Renklerin Hayatımızdaki Psikolojik Etkileri

Renklerin Hayatımızdaki Psikolojik Etkileri

RENK NEDİR?

Günlük yaşantımızda hepimiz renklerden etkileniriz. Fakat acaba renk nedir? Sözlükte bulabileceğimiz en kısa tanıma göre, renk ışığın bir vasfıdır. Başka bir değişle, renk bir ışık frekansının belli bir orandaki yoğunlaşması sonucunda ortaya çıkar.
Çok eski zamanlardan kalma el yazmaları, Hindistan ,Çin ve Mısır’daki şifacı rahiplerin İnsanın yedi katlı doğası ve güneş tayfının yedili bölümlenmesi arasındaki bağlantıyı temel almış kendi içinde bir bütünlüğü olan renk bilimi sistemleri olduğunu göstermektedir.

IŞIK KAVRAMI

Renklerin gizemli dünyası hakkındaki sorulara kesin bir cevap verebilmek için ışık kavramını incelememiz gerekir. Işık en basit tanımıyla,şekli ve rengi oluşturan bir tür elektromanyetik enerjidir.
Güneş tarafından çeşitli dalga boylarında üretilen bu enerji nesnelerden yansıyıp gözümüz tarafından algılandığında ışığı görmüş oluruz. Düşük frekanstaki ışık kırmızı ,yüksek frekanstaki ışık dalgaları ise mor renk tanımlanırlar. Renk, ışığın ayrılmaz bir parçasıdır.

Renkleri üç temel gruba ayırabiliriz:

Birinci Grup : Kırmızı,sarı ve mavi renktir,bunlar ana renk grubudur.
İkinci Grup :Ana renklerin kombinasyonundan meydana gelmektedir.
Üçüncü Grup :Birinci ve ikinci grupların kombinasyonundan meydana gelmektedir.

TAMAMLAYICI RENKLER

Her rengin tamamlayıcı bir rengi vardır bunlar
Kırmızı- Mavi
Turuncu- Menekşe
Sarı –Menekşe
Yeşil – Galibarda
Mavi – Kırmızı
Çivit mavisi – Turuncu
Menekşe – Sarıdır.

Vücut için gerekli olan “enerji ilaçları”nın en etkili olanları : sesler,aromalar, çiçekler ve bitkiler,kristaller,doğal taşlar,pozitif düşünceler ve tabi ki renklerdir.

AURA’NIN BİLİMSEL TARİHİ

John White,”Future Scipnce” adlı kitabında bize 97 ayrı isim altında aura olayına değinen,97 farklı kültürün listesini sunar.500 yıl M.Ö. Pisagor ve arkadaşları iyileştirici özelliği olan bir ışıktan bahsederler.XII.yy başlarında Boirac ve Liebeault adlı araştırmacılar,insanda başka insanlarla uzaktan iletişim kurmayı sağlayan bir enerjinin varlığını keşfettiler.Orta çağda bu enerjiye “Illiastre” adını verdi ve onun madde, güç ve yaşamsal güçten oluştuğunu ileri sürdü.Daha önce gizemli ve büyücülükle ilgiliymiş gibi algılanan bu olay şimdi bilim dünyasında yerini almaya başladı.En son geçtiğimiz yıllarda, Stanford Üniversitesi’nde ünlü bir fizikçi olan Dr. William Tiller insan bedeninin çevreden aldığı enerji ve verilere göre nasıl geliştiğine dair bilimsel modelinde çakralarada yer vermiştir.Dr.Tiller, eterik bedeni “negatif uzay- zaman koordinatı bedeni” olarak tanımlamaktadır.

TIBBİ ARAŞTIRMALAR

1900 yılından beri bir çok doktor aura alayıyla ve onun insan vücudu üzerindeki etkileriyle ilgilendi. 1911’de Dr. Willam Kilner sonrası Dr. George De La Warr, Dr. Ruth Brawn hastaların teşhisinde auradan faydalanmışlar ve buna “Radyonik sistem” demişlerdir.

AURA’NIN RENKLERİ

Aura’nın değişik renkleri, bireyin duygularında çeşitliliğe yol açar:
Koyu kırmızı kızgınlık duygusunu gösterir , parlak bir kırmızı canlı bir yaşam gücünü temsil eder.
Korku beyazımsı bir griyle temsil olunur.”Korkudan kireç gibi olmak”deyimi örnek olarak gösterilebilir.
Kıskançlık , kirli bir yeşille kendini gösterir.
Üzüntü , koyu bir griyle belirginleşir.Yine bunada “başının çevresinde kara bulutlar dolaşıyor” deyimi örnek gösterilebilir.
Sinirlilik ve tedirginlikte,koyu kırmızı ile belirlenir.
Normal bir aura, kolay anlaşılır bir frekans olan maviye çalan erguvan rengindedir.

