagnetik radyasyondur. Biz bu dalgaları renk olarak algılarız. Örneğin gökkuşağı farklı dalga boyutlarından yansıyan tonların hepsini içerir. Kırmızı en uzun dalga boyutuna sahiptir ve mor en kısasıdır. Kırmızı bir elma gördüğümüzde elma en uzun dalga boyutuna sahip kırmızı dışında ki bütün dalga boylarını içine alıyor (absorb ediyor) demektir. İşte bu yüzden elmayı kırmızı olarak görürüz.

Dalga boyunun diğer etkileri nelerdir?
Kırmızı-Portakal renkleri insanı canlandırır, uyarır. Bunun nedeni uzun dalga boyutuna sahip kırmızı ve sarı rengi oluşturan ışınlar kalbin atışını hızlandırır ve sinir sistemini uyarır. İşte bu yüzden bu renkler insanın dikkatini çeker ve kişileri aktif hale getirir. Aynı doğrultuda yeşil renk tam olarak nötürdür. Eğer sarı tonları yeşil üzerinde daha ağır basıyor ise sarı rengin etkisini yaratır. Eğer mavi ağır basıyor ise yeşil insanlarda mavi etkisi yaratır. Mavi-Menekşe tonları renk spektrumunda kısa dalga boyuna sahiptir ve tam ters etki yaratır. Kalbin yavaşlamasını sağlar ve sakinleştirici etki yaratır.

Psikolojik etkenler
Pek çoğumuz büyürken içinde bulunduğumuz kültürün etkisi ile bazı renkler ile bazı kavramlar arasında bağlantı kurmayı öğreniriz. Örneğin bazı kültürlerde gelinlik rengi beyaz iken bazı kültürlerde kırmızıdır. Benzer şekilde bazı kültürlerde cenaze rengi siyah iken bazı kültürlerde beyazdır. Parlak kırmızı, sarı, yeşil yada mavi tonları gençlerin rengi olarak düşünülürken, pastel renkler daha ileri yaşın simgesidir. Yaşlı birisi parlak kırmızı yada mor renkli bir kıyafet giydiğinde insanlar yaşına uygun giyinmediğini düşünürler. Aynı şekilde sürekli siyahlar içinde görünen bir çocuğun yaşına uygun giyinmediği ve problemleri olabileceği fikri uyanır. Renklerin önemi çiçeklerin anlamında da vurgulanır. Örneğin kırmızı gül aşkın ve şehvetin rengi olarak vurgulanır, beyaz ise saf ve temiz aşkın.
hatunca.net
 

deracar

Acemi
Uzaklaştırıldı
Kırmızıdan, siyaha, siyahtan, mora. Renklerin birçok anlamı ve psikolojik etkisi var. Paratic.com'un şöyle bir yazısına denk geldim. Renklerin anlamlarını ve psikolojik etkilerini anlatan süper bir içerik hazırlamışlar. Göz atmanızı öneririm.
 
Üst Alt