AURADAN YAYILAN RENKLERİN ANLAMLARI

¨Sarı , zihinsel kaliteyi yansıtır.
¨Yeşil, kişinin yatıştırıcı iyileştirici bir enerji ile donatılmış olduğunu gösterir.
¨Mavi, öğretici renktir ve büyük bir hassaslığa işaret eder.
¨Erguvan rengi , derin bir ruhsal bütünlüğe işaret eder.
¨Beyaz renk doğruluğu temsil eder.
¨Altın rengi ,Tanrı’yla bağlantıyı gösterir.
¨Gümüş rengi , kolay iletişim kurabilmeye işaret eder.
¨Kestane rengi , bireyin üstlendiği görevi yerine getirmesiyle ilgilidir.
¨Siyah renk , hırsı veya ışık eksikliğini belirtir.

RENKLERİN TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİKLERİ

KIRMIZI RENK

Kırmızı, hayat enerjisinin rengidir. Kan dolaşımına ve kansızlık hastalıklarına yardımcı olur. Kırmızı rengin fiziki etkileri özellikle şunlardır:
¨Soğuk algınlığı
¨Bronşit
¨Titreme ve soğuk hissi
¨Kansızlık
¨Denge bozukluğu
¨Soğuktan meydana gelen romatizma ağrıları ve birinci şakrada olan bozukluklara faydalıdır.
Kırmızı renk tansiyon hastalarına sinirli ve histerik rahatsızlıklarda şiddetli ateşi olan kimselerde uygulanmaz.

TURUNCU RENK

Turuncu güç veren renktir. Yorgunluğa, halsizliğe, uykusuzluğa, korkuya, depresyona karşı etkilidir ve eterik bedenimizi takviye eder. Bunlardan başka astım, bronşit, anne sütünün çoğalmasına, bağırsaklara, özellikle kabızlığa çok iyi gelir. Herkes bu rengi kullanabilir.

SARI RENK

Sarı renk konsantrasyon rengidir. Mide bozukluklarına ,diabete ,kabızlığa böbreklere , gazlara ,karaciğer zayıflığına , baş ağrıları ve migrende etkilidir. Aynı zamanda sindirim sistemini güçlendirir ve güneş sinir ağı şakrasını dengeler.
Bu renkten, aşırı kalp atışı olanlar ruhi anksitesi olanlar , alkolikler ve ödem olan hastalar faydalanamaz.

YEŞİL RENK

Bu renk klorofil ve karbon rengidir. Hint geleneksel tıbbına göre, yeşil renk insanın eterik bedenindeki uyumsuzluklarını dengeler. Psikolojik problemlerin giderilmesinde çok önemli rolü vardır. Uykusuzluklara, aşırı heyecanlara bel ağrılarına ,yüksek tansiyona ,alkol bağımlılıklarından doğan asabiliklere, aynı zamanda mide, akciğer, rahim, göğüs ve kalın bağırsak kanserindeki ilerlemeleri durdurur ve ağrılarını sakinleştirir. Bu renk uzun zaman kullanılmamalıdır.

MAVİ RENK

Vücudun savunma sisteminin gücünü arttırır ve bütün hastalıklarda şifa verici özelliği vardır. Bu renk sinir sistemini sakinleştirir. Bedenin hararetini azaltır ve algılamayı çoğaltır. Baş ağrılarında , sinirsel öksürüklerde ,boğaz ağrılarında ,astımda ,guatrda ,diş ağrılarında , deri rahatsızlıklarında ve uykusuzlukta etkilidir. Soğuk algınlıklarında ,cinsel isteksizliklerde ve felçte yasaktır. Bu rengin uzun kullanımları kabızlığa ve yorgunluğa sebep olabilir.

CİVİT MAVİ (LACİVERT)

Bu renk, aktif renktir ve anestezi etkisi vardır. Diş ağrılarında , yüz kaslarındaki ağrılarda ,sinüzitteki ağrılarda ,siyatik ve romatizma ,kulak ve göz problemlerinde etkilidir. Bu renk 5 duyuyu tahrik etme gücüne sahiptir.

MOR YA DA MENEKŞE

Mor rengi, sinir sistemine, halsizlik, psikolojik ve duygusal yorgunluklarda en uygun renktir. Kalbi sakinleştirir, kanı temizler. Aynı zamanda korkunun ve kaygının azalmasında önemli etkisi vardır. Bu renk katarak, siyatik ağrıları menenjit, sinirsel baş ağrıları, mesane rahatsızlıkları, epilepsi (sara ),saç dökülmesinde, kuru öksürüklerde ve astımda etkilidir.
Psikolog Dr. DAVUT İBRAHİMOĞLU
Pozitif Düşünce Uzmanı
 
Üst Alt